Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

289 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Eduarda Zemana

na ministra školství, mládeže a tělovýchovy Petra Piťhu

ve věci Flößberg - Volksschule v Českém Krumlově

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Piťha zaslal odpověď na interpelaci poslance Eduarda Zemana dopisem ze dne 24. května 1993.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra školství, mládeže a tělovýchovy Petra Pihy na interpelaci poslance Eduarda Zemana. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 28. května 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha


Ministr školství,
 
mládeže a tělovýchovy
 
České republiky
 


 Praha 24.5.1993
 čj. 1317/93-21

Vážený pane poslanče,

k Vašim dotazům vzneseným v interpelaci ve věci základní škola Plešivec v Českém Krumlově Vám sděluji, že zřízení tzv. "dvojjazyčné výuky" bylo v období listopad 1992 až duben 1993 předmětem šetření MŠMT ČR. Tato šetření nepotvrzují Vaše informace, že v Českém Krumlově působí samostatná škola sudetoněmeckého Landsmannschaftu. Pracovněprávní dokumentace Školského úřadu Český Krumlov potvrzuje, že německá učitelka Adelheid Hansová má od 2.9.1991 uzavřenu platnou pracovní smlouvu se školským úřadem s určeným místem výkonu práce na základní škole Plešivec - Český Krumlov. Výše platu německé učitelky byla stanovena tak, aby kryla náklady na úhradu jejího bytu, tj. v období září 1991 až prosinec 1992 1.953,- Kč hrubého výdělku, na období leden 1993 až červen 1993 2.280,- Kč hrubého výdělku měsíčně. Ve školních letech 1991/92 a 1992/93 pracovala na plný pracovní úvazek celkem 23 vyučovacích hodin týdně. Z těchto uvedených skutečností vyplývá, že v důsledku zaměstnání německé učitelky A.Hansové nedošlo ke "zmaření" peněz daňových poplatníků a k finanční újmě českokrumlovského školství, neboť mzdové prostředky vynaložené z české strany jsou podstatně nižší než by byly prostředky, jež by bylo nutno vynaložit na zaplacení učitelské síly v souladu s platnými platovými předpisy.

Skutečnost, že pí. A. Hansová ve své zemi pobírala rovněž plat v příslušné měně, je v případech působení zahraničních učitelů v ČR zcela běžná a domácí plat pobírá nejenom několik desítek německých učitelů působících na základních, středních i vysokých školách v ČR, ale také učitelé britští, američtí, francouzští, belgičtí, rakouští a italští. Nelze tedy, vážený pane poslanče, přijmout domněnku, že MŠMT ČR financuje činnost zahraničního spolku zaměřeného proti zájmům ČR.

Sděluji Vám, že situace v základní škole Plešivec byla vyřešena již k 1. únoru 1993, kdy vedení školy a Školský úřad v Českém Krumlově vyhověly oprávněným žádostem rodičů, kteří si nepřáli, aby jejich děti zůstaly žáky tzv. "dvojjazyčných" tříd. Ředitel školského úřadu byl požádán, aby i ve zbývajících případech uvedl výuku v těchto třídách do souladu s platnými předpisy. Za překročení rozhodovací kompetence mu byla udělena důrazná výtka.

S pozdravem


 
Petr Piťha

Vážený pan

Eduard Zeman

poslanec PSP ČR

České Budějovice






Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP