(14.50 hodin)

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Děkuji za dotaz. Já s vámi souhlasím. Akorát nesouhlasím s tím, že je to předseda vlády, který tady to válcuje. My máme koaliční vládu. My jsme tuhle problematiku řešili. A samozřejmě já sám jsem navštívil několik dětských skupin a mateřských školek, protože pro mě dětská skupina je vlastně takovou komplementární součástí péče o děti. Protože zkrátka dneska ti podnikatelé, kteří mají ty dětské skupiny, tak jsou schopni za tři měsíce takovou dětskou skupinu založit, vytvořit, získat veškerá povolení. A samozřejmě u těch mateřských školek, které jsme taky velice pečlivě sledovali, protože v září 2018 jsme vyhlásili dotační titul na mateřské školky, a 600 milionů bylo za 16 sekund pryč. Tak potom jsme to znovu zopakovali a celkově tam šlo několik miliard.

Takže paní ministryně Maláčová a pan ministr Plaga deklarovali na koaliční radě, že mají soulad. To znamená, že MŠMT považuje dětské skupiny za komplementární součást péče o děti ve věkové skupině do tří let věku spolu s mateřskými školami, které vzdělávají děti ve věkové skupině tři až šest let. A MŠMT akceptuje možnost péče o děti v dětských skupinách do věku tři plus, a to v obcích, kde nejsou vytvořeny dostatečné kapacity v mateřských školách pro tuto věkovou skupinu.

Takže my to samozřejmě řešíme. Pro nás je to důležité, důležité pro to, aby matky - my jsme za minulé koaliční vlády několikrát dávali daňové výhody pro pracující rodiče na první druhé třetí dítě a v tomhle směru jsme první v Evropě. Ale samozřejmě je důležité i to zázemí, to znamená, aby naše matky měly kam dát děti. A je to samozřejmě v každém regionu jiné. Já jsem s těmi různými organizacemi, které to evidují, jednal na Úřadě vlády.

Co se týče financování, my jsme v rámci evropského programu 2014 až 2020 vyčerpali osm miliard a je pravda, že paní ministryně Maláčová přišla s tím, abychom to financovali z českého rozpočtu. A my jsme se domluvili, že přece jenom v rámci Ministerstva práce a sociálních věcí těch takových, řekněme, programů, které mají smysl, které nejsou nějaké analýzy a semináře a já nevím co všechno, ty měkké, z kterých nic nepadá - toto je důležité - proto jsme se domluvili, že teď jedná paní ministryně Dostálová o částce asi dvě miliardy korun na toto programové období.

No a samozřejmě já teď v sobotu letím do Portugalska na setkání přátel koheze a 6. 6. jsem v Bruselu jednal s Carlem Michelem o tom, protože 20. 2. bude Evropská rada o příštím finančním rámci, o příštím rozpočtu, evropském, a my tam samozřejmě chceme prosadit ty věci, které my považujeme za důležité, a ne co nám nadiktuje Brusel. Takže v tomhle směru pro mě, jestli přijdou peníze z Evropy, nebo z českého rozpočtu, je ve finále jedna koruna, euro se promění na korunu, jsou to koruny, které musí být smysluplně investovány.

Takže teď to půjde na vládu. Já se divím, že jste to už neměli na sociálním výboru, určitě by vás paní ministryně o tom informovala, jak to všechno proběhlo. A víceméně je tam shoda. Paní ministryně chce změnit název dětské skupiny na jesle, to tady bude určitě debata ve Sněmovně.

Takže my s tím spěcháme, ale není tam problém, že by... Já jsem se ptal, jaký je převis, paní ministryně Maláčové a ona řekla, že převis nemá. Já jsem lidi vyzval na Facebooku - a jsem rád, že čtete v neděli moje Čau lidi, to mě potěšilo - a napsali mi někteří. Ostrava Poruba, že jim chybí mateřská školka. No, když jsem to zjišťoval na MMR, tak vlastně nevyhověli té žádosti a ta žádost nemohla být akceptována.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Paní poslankyně má zájem o doplňující dotaz, prosím.

 

Poslankyně Olga Richterová: Děkuji za odpověď. Pokud vím, tak v rámci otevřeného dopisu od ekonoma pana Pertolda byly odhady, že chybí až 14 tisíc míst té předškolní péče. Že to není o tom, že by zoufalí lidé volali, ale pokud by ta místa byla, tak by je využili, mohli by víc využívat částečné úvazky a podobně. Takže to jednak k té poptávce. Rozhodně tam je potenciál na několik tisíc míst bezesporu.

A nyní, vy jste sám řekl, že teď to půjde na vládu. Moje otázka je úplně jednoduchá. Kdy to půjde na vládu a bude tam už dohoda mezi Ministerstvem financí a Ministerstvem práce? Já jsem ráda, že už se vyjasnily rozpory MŠMT a MPSV, ale ten zásadní rozpor byl ve výši příspěvku mezi financemi a MPSV na druhou stranu. Evropské fondy to všechno nespasí. Naše státní peníze budou muset být postupně také garantované. A jak jsme si řekli, je to velice důležité, na tom se shodneme všichni. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Prosím pana premiéra o odpověď na doplňující dotaz.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Já nevím, kdo je to pan Pertold, ani nevím, kde to vzal. Ale asociace dětských skupin, a to dvě, pokud vím, mi hlásily pět a půl tisíce. A problém je v tom, že samozřejmě rodiče někdy podají přihlášku na dvě místa, takže ten skutečný zájem je úplně trošku jiný.

A samozřejmě paní ministryně Maláčová vehementně prosazuje velký rozpočet z Evropy na její rezort a já nevidím důvod, proč bychom nemohli, když jsme to dostávali z Evropy, proč bychom to nemohli dostávat i v tom příštím období. Tam se v tom asi neshodneme. Žádný problém není, paní ministryně neeviduje žádný převis. Teď jsme se domluvili, že paní Dostálová zjistí ještě možnost využití a přesunu jednotlivých evropských peněz mezi fondy, které nejsou tak čerpány, takže se to řeší a není žádný problém. Já myslím, že my za období, co jsme v politice - teď mluvím za hnutí ANO - od roku 2014 až 2019, jsme dali celkově do školství, do infrastruktury, 26 miliard. I české peníze, i evropské peníze. Jenom do mateřských školek to bylo 5,3 miliardy, základní školy byly 16 miliard a tak dále. Takže myslím, že to sledujeme, děláme maximum. Je tam absolutní soulad mezi paní ministryní Maláčovou a panem Plagou a určitě i s ministryní financí paní Schillerovou.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Než pozvu dalšího řečníka, mám zde sadu omluvenek. Omlouvá se nám pan poslanec Pavlas od 15 hodin do konce jednacího dne z pracovních důvodů, omlouvá se pan poslanec Pustějovský od 15.45 hodin do konce jednacího dne z pracovních důvodů, omlouvám se já, tedy Vojtěch Pikal, mezi 16.30 a 17.30 hodin z pracovních důvodů, omlouvá se pan poslanec Bžoch mezi 14.30 a 17. hodinou z důvodu jednání, omlouvá se pan poslanec Holomčík mezi 14.30 a 18. hodinou z pracovních důvodů, omlouvá se pan poslanec Antonín Staněk z dnešního jednání od 14.30 hodin do konce jednacího dne z pracovních důvodů, omlouvá se paní poslankyně Kozlová mezi 14.30 a 21. hodinou z důvodu návštěvy lékaře, omlouvá se pan poslanec Čižinský mezi 15. hodinou a koncem jednacího dne z osobních důvodů a omlouvá se pan poslanec Králíček mezi 15. a 18. hodinou z pracovních důvodů.

A nyní pan poslanec Bartoš bude interpelovat ve věci dalšího osudu stavebního zákona. Prosím.

 

Poslanec Ivan Bartoš: Děkuji. Vážený pane premiére, já bych se chtěl na vás obrátit ve věci dalšího osudu stavebního zákona. Už v minulém období a vlastně i v loňském roce jsme se všichni shodli, že je potřeba urychlit stavební řízení v České republice. Ostatně digitální poklad, digitální technické mapy, jsme spolu s vašimi poslanci i s ministerstvy dodali, tuto legislativu, už v loňském roce. Ale vlajkovou lodí celého zrychlení stavebního řízení měl být návrh a celková rekodifikace z pera Ministerstva pro místní rozvoj a paní ministryně Kláry Dostálové. Chtěl bych říci, a nebojím se to říci, že paní Klára Dostálová tento úkol nezvládla, a vy jste se jakýmsi způsobem stal i garantem toho, že to bude dále pokračovat. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP