(14.50 hodin)

 

Poslanec Ondřej Veselý: Děkuji za slovo. Využiji doplňujícího dotazu. Pane premiére, já jsem opravdu neměl v úmyslu nějak zpochybňovat nové nastavení sportovních dotací. Dávám jim také velkou šanci a věřím, že se podaří. Nicméně mi šlo opravdu o ty letošní akce, které byly rozhodnuty ještě Ministerstvem školství. Dotace byla přislíbená, nicméně ty akce budou dokončeny až po 1. 12. Případně tam bude třeba žádat o prodloužení.

První otázka je, kde žádat o prodloužení těch letošních dotací, tedy jestli na sportovní agentuře už, nebo ještě stále na Ministerstvu školství. A věc B, aby opravdu bylo zohledněno, že některé dotace se kvůli pandemii a nouzovému stavu letos nestihnou dofinancovat, jak by mělo být správné. To znamená, že mi jde jenom o ty dva problémy. Já nijak nezpochybňuji přechod celé té problematiky z Ministerstva školství na sportovní agenturu. Já vidím, že to je šance pro to, aby sportovní dotace byly využívány smysluplně. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. A pan premiér, jestli má zájem. Tak prosím.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Děkuji. Já tady mám dnešní esemesku od pana ministra Plagy, kde jsme diskutovali o tom, kolik z toho rozpočtu vlastně utratí. A my samozřejmě máme zájem, aby se utratilo co nejvíc a aby ty dotace byly dokončeny a aby tam nedošlo k nějakému prodlení. Takže ty peníze se de facto převádějí na Ministerstvo pro místní rozvoj.

Já úplně konkrétně teď neumím na to odpovědět, ale určitě budu kontaktovat pana ministra Plagu, abych se ubezpečil v tom, že určitě kvůli pandemii nebo té situaci, jako teď máme, aby nedošlo de facto k tomu, že by se nevyčerpaly ty peníze nebo že by došlo k nějakému prodlení nebo zpoždění. Takže byl jsem ubezpečen, že Ministerstvo školství vyčerpá maximálně svůj rozpočet. A pokud se něco bude převádět, tak mi bylo řečeno, že kolem asi 180 milionů, 150 dá MMR a 30 na agenturu. Takže teď se ještě třeba vyhodnocují projekty sportovních investic v malých obcích. Takže pracuje se na tom. A zájem je samozřejmě vyhovět všem žadatelům. A ten rozpočet vlastně utratit, protože proto jsme ho samozřejmě chtěli, aby peníze se hlavně dostaly do malých obcí, do malých klubů. A právě i ten titul, ten dotační titul Můj klub, já si myslím, že je absolutně ze všech asi nejdůležitější.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. Další v pořadí je pan poslanec Stanislav Blaha. A připraví se pan poslanec Marek Výborný. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Stanislav Blaha: Děkuji, pane místopředsedo. Vážený pane premiére, dnes je to 53 dní, co je z Bečvy mrtvá řeka. Co se stalo, tady už několikrát zaznělo. Dne 20. září do Bečvy unikl kyanid, který zahubil 40 tun ryb a poškodil říční ekosystém. Váš ministr Brabec zvolil strategii mlčení a odvolává se přitom na policii. Alespoň tak nám to tvrdil minulý týden na výboru pro životní prostředí. Co se ale musí tajit, když se vlastně nic neví? Nebo je to jinak? Máte informace, které lidem jen nechcete říct?

Dne 28. října 2008 z chemičky DEZA uniklo 20 tun naftalenu, který ucpal kanalizaci. Pracovníci DEZA nahřívali naftalen horkou parou, aby se odpařil. Jenomže naftalen začal být cítit a zápach hlásili lidé valmezské policii. Přesto DEZA zatloukala víc než týden a únik přiznala až po jedenácti dnech. Předpokládám, že si na tuto situaci dobře pamatujete, protože DEZA patří do Agrofertu, který ovládáte přes své svěřenské fondy.

