(Jednání zahájeno v 9.00 hodin.)
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji čtvrtý jednací den 53. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás vítám.
Prosím, abyste se všichni přihlásili identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty.
Sděluji, že o omluvení své neúčasti na jednání požádali tito poslanci: Adam Vojtěch od 11.30 - zdravotní důvody, Andrle Sylor Augustin Karel - zdravotní důvody, Balaštíková Margita - pracovní důvody, Bartošek Jan od 11.30 - bez udání důvodu, Benda Marek - zdravotní důvody, Benešík Ondřej do 9.30 - osobní důvody, Benešová Marie - zdravotní důvody, Černý Karel - bez udání důvodu, Číp René - zdravotní důvody, Dobešová Ivana - pracovní důvody, Farský Jan - zdravotní důvody, Havlová Olga - zahraniční cesta, Heger Leoš - zdravotní důvody, Hubáčková Gabriela - osobní důvody, Kádner David - zdravotní důvody, Koníček Vladimír od 11 hodin - pracovní důvody, Kudela Petr - zahraniční cesta, Matušovská Květa - zahraniční cesta, Novotný Josef - bez udání důvodu, Nykl Igor - zdravotní důvody, Pecková Gabriela - pracovní důvody, Pilný Ivan - pracovní důvody, Putnová Anna do 12 hodin - pracovní důvody, Rutová Miloslava od 11.30 - zdravotní důvody, Sedláček Jan od 13 hodin - pracovní důvody, Schwarzenberg Karel - pracovní důvody, Vostrá Miloslava - rodinné důvody, Vyzula Rostislav - zdravotní důvody, Zemánek Jiří - pracovní důvody.
Z dnešního jednání se omlouvají tito členové vlády: Sobotka Bohuslav - pracovní důvody, Babiš Andrej - zahraniční cesta, Bělobrádek Pavel od 12.30 - pracovní důvody, Ludvík Miloslav - pracovní důvody, Ťok Dan - pracovní důvody, Valachová Kateřina - pracovní důvody, Zaorálek Lubomír - pracovní důvody.
To byly omluvy.
Dnes bychom se měli zabývat pevně zařazenými body 187 až 189, 34, 190 až 198, 200, 202 až 204. Kromě bodu 34, sněmovní tisk 911, první čtení, zákon o zaměstnanosti, se jedná o návrhy zákonů ve třetím čtení, u nichž byly splněny zákonné důvody.
Eviduji přihlášku s přednostním právem předsedy klubu ČSSD Romana Sklenáka. Prosím, pane poslanče, máte slovo. Dříve než vám ho udělím, prosím sněmovnu o klid, protože předpokládám, že pan předseda bude načítat změny programu schůze. Děkuji.
Poslanec Roman Sklenák: Ano, předpokládáte správně. Dobré ráno, kolegyně a kolegové. Já bych si dovolil navrhnout dvě změny v pořadu schůze, které by se měly týkat příštího týdne.
Za prvé navrhuji vyřadit z pořadu schůze body 16 a 17, to jsou vládní návrhy o specifických zdravotních službách a o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti, tisky 874 a 880. Navrhuji je vyřadit z pořadu schůze. My jsme je měli původně zařazeny pevně na úterý příští týden a v podstatě na jejich místo, jinými slovy po pevně zařazených bodech, navrhuji bod 48, tisk 959, o pedagogických pracovnících, první čtení. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Děkuji. Další s přednostním právem, předseda klubu ANO pan poslanec Faltýnek. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jaroslav Faltýnek: Dobré ráno, vážená paní místopředsedkyně, kolegyně, kolegové. Dovolte mi, abych jménem našeho poslaneckého klubu navrhl jedno pevné zařazení bodu, a to bodu 4. Jedná se o vládní návrh zákona o mezinárodní spolupráci při správě daní. To je ten zákon, který jsme navrhovali v devadesátce, a bohužel se nám to nepodařilo prosadit. Hrozí tam infringement ze strany Evropské unie. Jedná se o druhé čtení a je to sněmovní tisk 868. Prosím na úterý 6. 12. jako první bod jednacího dne před již pevně zařazené body. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: První bod po pevně zařazených?
Poslanec Jaroslav Faltýnek: Ne, ne. Před. První bod před již pevně zařazené body.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Nyní prosím k mikrofonu pana poslance Zahradníka. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jan Zahradník: Vážená paní místopředsedkyně, vážené kolegyně, vážení kolegové, já navrhuji vyřazení bodu číslo 187, sněmovní tisk 501, novela zákona č. 114 o ochraně přírody a krajiny, z pořadu probíhající 53. schůze Sněmovny. (V sále je velmi hlučno.)
Mám k tomu dva důvody. První důvod je důvod řekněme věcný, vycházející z nové situace v regionální samosprávě. Víme dobře, že před více než jedním měsícem byla zvolena v našich krajích nová krajská zastupitelstva. Ten zákon, který se má týkat nového způsobu zřizování národních parků, určitě stojí za to, aby se s ním nově zvolená zastupitelstva seznámila a hlavně aby k němu mohla zaujmout nějaké stanovisko. Já už jsem ve svých minulých vystoupeních tady upozorňoval na to, že zejména co se týká Národního parku Šumava, tak se k němu vyjadřovala zastupitelstva jak Plzeňského, tak Jihočeského kraje, na jejichž územích se Národní park Šumava rozkládá, a obě ta vyjádření byla jasně odmítavá. Nyní tedy máme nová zastupitelstva, nové vedení našich krajů, nové krajské koalice i krajské rady a já si myslím, že by měly dostat šanci prostudovat tento návrh a ještě předtím, než poslanci a poslankyně se k němu vyjádří hlasováním, nám sdělit svůj názor.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Pokorná Jermanová: Pane kolego, já se moc omlouvám. Poprosím, abyste přerušil svůj přednes, a poprosím kolegy a kolegyně, aby se ztišili.
Poslanec Jan Zahradník: Děkuji vám za to, že jste můj projev označila slovem přednes. Snažím se, abych mluvil řečí vázanou.
Druhý důvod je důvod formální. Ten formální důvod spočívá v okolnosti, na kterou tady upozorňoval již v minulém projednávání tohoto návrhu náš kolega poslanec Marek Benda. Je to to, co se vloudilo do legislativně technických úprav k tomuto tisku, které bychom měli jedním hlasováním schválit jako formální věc, a přitom se děje to, že v těchto legislativně technických úpravách se do článku 3 našeho návrhu, což jsou zrušovací ustanovení pro jednotlivé normy, které budou po případném schválení tohoto zákona již zbytečné, tak se tam také jako nový bod 5 vtěluje ustanovení o tom, že se ruší zákon 365, tedy zákon, kterým se vyhlašuje Národní park České Švýcarsko. Já samozřejmě chápu, že jsme ten Národní park České Švýcarsko tenkrát měnili z věcných důvodů za naší všeobecné podpory v průběhu projednávání sněmovního tisku 501, ale podle našeho názoru není možné, aby se legislativně technickou úpravou navrhovalo zrušení nějakého zákona, který byl předtím zde v této Sněmovně schválen.
Čili znovu ještě berte na vědomí, prosím pěkně, tyto mé dva důvody a dejte šanci ministerstvu a našim legislativcům, aby se s tímto problémem poprali. Dejte také šanci novým krajským samosprávám hlavně - nezastírám - v Jihočeském a Plzeňském kraji, aby se k tomuto návrhu mohly svým usnesením vyjádřit.
Děkuji za pozornost. ***