(10.10 hodin)
(pokračuje Schillerová)

Teď jenom v rychlosti k několika málo věcem, které tu zazněly, a pořád je to dokola.

Ústavní soud nezrušil třetí a čtvrtou vlnu. Dal prostor rozmyslet si výjimky. Zrušil pouze nařízení vlády.

Sankce - jenom pro vaši informaci, a předložím na výborech přesnou statistiku -, co se týče zákona o EET, byla uložena pouze u jedné třetiny pochybení. Dvě třetiny orgány Finanční a Celní správy řešily napomenutím nebo domluvou na místě. To znamená, ten citlivý přístup, po kterém se volá, tady je.

Co se týče novely, tak ta novela zavádí systém, nový systém offline pro ty nejmenší živnostníky, kteří o něj požádají a splní podmínky, a nijak je to nezatíží. To znamená, účtenky si mohou vyzvednout na kterémkoliv územním pracovišti a v podstatě už dnes ti, co nemají EET, na požádání, půjdete-li dámy ke kadeřnici, vám kadeřnice musí dát účtenku a průběžně musí zasílat evidenci příjmů. To jsou věci, které v podstatě už dnes dělají.

O důvěrnosti dat nebudu mluvit. Máme tady speciální pracoviště. Je tam dvacet úředníků, kteří mají prověrku NBÚ a kteří jediní se dostanou ke všem údajům z kontrolních hlášení a z EET a v agregované podobě je poskytují potom k využití pro kontrolní činnost Finanční a Celní správě. To znamená, že důvěra dat je pro nás absolutně alfa a omega, a neprokázal nikdo, že by tomu bylo jinak. Ani historicky. Nikdy nebyla žádná data, nebylo prokázáno, že by byla zneužita nebo nějakým jiným způsobem využita.

Znova opakuji, koho vás zajímají náklady, najdete je na webových stránkách etrzby.cz. Žádný nárůst úředníků nebude. Na dotaz opakuji poněkolikáté. Pro kontrolní činnost EET se nabralo tři sta úředníků Finanční správy a sto úředníků Celní správy.

A ještě malá poznámka, pane poslanče Skopečku. Opět jsem to říkala několikrát a opět, jestli máte zájem, najdete to na webových stránkách Ministerstva financí. Světová banka - a teď mluvím za část Doing Business, která se týká činnosti resortu Ministerstva financí - už od roku 2016 vykazuje zlepšené výsledky, posouváme se na lepší příčky. V rámci V4 jsme na nejlepším místě z hlediska administrativní náročnosti, a to dokonce i za rok 2017, kdy už fungovalo pro určitý segment, to znamená pro první vlnu EET.

Samozřejmě že my pracujeme jak na snižování daňových úniků, podívejte se na data Evropské komise, co se týče VAT Gap, kam jsme se posunuli, a vůbec neuvádím naše odhady, říkám čísla Evropské komise, jak snižujeme VAT Gap. Od roku 2014 srovnání, máme čísla Evropské komise za rok 2014 a za rok 2016. Máte tam šest procentních bodů. To je obrovský úspěch. A samozřejmě ta data se zlepšují dál. Pracujeme na zjednodušení daní. Máme projekt Daně. Nebudu vůbec tady naskakovat na rétoriku. Řekla jsem to v médiích několikrát, jestli kdo přišel s čím. My máme ve vládním prohlášení paušální daň. A je to jedno. Tak se spojme a prosaďme ji společně. Je to dobře pro naše živnostníky. A my do toho půjdeme.

Poslední. Dovolte mi poslední trošku povzdechnutí. Prosím vás, propusťte EET do druhého čtení. Dejte šanci Asociaci českého tradičního obchodu, která zastupuje 7 000 prodejen. Dejte šanci Asociaci malých a středních podnikatelů, která zastupuje 260 000 podnikatelských subjektů. Dejte šanci Svazu obchodu a cestovního ruchu, který zastupuje 6 000 podnikatelů, Asociaci hotelů a restaurací zastupující 1 500 podnikatelů a Svazu průmyslu a dopravy, který zastupuje 11 000 podnikatelů, ať se dostaví jejich zástupci na výbor garanční, kam bude přikázána novela, pokud ji propustíte do druhého čtení. Ať vám řeknou svoje zkušenosti se zavedením EET v první a druhé vlně. Tyto všechny svazy spolupracovaly na novele, podporují ji a tuto účast mi nabídly a přislíbily.

A na závěr mi dovolte, abych se podělila o jeden velmi silný zážitek, který jsem zažila před třemi týdny v Olomouci na akci SAMOŠKA, možná jste to někdo už slyšeli v médiích, kde jsem byla po dvou letech, před dvěma lety, když se zavádělo EET a nyní po dvou letech. Sedělo tam čtyři sta zástupců maloobchodních prodejen, kteří všichni už mají téměř rok EET. Moderátor se jich spontánně zeptal - kdo je proti EET? Zvedlo se pět rukou. Pak se ptal - komu je to jedno? Zvedly se asi čtyři. Kdo podporuje EET? Zvedl se zbytek. To znamená, maloobchodní prodejci, kteří mají EET a seděli tam, tak zvedli ruku, že podporují EET, ale současně na mě volali: Ale pro všechny prosím! Pro všechny. Takže dejte šanci této novele. Děkuji vám.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji vám. Ptám se pana zpravodaje, zda má zájem o závěrečné slovo. Pan zpravodaj nemá zájem. Přednostní právo pan předseda Stanjura.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Omlouvám se, ale paní ministryně vystoupila až po rozpravě. Nemám jinou šanci reagovat než takhle.

Stokrát opakovaná lež se nestane pravdou. Přece není pravda, že Ústavní soud nezrušil třetí a čtvrtou vlnu EET. Kdyby ji nezrušil, tak už dávno platí. Nemůžeme tady říkat od mikrofonu, paní ministryně, že to Ústavní soud nezrušil, když to zrušil. Pak ta debata je úplně mimo. Když ji nezrušil, tak jak to, že neplatí?! To je jednoduchý dotaz, paní ministryně. Vy jste řekla ve svém vystoupení, najdete to ve stenozáznamu, že vyvracíte opakovaný argument opozice, že Ústavní soud nezrušil třetí a čtvrtou vlnu. Kdybyste měla pravdu, tak už dávno platí a dneska nic neprojednáváme! Tak nemaťte živnostníky a podnikatele. To za prvé.

A za druhé. Z toho silného zážitku z Olomouce, který jste tu popsala, je klíčová poslední věta. Když já, tak on taky. Co to je za přístup? My to musíme, tak ať oni to mají taky! To je to silné poselství. A my říkáme - ať to nemá nikdo! To je ta správná cesta.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Další přednostní právo, pan předseda Kalousek.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Vážená paní ministryně, já vám samozřejmě přeji váš silný zážitek z Olomouce před třemi týdny, ale přiznám se, že zažívám mnoho velmi silných zážitků, když hovořím s prodejci v maloobchodě nebo v restauracích o EET a oni si velmi stěžují na ten systém. Jak je zatěžuje a jak je to zbytečně drahé. A já je vždycky prosím, jestli by mně k tomu nenapsali pár řádek. Jestli bych nemohl při diskusi o EET citovat prostě zkušenosti toho či onoho prodejce v maloobchodě. A každý mi říká - nezlobte se, pane Kalousek, promiňte, ale já skutečně nestojím o šikanu z finančního úřadu. Já netvrdím, že se to snad doopravdy děje, ale oni hovoří pod vlivem strachu, který vy jste svou politikou vyvolali. Ten strach prostě cítí a pod tím strachem také hlasují, když se jich ten moderátor zeptá, ale je u toho ministryně financí. To je prostě tak běžné. Ale užijte si svůj zážitek.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Skončili jsme obecnou rozpravu. Zaznělo závěrečné slovo a v tuto chvíli je čas na hlasování o návrzích na vrácení a zamítnutí, tak jak zazněly v průběhu prvního čtení. Eviduji žádost o odhlášení, což jsem právě učinil, a poprosím vás, abyste se znovu přihlásili svými kartami. (Gong.) Současně předvolám naše kolegy z předsálí.

 

Na 19. schůzi přednesl návrh na vrácení navrhovateli k dopracování pan poslanec Zdeněk (Vojtěch) Munzar. Budeme tedy nejprve hlasovat o tomto návrhu. Kdo je pro vrácení předloženého návrhu navrhovateli k dopracování?

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro tento návrh. Kdo je proti?

Jedná se o hlasování číslo 196. Přihlášeno 179 poslanců, pro 79, proti 95. Tento návrh přijat nebyl.***
Přihlásit/registrovat se do ISP