(14.40 hodin)
(pokračuje Stanjura)

Chtěl bych vyzvat pana ministra, on tu zas tak často není se svým návrhem zákona, aby odpověděl na ty otázky, které padly. Určitě není jediná. Můžu vzít stenozáznam a můžu je citovat. A metoda mlčet, mlčet, mlčet, to je skoro jako zatloukat, zatloukat, zatloukat. Mě by to opravdu zajímalo, protože jsme to docela široce debatovali. Stejně tak jako ten nebezpečný návrh na možnost žaloby ve veřejném zájmu. Jestli to nakonec dopadne tak, jak říkají sněmovní kuloáry, že to projde, ale obě dvě nové pravomoci ombudsmance se nedají, tak proč ne, ale pak se ptám, proč ten návrh zákona vlastně projednáváme.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Žádné další vystoupení s přednostním právem neregistruji. V tom případě konstatuji, že musím tento bod ukončit, protože jsme vyčerpali veškeré možnosti. Takže končím prvé čtení bodu 21, děkuji paní ombudsmance za účast.

Budeme pokračovat bodem 120. Hlásí se s přednostním právem pan ministr, který odolal rafinovanému pokusu o znovuotevření rozpravy. Předpokládám, že nyní odpoví na otázky, které byly kladeny.

 

Ministr vlády ČR Jiří Dienstbier Já oceňuji opakovaný pokus pana poslance Stanjury vyprovokovat mě, abych otevřel znovu rozpravu. Já velmi rád odpovím po skončení projednávání předchozího bodu na jeho dotaz týkající se vlastnického práva.

Chtěl bych pana poslance Stanjuru ujistit, že nepochybně ochrana vlastnického práva je velmi důležitá, nakonec je zakotvena jak v naší Listině, tak v celé řadě dalších lidskoprávních mezinárodních smluv, kterými je Česká republika vázána. Ale zároveň bych ho chtěl také upozornit, že naše Listina obsahuje nikoliv vlastnictví jako čisté právo, ale také obsahuje tvrzení, že vlastnictví zavazuje. A samozřejmě jsou další velmi významná chráněná práva naší Ústavou a dalšími mezinárodními dokumenty a samozřejmě tato práva je třeba uplatňovat proporčně. Čili nepřiměřená ochrana vlastnického práva končí tam, kde by nepřiměřeně zasahovala do jiného ústavně chráněného základního lidského práva.

Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ano. Mám zde dvě přihlášky s přednostním právem: pan poslanec Stanjura, potom pan poslanec Laudát.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Já jsem netušil, že otázky vznesené v obecné rozpravě jsou chápány ministrem Dienstbierem jako provokace a pokus někoho vyprovokovat. Kdybyste mi odpověděl tak, jak jste měl, podle mě jen podle zásad slušného chování, že v okamžiku, kdy padne dotaz, vy máte možnost odpovědět, odpověděl, nebyl to žádný pokus dnes otevřít rozpravu. Tak naivní nejsem a tak nezkušený také nejsem. Nicméně musím říct, že jste mi na moji otázku neodpověděl. Řekl jste hezkých deset vět, ale já jsem se ptal, jestli má vlastník právo si vybrat svého nájemníka. Na to je odpověď ano, nebo ne. Nemusíte mi citovat všechny mezinárodní úmluvy. A pokud je chcete citovat, tak dejte konkrétní případ, kdy ten vlastník... Já nevím, co to je "nepřiměřená ochrana vlastnických práv", já tomu úplně nerozumím, v okamžiku, kdy si vybírám nájemníka. Možná něco takového existuje, já to prostě nevím, tak bych byl rád, kdybyste dal konkrétní případ.

Já si opravdu vyprošuji, když žádám odpověď na své otázky, abyste to označil za provokaci a snahu někoho vyprovokovat. Nic takového to nebylo a není. A stejně se té debatě nevyhneme. Máte pocit, že jste na mě vyzrál, že jste to vyhrál? Ale uvidíme jak to dopadne ve třetím čtení. Tam se pozná, kdo tu debatu vyhrál. Dneska se to nepozná.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan poslanec Laudát, potom pan ministr.

 

Poslanec František Laudát: Děkuji za slovo, pane předsedo. To, co jste tady udělal pane ministře Dienstbiere, tak to je opravdu nefér a obrovská nehoráznost. Já ještě mohu pochopit, když některý ministr prostě ujede a potom odpovídá i kontroverzně na některé dotazy až v závěrečném slově. Mnohokrát jsme tady upozorňovali, že je to nefér vůči diskutujícím, vůči těm, kteří vznášejí dotazy, protože už nemají šanci zareagovat. To, co jste teď udělal vy, je nehoráznost nejvyššího zrna! Protože dokonce po skončení toho bodu - my jsme to nezdržovali, nikdo vás neprovokoval a vy jste udělal to nejhorší, co jste mohl udělat. Jestli to budete dělat takhle, nebo kdokoliv z vlády příště, tak vás upozorňuji, že už to bez přestávky a bez náležitých dopadů na další projednávání nebude. Opravdu, zkuste se tady začít chovat slušně. Já vím, že tady mockrát nejste, možná že jste tu debatu o tom, že se vyprovokovává v závěrečném slově, kdy už ti poslanci a poslankyně nemají šanci zareagovat zpětně, takže jsou občas i předmětem útoku, ale to, co jste vy tady udělal, kdy i po skončení bodu jste to znovu otevřel tímto způsobem, kdy nemůže nikdo zareagovat, tak to opravdu nemá se slušným chováním nic společného.

Děkuji. (Potlesk z pravé strany sálu.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan ministr, potom s přednostním právem pan předseda klubu Úsvit.

 

Ministr vlády ČR Jiří Dienstbier Chtěl bych jen požádat pana poslance Stanjuru a pana poslance Laudáta, aby se podívali do stenozáznamu. Tam zjistí, že na rozpravu - já jsem reagoval v zásadě na vše, co tam zaznělo. Bohužel už posledně, při tom předchozím projednávání, dotaz, který zde pan poslanec Stanjura dnes vznesl, tak uplatnil právě až po skončení obecné rozpravy v rámci svého přednostního práva. Podívejte se do stenozáznamu, je to tam. Pak samozřejmě ta obvinění z nehoráznosti z mé strany mají poněkud lehčí váhu v mých očích, protože na to, co bylo v rozpravě, já jsem minule reagoval, až po skončení rozpravy tady tento dotaz padl. A já jsem úmyslně počkal na skončení projednávání bodu, abych znovu neotvíral rozpravu. To je celé.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ano. Přednostní právo pana předsedy Černocha, potom s přednostním právem pan předseda Kalousek.

 

Poslanec Marek Černoch: Děkuji. Já si myslím, že je úplně jedno, jakou váhu to ve vašich očích má nebo nemá, ale je pravda, že tady ty otázky zůstaly nezodpovězené. Myslím si, že spíše, než se tady usmívat, by bylo lepší jít a odpovědět. Děkuji. (Potlesk z pravé části sálu.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan předseda Kalousek.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo, pane předsedo, a vaším prostřednictvím chci ve vší úctě říct panu ministru Dienstbierovi, že jeho pocit, že odpověděl na všechny otázky, je skutečně jeho subjektivní pocit. Chtěl bych poprosit kohokoli z vás, kolegové, abyste teď zvedli ruku, pokud si pamatujete, že na jakoukoli konkrétní otázku pan ministr Dienstbier konkrétně odpověděl.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: To bylo poslední vystoupení s přednostním... pan předseda Okamura. (Veselost v sále.)

Já vám dám slovo a pak budu muset zkonzultovat sněmovní organizační odbor, ale prosím, máte slovo.

 

Poslanec Tomio Okamura: Ještě jsem předseda. Ještě mě neodvolali. (Veselost v sále, dotazy.) Také nevím, to se musíme zeptat. (Smích.)

Chtěl bych se k tomu také krátce vyjádřit. Ona to není taková legrace, protože skutečně pan ministr Dienstbier tady vůbec neodpovídá na otázky a v podstatě jeho názory slyšíme vždycky jenom jenom přes média a v televizi. Ale když má tady na půdě Poslanecké sněmovny dojít skutečně k diskusi, tak najednou se k žádné prezentaci a diskusi názorů skutečně nemá.

Já bych chtěl jen zdůraznit, když už tady vidím i paní Šabatovou a pana Dienstbiera dohromady, tak bych chtěl skutečně zdůraznit, že lidská práva nemají v České republice pouze muslimové, Romové nebo nějaké jiné skupiny, ale hlavně a především by se nemělo zapomínat na majoritní českou společnost. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP