Parlament České republiky

Poslanecká sněmovna

1994

I. volební období

1033

INTERPELACE

poslance Milana Loukoty

na ministra obrany Antonína Baudyše

ve věci průběhu II. air show, konané dne 11. června 1994 na vojenském letišti 32. báze v Náměšti nad Oslavou

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Milana Loukoty na ministra obrany Antonína Baudyše. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze 20. dne června 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha v Praze 15. června 1994Vážený pane ministře,

svojí interpelací se zaměřím na průběh II. air show, konané dne 11. června 1994 na vojenském letišti 32. báze v Náměšti nad Oslavou, které jsem se zúčastnil.

Ihned po vstupu na stojánku 1. letky jsem byl, a nejenom já, překvapen poněkud nezvyklým zjevem bojových letounů naší armády. Konkrétně: na letounu L 39 Za imatrikulační číslo 50 13 byla na trupu letounu umístěná reklama na prostředek pro motoristy "Lubrifilm", na letounu Su 25 K imatrikulační číslo 80 77 byla táž reklama, pro změnu zabírala celou kýlovou plochu, na trupu téhož letounu se skvěla reklama na firmu "Melipa Pardubice". Letoun Su 22 M imatrikulačního čísla 38 03 zase na svém trupu vychvaloval jihlavské 11-ti stupňové pivo "Ježek".

Samotný průběh II. air show nelze než pochválit. Účinkující piloti, jak zahraniční, ale především naší armády, jej zvládli na jedničku. O to větší bylo mé další překvapení. Při odchodu ze stojánky mě přímo šokoval pilot v hodnosti majora, který divákům rozdával propagační materiály rakouské firmy "BILLA" (viz příloha). Obzvláště trapné bylo pozorovat jeho kolegy z rakouského a německého vojenského letectva, kteří si z něj tropili žerty a dotazovali se, zda je tato činnost součástí bojového výcviku pilota armády ČR.

Proto se Vás vážený pane ministře ptám:

1. Opravdu je na tom naše vojenské letectvo tak špatně, aby si tímto ne příliš důstojným způsobem muselo přivydělávat na svoji činnost?

2. Kdo, nebo kým byl vydán příkaz, či rozkaz k této tak říkajíc přidružené výrobě prostředků pro vojenské letectvo a zdali se v tomto i nadále bude pokračovat?

S pozdravem,

 
Milan Loukota
 
poslanec PSP ČRVážený pan

Antonín Baudyš

ministr obrany ČR


Související odkazyPřihlásit/registrovat se do ISP