(12.10 hodin)
(pokračuje Stanjura)

Co jste říkal? Pokud se tedy peníze určí na Fond dopravní infrastruktury, já jsem o tom mluvil. To je dobré využití těch peněz. Ale pokud je tam převedeme letos, tak je jisté, že ty peníze se letos neinvestují, že budou v nespotřebovaných výdajích a příští rok přijde pan premiér, pokud tam bude on, a bude říkat: já jsem našel 30 mld., to jsou ty nespotřebované výdaje, které rezorty neutratily. Ten návrh zákona ale neříká, že by se například těch 25 mld. převedlo do Fondu dopravní infrastruktury. To by byla přece úplně jiná debata, než je poslat bez té mašličky, bez konkrétního určení do toho velkého státního rozpočtu 1 350 mld. výdajů. A pokud se to neurčí zákonem, tak ta vláda, kterákoliv vláda, to má prostě na svém rozhodnutí, jak ty peníze využije. Jestli ve školství, v dopravě, na důchody, na platy úředníků, to je v zásadě úplně jedno.

A já jsem za nás říkal, že bychom rádi debatovali o využití těch peněz, ať to ten zákon stanoví, kam se ty peníze dají, o zjednodušení pravidel, případně o tom zrušení. Nepodporujeme stávající stav, který je poměrně komplikovaný, ten zákon je překonaný, to jsem všechno řekl, že s tím souhlasíme. Ale nesouhlasíme s tím, jak je to napsáno teď, a nemyslím si, že se to dá opravit v rámci druhého čtení. Podle mě se musí začít znova.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji, pane předsedo. Jenom vás všechny budu informovat, jaké bude nyní pořadí řečníků. S faktickou poznámkou vystoupí pan poslanec Ferjenčík, poté paní ministryně Schillerová dala přednost panu předsedovi vlády, takže předtím bude vystupovat pan předseda Kalousek, po něm předseda vlády Andrej Babiš, po něm ministryně financí Schillerová. Tak to teď je a pan poslanec Ferjenčík vystoupí s faktickou poznámkou. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo. Já velmi fakticky. Pan Ing. Babiš napsal 8. dubna ve 21.30 na svůj Facebook - on to možná neví, protože to asi dělal někdo jiný ve skutečnosti (smích zprava). "Po vládní analýze jsme našli k 1. 1. 2018 celkem 170 mld. korun, což jsou neutracené peníze z minulých rozpočtů a rezorty je nejsou schopny utratit ani letos."

Nezlobte se na mě, pane trestně stíhaný premiére v demisi, podle mě tato věta dost naznačuje, že někde máte na účtech 170 mld., které ani letos nestíháte utratit, a proto můžete někde jinde navyšovat výdaje. Skutečně nevymyslel si to pan Stanjura, napsal jste to vy na svůj Facebook. Že ho možná nespravujete vy, to není naše starost! Děkuji. (Potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: S přednostním právem pan předseda Kalousek. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Jenom reakce na vystoupení pana trestně stíhaného premiéra v demisi. Skutečně i to, co teď řekl, nejenom to, co psal na svůj Facebook, evokuje, že to byly peníze, které ty rezorty nestihly utratit. To znamená, každý, kdo tohle slyší, má pocit, že tady ležely nějaké peníze, a protože nebyly utraceny, tak jsou tam k dispozici.

Všichni, kteří trochu známe rozpočtová pravidla, víme, že to tak není, že ty nespotřebované výdaje jsou účetní položka, ale není pokryta reálnými příjmy. Drtivá většina toho objemu necelých 170 miliard jsou rozpočtované prostředky, o kterých se ministerstva domnívala, že vyčerpají programy Evropské unie, že přijdou peníze, budou vydány, logicky tedy byly rozpočtovány jako výdaj, a protože ministerstva nevyčerpala zdaleka tolik, kolik se domnívala, že čerpat budou, tak ty peníze nebyly vydány, ale samozřejmě také nepřišly. Prostě za těmi 165 miliardami nejsou žádné reálné peníze, které jsou k dispozici. Koneckonců kdyby byly, tak z nich by bylo možné financovat i navýšení důchodů a nemusel by se rušit zákon o zrušení Fondu národního majetku.

To je druhý nesmysl, který řekl pan premiér. Protože my nerušíme Fond národního majetku, ten byl zrušen v roce 2005, ale byl zrušen zákonem o zrušení Fondu národního majetku. Zákonodárce tenkrát, když ten fond rušil, tak peníze, které tam zůstaly z privatizace, chtěl podřídit zvláštnímu režimu, aby nemohly být rozházeny na libovolné choutky příštích neodpovědných ministrů financí nebo předsedů vlád. Takže ty se tam povedlo uchránit jenom pro velmi specifické účely. Můžeme se samozřejmě bavit o tom, že jestliže v roce 2018 skončí program financování národního kulturního pokladu, že místo toho z toho budou financovány nějaké jiné investice. Tuhle diskuzi si představit umím. Ale neumím si představit, že to bude dáno vládě k dispozici, aby nemusela šetřit. To je velmi neodpovědné.

K těm osobním výpadům, kterými se tady tradičně vůči mně pan předseda vlády odreagovává, bych si dovolil říct jenom, že - za prvé - v letech devadesátých, ani v letech do roku 2005, to znamená, já jsem se žádného privatizačního procesu neúčastnil. Smlouvy, které Fond národního majetku podepsal, jsou z roku 1993 a zavazují se k ekologickým auditům. A on tady vždycky hrozně rád říká, že jsem spáchal ten největší podvod v dějinách, tu velkou ekologickou zakázku. A ta velká ekologická zakázka byla poctivý pokus, zda by bylo možné získat výhodnou nabídku, která by předfinancovala a centrálním způsobem vyřešila ekologické zátěže ne za osmdesát let, ale za deset let. Vzhledem k tomu, že žádnou takovou nabídku vláda nedostala, tak na můj návrh vláda ten tendr zrušila, protože žádnou z těch nabídek nevyhodnotila jako výhodnou. To jsou doložitelné kroky a zajímalo by mě, co bylo na tom za podvod. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Nyní vystoupí předseda vlády Andrej Babiš, po něm paní ministryně financí Alena Schillerová. Prosím, máte slovo.

 

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Děkuji za slovo. Mě fakt baví, když tady vystupuje odpovědný bývalý ministr financí, který vzal peníze důchodcům, státním zaměstnancům, všem, a ještě nasekal dluhy 670 miliard korun. Jste jednička, pane bývalý ministře! Šest set sedmdesát miliard! Budete říkat, že jste měl krizi. Ale ve své hlavě asi! Takže vy jste byl odpovědný.

A pokud se nehlásíte k tomu, že jste byl u privatizace, přitom jste v politice od roku 1990, nebo kde jste byl na Úřadu vlády, tak z té ekologie se nevykecáte. To byl váš kšeft a naštěstí premiér Nečas vám ho zrušil. Chtěli jste tam, vy a vaši kámoši, vydělat 30 miliard. A paní Zbořilová vám to může ukázat na odpočtu, jak my dneska nakupujeme. To nejsou externí právníci v utajení vlády, jak jste dělal. Ne, to jsou otevřená výběrová řízení, dokonce vlastními silami.

A tu privatizaci. Ano, my pokračujeme a já nevidím důvod, proč ekologické zátěže, a všechny jsou na Ministerstvu financí, jediná zůstala na Diamu - ty ostravské laguny, kde jsem čuměl do té díry, kde je dva a půl miliardy korun, a neviděl jsem je! Čtyřicet dopisů jsem napsal Mládkovi, aby mi je ukázal. Teď jsme zastavili zase nějaký nápad, nějaká trojice. Zrazu měli peníze na to. Přitom občané Ostravy čekají na ostravské laguny, tak snad už to dáme do pořádku.

Takže já jenom říkám, že v minulosti se nikdy neměly dávat náhrady za ekologické zátěže, tak jak to udělali na Slovensku. Tam si to firmy zaplatily samy. A my dneska samozřejmě budeme v tom pokračovat a myslím si, že pokračujeme velice úspěšně. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP