(17.10 hodin)
(pokračuje Babiš)

A samozřejmě to byla obrovská lobby a nebylo jednoduché to zvrátit a já jsem to zvrátil tak, že jsem jednou večer v televizi řekl, že navyšuji z 3,6 na 6 miliard, protože těch sportovců jsou statisíce, tisíce klubů. A to, že jsme zanedbali sport a že jsme mu nevěnovali pozornost, bohužel. Takže následně došlo k tomu, že nebyla dvě centra financování, Český olympijský výbor a MŠMT, ale jedno, a to bylo ministerstvo.

Považuji strašně za nefér, jak pan poslanec Stanjura mluví, jak to vytrhl z kontextu. Ano, aféra Pelta je doba temna. A teď nebudu mluvit o tom náměstkovi za ODS, který rozděloval peníze v hotelu InterContinental. Jenom dopoledne. Odpoledne už to nezvládal, protože byl nalitý.

Takže prosím vás, my jsme mohli dělat ministerstvo a sportovci vždycky chtěli svoji agenturu. Vždycky chtěli. A Milan Hnilička je sportovec. Byl v Naganu. Je to poctivý kluk! A určitě nekrade a nebude krást. A nemá tam žádné zájmy. Jediný jeho zájem je, aby do sportu šly peníze transparentně a přímo. Takže já nevím, co je tady za problém. Pokud je nějaká obava to kontrolovat, já myslím, že můžu tady slíbit, pokud budu ještě ve funkci, že ukážeme všechno. Všechno ukážeme. Není problém.

Takže to je ten příběh toho sportu. My jsme tam navyšovali peníze každý rok a stále je to málo, protože stávající sportovní infrastruktura, jenom 10 % stávající sportovní infrastruktury bylo postaveno od revoluce. A to, že nám tady chybí plno zázemí pro hlavně mladé sportovce, je úplně jasné. To je úplně jasné! Takže já nechápu, proč je takový odpor k tomuto projektu, kdy sportovci vlastně to chtěli a my jsme jim de facto vyhověli. A 7 miliard - pan poslanec porovnává věci neporovnatelné. 37 miliard je věda a výzkum, co dává do toho stát, plus samozřejmě soukromníci. To je 60 miliard celkově. Takže to jsou neporovnatelné věci. A těch peněz, když byly požadavky na Ministerstvo školství, na investice klubů, tak většinou se vyhovělo 10-20 %. A my to chceme navýšit, a podstatně navýšit, protože zkuste někam jít do nějaké šatny - v Jihlavě Horácký stadion, hokejová šatna. Tam se nedá dýchat. To je jak ve výrobně čpavku, jak v chemičce. Tam ty děti se připravují na trénink. Strašné! Takže my to chceme udělat hlavně pro mladé sportovce, také pro jejich rodiče a samozřejmě hlavně pro naši zemi, protože ta obrovská výhoda sportu je, že i když tedy čtu v novinách, jak jsme rozdělená společnost, tak když jsme vyhráli to Nagano nebo ta Ester vyhrála, tak národ se sjednotil. A to je možná ten cíl a tam směřujeme s tím sportem! Děkuji. (Potlesk poslanců hnutí ANO 2011.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Faktickými poznámkami budou reagovat páni poslanci Válek a Bělobrádek. V tomto pořadí. Tak jenom pan poslanec Válek. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Vlastimil Válek: Děkuji, pane předsedající. Já naprosto s řadou věcí, co tady zazněly, souhlasím a znovu opakuji, já si pana poslance prostřednictvím pana předsedajícího velmi vážím, nicméně jsem přesvědčen o tom, že kdyby nějaký člověk dostal Nobelovu cenu, tak se ten národ sjednotí stejně dobře, jak když jsme vyhráli Nagano, a možná z dlouhodobého hlediska je pro národ výhodnější, aby měl nějaký člověk zase Nobelovu cenu, tak jak Wichterle, než znovu vyhrát Nagano. Ale to je můj pocit a já uznávám, že jsem v tomto směru deformovaný. Stejně pokud si vzpomínám, když jsme získali Oskara za film od Formana, tak se také národ sjednotil a všichni tleskali. Věcí, kdy se národ sjednotí, je celá řada.

Nicméně abych to odlehčil a abych nebyl negativista, tak já pevně věřím, že ta agentura, a pevně v to doufám, vyřeší financování velké ceny města Brna, která je určitě místo, kde se národ na motoristické soutěži sjednocuje, a je to jeden z velkých podniků. A budu rád, když nic, tak aby ta agentura toto vyřešila. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. A nyní v obecné rozpravě pan poslanec Bartoň, připraví se pan poslanec Juránek. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Lukáš Bartoň: Děkuji. Asi bych na začátek reagoval na zmínky o TA ČR a GA ČR. Kéž by tak jako TA ČR, fungovaly některé naše dotační tituly. Opravdu, pokud jsem napsal projekt do TA ČR, vysoutěžil si ho, tak jsem z něj dostal peníze právě na ty věci, které jsem si do projektu napsal. To bylo výborné.

Co se týče sportu, za Piráty musím říci, že se ztotožňujeme s názorem Senátu. Tento návrh tedy nepodpoříme, stejně jako jsme ho nepodpořili ve třetím čtení. Dlouze už jsem se tady k tomu vyjadřoval v minulosti.

Asi bych jako jednu z věcí, jednu z pozitivních věcí, vyzdvihl jednání pana předkladatele Hniličky, který, ač koaliční poslanec, přišel za opozičními politiky a od začátku jednal o tomto návrhu, od začátku do konce. Měli jsme dlouhé debaty několikadenní, několikatýdenní. To, že jsme se na konci neshodli, to je věc jiná.

Zazněly zde v jeho úvodní řeči nějaké plány o vizi sportu. Všichni chceme určitě podporovat sport, jenom nejsme jednotní v tom, co ten sport je. Když vezmu zákon o podpoře sportu, tak jak to vnímám, tam je napsáno - peníze, prostředky na podporu sportu jdou prioritně do sportování dětí, mládeže a také národní reprezentace. Takže já si pod tím představuji, že hlavní balík peněz, ten největší, půjde do volnočasového sportování dětí a mládeže, podpora právě těchto dětí, aby se hýbaly, aby sportovaly. A jen namátkou uvedu, je to tři čtvrtě milionů dětí, které v současné době pravidelně vykonávají sport. Mohl by to být milion. Tohle bych si představoval, že by byla hlavní metrika podpory sportu, dostat toto číslo ještě na větší úroveň, dostat to někam k tomu milionu, na 100 % dětí a mládeže věnujících se amatérskému sportu.

Mezitím jsem tady slyšel plány o rychlobruslařské hale, národním sportovním stadionu pro 30 tisíc lidí. Ano, to je něco, co bychom mohli dát do té kategorie národní reprezentace. Nicméně tyto projekty jsou tak drahé, že seberou peníze od toho tři čtvrtě milionu sportujících dětí. A právě podpora sportu na národní úrovni by měla směřovat právě do sportování dětí, do podpory, aby každé dítě bez ohledu na to, z jaké rodiny, z jakých sociálních a ekonomických poměrů pochází, mělo přístup ke sportu, aby to nebyla zátěž pro tu rodinu. Tím bych i rád podpořil, pokud budou zaměřeny právě na podpory výstavby infrastruktury, infrastruktury na lokální úrovni, kde ta děcka i amatéři budou od rána do večera sportovat a využívat to. Protože co dostaneme velkou rychlobruslařskou dráhou? Dostaneme desítky, maximálně stovky možných reprezentantů, takže budeme sedět u televizí a sledovat, jak si vedou na mistrovství světa. Pokud budeme investovat právě do národních reprezentací, zase budeme sedět u televizí a sledovat, jak sportuje někdo jiný. Z mého pohledu se nejedná o sport, je to sportovní zábava. I ta má své místo, ale nezaměňujme ji se sportem. Toť asi vše. Děkuji. (Potlesk poslanců Pirátů.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji, pane poslanče. Je zde přihláška - s faktickou poznámkou pan poslanec Bělobrádek, ale protože tu není, tak asi to neplatí. On se vzdal a pak se znovu přihlásil. Ale na řadě je v obecné rozpravě pan poslanec Juránek, po něm pan poslanec Klaus. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Stanislav Juránek: Vážený pane předsedající, vládo, milí kolegové, já bych rád, abychom teď neodbíhali od tématu, které zde je. Není to ani vědecká agentura, ani srovnání s vědeckou agenturou a není to ani o sportu jako o celku. Byl bych rád, abychom si uvědomili, že tady mluvíme o novele zákona o podpoře sportu. Na ni by potom měla navázat teprve ta záležitost toho sportu jako řešení. Takže řada věcí, které se tady vytýkají, se týkají jiného zákona než toho, který teď v tuto chvíli projednáváme. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP