(19.10 hodin)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Já vám rozumím, pane předsedo. Ale je tady procedurální návrh a já vzhledem k tomu, že ho nemohu nechat hlasovat, nezbývá mi nic jiného, než potom přerušit schůzi bez určení toho data tak, jak to pan kolega Skopeček navrhl. Já prostě neumím procedurálně z toho jinak, abych zachoval minimální vztah k jednacímu řádu. Ale hlásí se ještě předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Marian Jurečka: Děkuji, vážený pane předsedající. Kolegyně, kolegové, když začal mluvit kolega Michálek, já jsem začal počítat, kolik tady bylo poslanců. Bylo tady zhruba kolem 70 poslanců fyzicky přítomno v sále a můžete to nechat přes kamerový záznam přepočítat. To je první věc.

Jestli chce vládní koalice, není problém sejít se o prázdninách, v červenci. Svoláme mimořádnou schůzi, jestli máte problém toto doprojednat. Jedná se o víc jak 300 miliard korun pro Českou republiku, a jestli vám je tohle jedno a zvednete se a jdete v 19.05 domů z práce, tak nám to prostě jedno není. A jestli vy příště tady budete chodit a říkat "chceme nějakou solidní dohodu s opozicí" - my vám vycházíme vstříc v mnoha ohledech, to potom nepočítejte s naší vstřícností. Tohle prostě nepovažuji za normální férový přístup u tak důležitého bodu, jako je tento. (Potlesk z pravé strany sálu.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane předsedo, já vám rozumím, ale berte to tak, mě nemá kdo vystřídat, takže nemohu hovořit, ale na druhou stranu musím - a vidím kolegu Pikala, takže mě může. Já jenom podotýkám, že já jsem v pozici předsedajícího v situaci, kdy mám nechat bez rozpravy odhlasovat procedurální návrh poslance, který ho předložil. Není povinností poslance být přihlášen v sále, takovou povinnost já neznám ze zákona o jednacím řádu. Protože vůli poslanec může prohlásit tím, že hlasuje pro, proti, zdrží se hlasování nebo se neúčastní hlasování. To jsme si vyjasňovali mnohokrát. To je vůle každého poslance. A správně uvažujete o tom, že je to samozřejmě politická odpovědnost ve chvíli, kdy je, a tady není.

Na druhou stranu kolegovi Skopečkovi velmi dobře rozumím vzhledem k tomu, o kolik jde peněz a v jak důstojném a odpovídajícím prostředí to Sněmovna projednává. To je legitimní návrh, co řekl kolega Skopeček. To se můžeme přít politicky jakkoliv, ale tento návrh já považuji za velmi legitimní.

Takže to je ode mě procedurálně, co já s tím mohu udělat. Ve chvíli, kdy nebude přihlášeno 67 poslanců, a je to vůle poslanců, nikoliv moje, tak mně nezbývá nic jiného, než postupovat podle § 54 a schůzi přerušit. Posečkám do 19.15, jestli tím vyhovím kolegům, takže... Pan předseda Michálek.

 

Poslanec Jakub Michálek: Já bych chtěl připomenout podle § 69 odst. 2: "Poslanec se po vstupu do jednacího sálu přihlásí prostřednictvím hlasovacího zařízení. Při odchodu z jednacího sálu se odhlásí." Pokud tedy vstoupí, pak se přihlásí, pak se zase odhlásí, aby tady jakoby nebyl, a současně se neodhlásí, protože neodešel z jednacího sálu, tak mi to přijde, že to tak úplně neodpovídá duchu jednacího řádu.

Ale pokud jde o způsob hlasování, tak samozřejmě můžeme si poradit, i pokud tedy není možné použít hlasovací zařízení, protože podle § 73 způsob hlasování, není-li určen zákonem, navrhne předsedající. Vy jste navrhl, že tedy budeme hlasovat pomocí hlasovacího zařízení. To není jediný možný způsob, jak se dá hlasovat. Dá se hlasovat samozřejmě i třeba po jménech, takže si můžeme přečíst všechny podle abecedy a budeme tady zdvíhat ruce, ale přijde mi to, že je to opravdu nedůstojné pro tuto Poslaneckou sněmovnu.

Takže já bych chtěl pana premiéra poprosit, aby se vrátil ke své dohodě s občany, se kterou kandidoval ve volbách, a součástí té dohody s občany, kterou sliboval, že bude držet za každou chvíli (cenu), je, že nebude dělat procedurální obstrukce v parlamentu a že naopak zařídí, aby se to vyřešilo. A teď tady sedí vaši poslanci a nejsou přihlášeni, tak aby způsobili neusnášeníschopnost. Takže jak vidíte, celý pravý sál, celý pravý sál tady je plný a celá levá část sálu je prázdná, nebo tady kolegové sedí. Já jsem to počítal, těch lidí tady skutečně bylo dost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Já vám rozumím, pane předsedo, ale jestliže chcete hlasovat po jménech, i pro to potřebuji 67 hlasů, přihlášených. Protože jiné rozhodnutí nemohu udělat. Pan předseda vlády se hlásí, protože má přednostní právo. I když se hlasuje bez rozpravy, tak protože ti poslanci, členové vlády, s přednostním právem mohou hovořit kdykoliv, tedy i mimo rozpravu. (O slovo se hlásí poslanec Bartošek.) Teď má slovo s přednostním právem předseda vlády.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Já se omlouvám, nevím, o čem mluví pan Michálek. Já jsem tady, kartu tam mám, já mám čas, můžeme tu být do rána, nemám žádný problém, těším se na debatu s vámi. Takže mě prosím vás neobviňujte. Nevím, z čeho mě obviňujete. Já sem chodím občas - (Smích a potlesk z pravé strany sálu.) Čekal jsem od devíti ráno, než skončí ta vaše epidemiologická konference. Nevěděl jsem, že vaše kolegyně je tak zdatná. Že se nepřihlásila na tu hlavní hygieničku ta vaše kolegyně pirátka, mohla vyhrát. Já bych ji doporučil. Takže já jsem tady. Jsem ready.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: S přednostním právem předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.

 

Poslanec Jan Bartošek: Pane premiére, ono to vypadá, že se navzájem odpuzujete, protože buď jste na jednání vy, anebo vaši poslanci. (Smích a potlesk z pravé strany sálu.) To znamená, bylo by dobré to sladit, abyste tady byli oba dohromady, nebo všichni dohromady. Vzhledem k tomu, že opozice je přítomna a chce jednat, je většinově přítomna, a ti, kdo chybí, jsou poslanci hnutí ANO, ti, kdo chybí, jsou poslanci hnutí ANO, v ten moment si beru - (Poslanec Faltýnek na řečníka pokřikuje.) Pane předsedající, buď umravněte předsedu Faltýnka vy, nebo to udělám já. A beru si devět minut přestávku, aby se dostavili poslanci hnutí ANO a mohlo se pokračovat v jednání. Beru si devět minut přestávku. (Zvyšuje hlas.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane předsedo, nekřičte. Já si tady pořádek zjednám. Mluví ten, komu bylo uděleno slovo. Pokud chcete přestávku na poradu klubu, já vám ji jistě rád udělím. Řekněte, na jak dlouho. (Poslanec Bartošek opakuje, že na devět minut.) Devět minut. Já jsem tedy řekl, do 19.15 že budu čekat na hlasování, protože kolega Skopeček nevzal zpátky svůj procedurální návrh. To je jeho legitimní právo nakládat s návrhem. A vy chcete devět minut, čili 19.26 hodin. Jo, do 19.26 hodin přerušuji jednání schůze.

 

(Jednání přerušeno v 19.17 hodin.) ***
Přihlásit/registrovat se do ISP