V září jsme na Bečvě pozorovali velmi podobnou situaci. Rybáři, kteří se již snažili zachránit ryby v řece, si stěžovali, že voda byla cítit chlórem, a popisovali brnění rukou a vyschlou pokožku. To podle odborníků svědčí o tom, že někdo si úniku byl vědom a snažil se ho zmírnit osvědčenou metodou oxidace chlórem.

Z vašeho Facebooku vyplývá, že vám na přírodě záleží. Vysazujete do řek raky, sbíráte kůrovce, obdivujete motýle. O 40 tunách mrtvých ryb, které rybáři vylovili z otrávené řeky a odvezli je rovnou do kafilérie (upozornění na čas), jsem bohužel nenašel ani zmínku.

Já potom budu pokračovat doplňujícím dotazem.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Děkuji. Poprosím pana premiéra o odpověď. Prosím, máte slovo.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Takže děkuji za slovo. Pan poslanec zůstal věrný své pověsti a programu Antibabiš, nic jiného neumí. Já myslím, že jsme to tady měli na plénu, že se k tomu vyjadřoval i pan Brabec, i pan ministr Hamáček. Že havárii na řece Bečvě vyšetřuje Policie ČR. A pan ministr Hamáček tento týden tady v úterý uvedl, že Policie ČR odebrala několik stovek vzorků, tak aby bylo možno určit, odkud se kyanid do řeky dostal. Vzorky byly předány soudnímu nebo odbornému znalci. Odborný znalec má termín na vyhodnocení. A ve chvíli, kdy to vyhodnotí, a ten termín je 20. prosince 2020, tak snad bude jasné, ze kterého kanálu tam ten kyanid vytekl. Takže se čeká pouze na výsledek soudní expertizy. A pokud vím, tak zítra proběhne havárie na řece Bečvě (?), a věřím, že i k tomu, aby se takovým haváriím předcházelo, politická debata. Pan ministr Brabec tam bude, bude odpovídat na všechny dotazy.

Takže by bylo dobré, kdybyste bez důkazů nikoho neobviňovali. A nechť se to prošetří. A já i o to žádám. Protože vy samozřejmě, takzvaný Demokratický blok, jste udělali pravý opak. Jenom jste to využili v předvolebním boji do krajských voleb, aj tak vám to nepomohlo. A zcela úmyslně a účelově jste šířili vykonstruované lži, že katastrofu zapříčinila DEZA. To je samozřejmě lež. Jo? A můžu vám tady číst ty titulky: Otrávená řeka. Gazdík už ukazuje prstem. To je titulek. Jenže důkaz neukázal. Gazdík jako chlap dokonce. Omlouvám se, řeku neotrávili ti, které jsem vinil. Otravu Bečvy mohla způsobit chemička DEZA. Váš europoslanec Vondra. Zase lež! Jo?

Takže potom samozřejmě tady ta, Deník Referendum, to je ta snad nejhorší žumpa, co tady je, novinářská, která zase lže, jak v minulosti lhala. Vy fakt nemáme jiný program než Agrofert nebo Babiše? To je fakt jako velká bída. Velká bída.

Takže to, co tady se snažíte naznačit a mě interpelujete. No interpelujte pana Hamáčka nebo státního zástupce, proč to už není vyšetřeno. Včera jste to slyšel, nebo v úterý, že ten znalec má dokonce covid. Tak nechápu, proč se mě na to ptáte, když je to jenom další z těch akcí prolhaných, vymyšlených, ukázat na Babiše a na Agrofert. Fakt je mi vás líto, protože jsem myslel, že už konečně změníte nějaký program, ale stále je stejný. Jenom lži a jenom Antibabiš.

 

Místopředseda PSP Tomáš Hanzel: Pan poslanec Blaha má zájem o doplňující otázku? Prosím. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP