Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

372 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslankyně Hany Orgoníkové

na předsedu vlády Václava Klause

ve věci platné právní úpravy nájmu bytů

Předseda vlády Václav Klaus zaslal odpověď na interpelaci poslankyně Hany Orgoníkové dopisem ze dne 23. června 1993.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď předsedy vlády Václava Klause na interpelaci poslankyně Hany Orgoníkové. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 23. června 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha


PŘEDSEDA VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY
V Praze dne 23. června 1993
 
Čj. 28458/93-KPV

Vážená paní poslankyně,

odpovídám na Vaší interpelaci k otázkám právní úpravy nájmu bytů (sněmovní tisk č. 372). Upozorňujete na problémy spojené se zajišťováním náhradních bytů tě: nájemcům, kteří by měli své byty uvolnit pro potřebu bydlení pronajímatele a příslušníků jeho rodiny.

Problémy spojené se zajišťováním bytových náhrad byly předmětem jednání při přípravě zákona ČNR č. 102/1992 Sb., kterým se upravují některé otázky související s vydáním zákona č. 09; 1991 Sb. (novela občanského zákoníku).

S ohledem na skutečnost, že pronajímatel, který vypověděl nájem bytu s přivolením sudu, protože potřebuje byt ve svém domě pro potřebu svou nebo pro příslušníky své rodiny a nemá zpravidla možnost sám náhradní byt obstarat, byl nakonec do zákona č. 102/1992 Sb. zařazen § 1 odst. 1. Podle něho pronajímatel může požádat o zajištění bytové náhrady u obce, na jejímž území je byt, který má být vyklizen. Dále do tohoto zákona bylo zařazeno ustanovení § 3 odst. 1. Podle tohoto ustanovení obec podle místních podmínek přednostně zajišťuje bytové náhrady v případě výpovědi nájmu bytu z důvodů uvedených v § 711 odst. 1 občanského zákoníku, tj. pro potřebu svou nebo svých rodinných příslušníků a dalších osob v tomto ustanovení uvedených.

Již při projednávání návrhu zákona č. 102;1992 Sb. byla navrhovaná úprava široce diskutována. Zástupci měst a obcí poukazovali především na to, že nemají dostatek možností řešit žádosti o zajištění bytových náhrad. Přestože obcím byly převedeny do vlastnictví v roce 1991 obytné domy spravované dřívějšími podniky bytového hospodářství, dochází k uvolnění obsazených bytů v těchto domech v nepatrné míře, převážně úmrtím nájemce bytu, jehož nájem nepřešel na příslušníky domácnosti. Přitom obce musí řešit potřebu zajištění bytových náhrad v naléhavých případech (demolice, asanace, náhradní byty těm žadatelům, kteří užívají v obci byty zdravotně závadné apod.). Přesto byla shora uvedená ustanovení do zákona č. 102/1992 Sb. zařazena.

Další legislativní úprava v tom směru, jak navrhujete, by nebyla únosná. Uložení povinnosti zajišťovat náhradní byty obcí nebo státem by bylo za stávající situace pouhým formálním gestem. Proto také tento námět nebyl do připravovaných zásad novelizace nájemního práva zahrnut.

Příslušné státní orgány jsou si ovšem vědomy rozsahu a hloubky tohoto problému, který odráží deformace vzniklé direktivním způsobem hospodaření s byty v minulých desetiletích. Možnosti nápravy současného stavu jsou ovšem značně omezené. Problém nedostatku náhradních bytů přiměřených potřebě bydlení vypovídaných nájemců nelze řešit pouze zákonnou úpravou. Vytváření dostatečné rezervy vhodných bytů, do nichž by se mohli dosavadní nájemci nastěhovat, velmi úzce souvisí s uplatňováním postupných kroků především v ekonomické oblasti, mezi něž platí úprava nájemného, podpora nové bytové výstavby a další kroky, jimiž se vláda zabývala při rozboru státní politiky bydlení v lednu letošního roku a jejichž přijetí je připravováno jednotlivými ministerstvy.

S pozdravem Václav Klaus

Vážená paní

Ing. Hana Orgoníková

poslankyně Poslanecké sněmovny

Parlamentu České republiky

Praha






Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP