(Jednání zahájeno ve 14.01 hodin.)

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji další jednací den 30. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás vítám.

Aby byla zaznamenána naše účast, nejprve vás všechny odhlásím a prosím, abyste se přihlásili identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty. Opravdu vás poprosím, abyste o to dbali a vždy se přihlásili. Stalo se nám v minulém týdnu, že několik osob se nepřihlásilo, musíme pak dodatečně, protože už neexistuje písemná prezence, zjišťovat důvod nepřítomnosti, tak abyste zbytečně neměli absenci. Zatím mám nahlášeno pana poslance Oklešťka, který bude hlasovat s náhradní kartou číslo 11.

Sděluji, že o omluvení své neúčasti na jednání požádali tito poslanci: Ondřej Benešík - zahraniční cesta, Jiří Bláha - pracovní důvody, Stanislav Grospič - rodinné důvody, Tomáš Hanzel - zahraniční cesta, Martin Jiránek do 16 hodin - pracovní důvody, Jana Levová - pracovní důvody, Jakub Michálek od 18.20 - pracovní důvody, Mikuláš Peksa - pracovní důvody, Olga Richterová - rodinné důvody, Karla Šlechtová do 19 hodin - pracovní důvody, František Vácha - osobní důvody, Jiří Valenta - zahraniční cesta, Ondřej Veselý do 14.30 - pracovní důvody, Rostislav Vyzula do 16 hodin - osobní důvody, Jan Zahradník - zahraniční cesta. (V sále je velmi rušno.)

Z členů vlády se omlouvají: Lubomír Metnar do 16 hodin - pracovní důvody, Robert Plaga - pracovní důvody. Já vás poprosím o klid, abych vás nemusel zbytečně překřikovat. Děkuji. Poprosím, abyste se už usadili na svých místech.

Já bych vás nejprve chtěl informovat o návrzích, na kterých se shodlo dnešní grémium. Navrhujeme upravit průběh jednání ve středu 5. června následovně: dopolední část bychom zahájili projednáváním bodů z bloku třetího čtení, a to až do 14.00. Poté bychom projednali volební body, které jsou nyní zařazeny pevně na 12.30. To jsou body 184 až 191. Následně by byla vyhlášena polední pauza do 16 hodin.

Odpolední část bychom v 16 hodin zahájili projednáním bodů, kterou jsou nyní zařazeny pevně na 14.30, a to jsou body 43, 122 a 41.

Dále navrhujeme ve středu 19. června zařadit ve 14.30 po již pevně zařazených bodech 39 a 94 následující body. Jedná se o tzv. opoziční okénko. Bod 96, sněmovní tisk 375, jedná se o novelu správního řádu, návrh poslanců pod vedením Martina Kupky, Petra Fialy, Zbyňka Stanjury a dalších.

Poté bod 115, sněmovní tisk 422, novela zákona o ochraně ovzduší, to je návrh poslanců Radka Holomčíka, Dany Balcarové, Jana Zahradníka a dalších.

Pak bod 108, sněmovní tisk 401, návrh poslanců Tomio Okamury, Radima Fialy a dalších, je to novela občanského zákoníku.

Poté bod 47, sněmovní tisk 152, návrh poslanců Stanislava Grospiče, Hany Aulické Jírovcové, Pavla Kováčika na vydání zákona o zajištění právní pomoci.

Poté bod 34, sněmovní tisk 267, návrh poslanců Víta Kaňkovského, Radky Maxové, Jana Bartoška, Markéty Pekarové Adamové, Olgy Richterové, Aleny Gajdůškové a dalších o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením.

A konečně bod 83, sněmovní tisk 313, novela zákona o změně sídel některých státních úřadů, návrh poslanců Jana Farského, Víta Rakušana, Věry Kovářové, Petra Gazdíka, Jany Krutákové a Petra Pávka.

Tak, to je ze strany grémia vše. Přehled zbývajících bodů k projednání vám byl rozeslán elektronickou poštou.

A nyní budeme se věnovat pořadu jednání schůze. Zde jsem ještě před zahájením obdržel několik písemných přihlášek. Takže nejprve je přihlášen předseda vlády Andrej Babiš, poté je přihlášen pan ministr Richard Brabec - pardon... je to tak správně - k pořadu schůze.

Takže pane premiére, máte slovo. Už jsem si našel stránku. Jedná se o přihlášení s přednostním právem. Nyní bude pět přednostních práv, nebo šest. Případné další přihlášky k pořadu schůze prosím pokud možno písemně. Děkuji. Tak a poprosím o klid v sále. Děkuji.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Takže děkuji za slovo, vážený pane předsedající. Vážené poslankyně, vážení poslanci, já myslím, že všichni víme, že hlavní bod dnešní sněmovny bude kauza auditu. Tady jsme se vlastně od pátku dozvěděli, že údajně kvůli mému střetu zájmů a kvůli mé bývalé firmě má Česká republika vracet nějaké peníze. Já bych chtěl jasně říct, že to není pravda. A chtěl bych požádat média, aby to neříkala a neopakovala. Já chápu, že když jsme tady seděli v pátek a pan Kalousek tady slavnostně oznamoval, že přišel audit, a všechna média se začala předhánět, kdo ho dřív zveřejní, a všichni ho zveřejnili, i když je důvěrný, ale to asi nevadí, mně to tedy nevadí. A potom se začali předhánět, jaká částka má být vrácena. Což je samozřejmě lež. Protože ten audit je velice pochybný. A já považuji ten audit za útok na Českou republiku. Za útok na zájmy České republiky. Za destabilizaci České republiky.

Takže se předháněli, jaká částka. Nejdřív 250, potom to bylo 451 a dneska jeden deník - který se také spletl, že v Brně byly údajně na manifestaci 4 tisíce, byl jich tam tisíc - Tak napsal, že se bude vracet 900. A teď se dokonce všichni předhánějí, koho zavřou! Už se tady veřejně kriminalizuje, kdo bude zavřen. Nevím za co tedy. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP