(12.00 hodin)
(pokračuje Faltýnek)

Poslední věc, ke které se chci vyjádřit, je role dopravní koaliční rady. Také tady o ní dneska bylo hovořeno, také se o ní zmínil prostřednictvím pana předsedajícího pan předseda Bartošek. Tato dopravní koaliční rada byla složena z odborníků sociální demokracie, KDU-ČSL a hnutí ANO. Tento koaliční odborný orgán řešil po celé volební období témata týkající se dopravy, nejenom mýto, i jiné záležitosti, ale i mýto, ale z pohledu, a to tady zaznělo ve zprávě pana ministra Ťoka a plně to potvrzuji, problematiky rozsahu zpoplatnění silnic první třídy nebo vůbec dalšího eventuálního rozsahu zpoplatnění. Výsledkem této debaty v této dopravní koaliční radě byl kompromis, a já ho nijak nekomentuji, prostě to byl koaliční kompromis na zpoplatnění dalších 900 km silnic první třídy. A tento parametr vláda schválila a začlenila ho vlastně do podmínek výběrového řízení.

Takže já, Jaroslav Faltýnek, jsem nikdy neřekl, pane kolego Bartošku prostřednictvím pana předsedajícího, že jsem měl mandát od velké koaliční rady nebo dopravní koaliční rady. Nikdy jsem to neřekl. Já jsem si ho sám vzal, pane kolego prostřednictvím pana předsedajícího.

Závěrem chci říct, dámy a pánové, v letech 2015 až 2018 všichni naši političtí oponenti očekávali, a já říkám, těšili se, že hnutí ANO problém mýta nezvládne. A jaký je výsledek? ANO to zvládlo, a ještě s významnou úsporou díky panu ministru Ťokovi. A je z toho zase politický problém. Kdybychom to nezvládli, je to politický problém. My jsme to zvládli, a je to zase politický problém. Takže kauza mýto nebo Faltýnek, to je jedno, je politický boj. Je to politický boj. Já to respektuji za sebe, respektuji tento politický boj. Jenom vás moc prosím o jednu věc, vážení kolegové a kolegyně, v politickém boji používejme věcné argumenty a ne spekulace a předsudky.

Albert Einstein kdysi řekl: "V jaké smutné době to žijeme, když je snadnější rozbít atom než lidské předsudky."

Děkuji za pozornost. (Potlesk v levé a střední části sálu.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní tady mám jednu přihlášku na faktickou poznámku paní poslankyně Pekarové. Nicméně než se dostaví k mikrofonu, přečtu dvě omluvy. Je to paní poslankyně Radka Maxová v době od 14.30 do konce jednacího dne z pracovních důvodů a paní poslankyně Monika Jarošová od 14.30 do konce jednacího dne z pracovních důvodů. Ještě řeknu, aby se s přednostním právem připravil pan poslanec Zbyněk Stanjura. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Děkuji za slovo. Vážené dámy, vážení pánové, snažila jsem se velmi pozorně poslouchat jak pana ministra Ťoka, tak také pana předsedu Faltýnka a nebylo mi zodpovězeno na jednu otázku, kterou si kladu už od samotného počátečního zveřejnění této kauzy v médiích, a proto se chci obou dvou pánů na něco zeptat.

Pane předsedo Faltýnku prostřednictvím předsedajícího, mě by zajímala jedna prostá věc. Nejsem odborník ani na dopravu, ani na výběr mýtného, na veřejné zakázky, ale zajímá mě, když jste tedy podle svých slov, která opakovaně říkáte, a tady opět zazněla, ušetřil státu tak ohromné částky peněz, proč jste už tehdy o tom žádným způsobem neinformoval třeba přes média. Pokud bych měla nějaký takovýto významný úspěch, nevím, jak vy, kolegové, tak se docela ráda pochlubím. (Veselost v pravé části sálu.) Přijde mi to jako přirozená reakce politika, který chce být znovu zvolen, který dělá blaho pro občany, že s takovouto věcí jde a informuje média. To mně přijde v té věci velmi zásadní, zajímavý a zvláštní postoj.

Zároveň se chci zeptat pana ministra, jestli skutečně věděl o tom, že pan Faltýnek takovýmto způsobem jedná, ať už tedy se zástupci společnosti Kapsch, nebo s ředitelem ÚOHSu. Prostě na jednoduchou otázku prosím i jednoduchou odpověď. Věděl? Kdy se o tom dozvěděl? Zda byl taktéž jako my ostatní tímto překvapen až ve chvíli, kdy se o celou věc začala zajímat policie, a kdy jsme se tedy i poprvé od pana Faltýnka, naprostá většina z nás, troufnu si tvrdit úplně všichni občané této země, dozvěděli, jak moc peněz nám tedy svým jednáním vlastně ušetřil. Děkuji za odpovědi.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Máme tady dvě faktické. Takže pan poslanec, předseda klubu ANO, Jaroslav Faltýnek. Připraví se pan poslanec Bartošek.

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Děkuju. Na tu odpověď kolegyně Pekarové, dotaz, omlouvám se, je velmi jednoduchá odpověď. Paní kolegyně prostřednictvím pana předsedajícího, vy znáte v České republice médium, které má zájem zveřejnit pozitivní informaci? Já ne. Děkuju. (Potlesk z levé a střední části sálu.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní s faktickou pan předseda klubu KDU-ČSL Bartošek. Prosím.

 

Poslanec Jan Bartošek: Děkuji. Pane předsedo Faltýnku prostřednictvím pana předsedajícího, z vašeho projevu mi přišlo nejbizarnější vyjádření: já jsem si ten mandát vzal. To je velmi zajímavé, jak vám to v rámci hnutí funguje. Patrně může kdokoliv v rámci hnutí přijít a říct: já si vezmu mandát za zdravotnictví, já si vezmu mandát za něco jiného. Anebo v tom případě máte výjimečné a luxusní postavení v rámci hnutí ANO a stal jste se stínovým ministrem ministra dopravy - oba dva za hnutí ANO. Protože buď jste si řekl, ministr je neschopný -

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Prosím vás, oslovujte se prostřednictvím předsedajícího.

 

Poslanec Jan Bartošek: Ano, omlouvám se, pane místopředsedo. Buď jste si, pane předsedo prostřednictvím pana předsedajícího řekl: pan ministr je natolik neschopný, že to musím udělat za něj, a jste měl své vlastní motivy, které vás vedly k tomu, že jste se mýtu věnoval. Je velmi zvláštní, když v rámci jedné strany máte potřebu suplovat vlastního ministra.

A ještě k jedné věci z vašeho projevu. Souhlasím s vámi, v mýtu je velké množství peněz a je potřeba, aby soutěž proběhla standardně, a stát má postupovat s účelem, aby ušetřil. V tom jsem s vámi ve shodě. Každopádně jestliže říkáte, že mýto je téma politického boje, já se vás táži: Je i to vyšetřování policie, které v současné době probíhá, součástí politického boje? Chcete tímto způsobem zpochybnit nezávislost policie? Děkuji.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní další faktické poznámky. Mám tady tři přihlášky. Přečtu pořadí: nyní vystoupí pan poslanec Mikuláš Ferjenčík, připraví se paní poslankyně Pekarová a předseda Pirátů Ivan Bartoš. Zatím tři faktické přihlášky. Prosím, pane poslanče Ferjenčíku, máte vaše dvě minuty.

 

Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo. Chtěl jsem prostřednictvím pana předsedajícího reagovat na tvrzení kolegy Faltýnka, že média nepřebírají pozitivní informace. Média ve velkém přebírají vaše tvrzení o tom, kolik údajně přináší EET, přestože si to cucáte z prstu. Tak se velmi divím, že byste se nepochlubil úsporou 1,5 miliardy. (Potlesk z lavic Pirátů.)

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Další faktickou má paní poslankyně Pekarová, připraví se předseda Pirátů Ivan Bartoš. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Tak jinak. Kdyby tedy neměla zájem média, což zpochybňuji, protože věřím tomu, když tady některá z nich vidím, že by byla za takové informace velmi ráda, tak proč jste se nepochlubil na stránkách hnutí ANO nebo třeba na své sociální síti, na sociálních sítích, které určitě taky používáte? To je přece médium, které si můžete sám ovlivnit, co napíše. Ať už jsou to webové stránky vaše osobní, nebo hnutí. Nevěřím tomu, že byste neměl zájem o takovém úspěchu informovat.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Jenom požádám, abyste se oslovovali prostřednictvím předsedajícího v souladu s jednacím řádem. Nyní předseda Pirátů Ivan Bartoš. Prosím, vaše dvě minuty, pane předsedo.

 

Poslanec Ivan Bartoš: Já vám děkuji. Dobrý den všem. Jenom bych krátce reagoval na věc mandátu. Já jsem měl právě o této věci možnost hovořit, byl jsem, myslím, v debatě s panem ministrem Hamáčkem, kde minulý týden ještě fungovalo: já jsem měl mandát toto vyjednávat - a pak se pan ministr Ťok od toho distancoval. Já jsem se v neděli v politické televizní debatě ptal, jestli má někdo nějaký mandát. Bývá to tak, že má k tomu nějaký papír, pověření, existuje zápis z orgánu, který nějakým způsobem řekl: pane Faltýnku, vy tedy máte za úkol toto vyjednávání. A teprve od pondělka tohoto týdne, a byl hezký čas vymyslet do čtvrtka nějak ten příběh, aby takový papír nemusel existovat, tak dnes tady od pana Faltýnka slyšíme: já jsem si k tomu vzal mandát. Tak já jenom tak... Buďto mandát mám, někdo mi ho dal, existuje k tomu nějaký důkaz. No a když prostě není, tak najednou se ten mandát vyzvedává jak z nějaké pokladničky libovolně. Tak jenom abychom uvedli ten příběh toho "měl jsem mandát " na pravou míru, tak od neděle už je ten příběh jiný, než byl minulý týden.***
Přihlásit/registrovat se do ISP