Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA 1993

I. volební období

200 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Karla Hrdého

na vládu České republiky, zejména na ministra obchodu a průmyslu, Vladimíra Dlouhého a na ministra pro správu národního majetku a jeho privatizaci Jiřího Skalického

ve věci privatizace s. p. Elektro-Praga Jablonec nad Nisou

Ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý a ministr pro správu národního majetku a jeho privatizaci Jiří Skalický zaslali společnou odpověď na interpelaci poslance Karla Hrdého dopisem ze dne 23. dubna 1993.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Dlouhého a ministra pro správu národního majetku a jeho privatizaci Jiřího Skalického na interpelaci poslance Karla Hrdého. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 5. května 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha


 Příloha k č. j.: 17286/93/3240/1000

Odpověď na písemnou interpelaci poslance parlamentu České republiky Ing. Karla Hrdého ve věci privatizace s.p. Elektro-Praga Jablonec

1. Na s.p. Elektro-Praga Jablonec byly podány tři privatizační projekty.

a) Základní - podalo vedení podniku Elektro-Praga Jablonec nad Nisou na veřejnou soutěž na celý podnik. Ze soutěže, která byla uskutečněna ještě mimo rámec obecně schválené metodiky FNM ČR - byla firmou White and Case vybrána jako nejlepší investor firma Busch-Jaeger Electro GmbH 100 dceřinná společnost ABB.

Stanovisko MPO ČR k tomuto projektu, jak z úrovně odvětvové komise, tak z úrovně resortní komise, bylo doporučující s tím, že je nutno dojednat kupní cenu, která byla White and Case stanovena 193 mil. Kčs oproti účetní hodnotě podniku v roce 1991 cca 244 440 tis. Kčs. Projekt nabízel plné udržení zaměstnanosti po dobu 2 let a uchování výrobních schopností podniku.

b) Konkurenční - byl podán na přímý prodej společnosti Elektro-Praga s.r.o. p. Nesvadbou, ředitelem závodu Tanvald a ing. Bartošem, ekonomickým náměstkem Elektro-Praga Jablonec. Společnost nabízela koupi podniku za účetní hodnotu 244 440 tis. Kčs. Podnikatelský záměr byl hodnocen odvětvovou komisí jako horši než v základním projektu. Předkladatelé uváděli nadsazená čísla výroby zboží a nereálné vývozy na vyspělé trhy. Tím by byla ohrožena stabilita podniku a nebyla záruka udržení plné zaměstnanosti. Stanovisko MPO ČR bylo doporučující s tím, že projekt lze realizovat v případě, že nebude realizován základní projekt.

c) Konkurenční - byl podán soukromým podnikatelem Ing. Hrnčálem na přímý prodej podniku. Navrhovatel neprokázal dostatečné finanční krytí na nákup podniku. Projekt měl horši podnikatelský záměr než oba předchozí a nebyl proto MPO ČR doporučen k realizací.

Všechny předložené privatizační projekty byly MPO ČR tedy řádné projednány ve smyslu přijatých právních předpisů, metodických postupů a zásad vlády ČR. Výsledkem bylo závěrečné stanovisko MPO ČR, kterým byla doporučena realizace vstupu zahraničního kapitálu do s.p. Elektro-Praga Jablonec. Vzhledem k tomu, že v dané době nebyla ukončena cenová jednání s firmou Busch-Jaeger Electro GmbH, byl pro případ jejich negativního výsledku označen konkurenční privatizační projekt p. Nesvadby, ředitele závodu Tanvald a Ing. Bartoše, ekonomického náměstka Elektro-Praga Jablonec za možnou variantu řešení. Toto stanovisko bylo předáno na MSNMP ČR.

Výsledkem dalších řízení bylo rozhodnutí schvalovací komise MSNMP ČR, kterým byly zamítnuty všechny předložené privatizační projekty na s.p. Elektro-Praga Jablonec. Pro úplnost uvádím, že MPO ČR respektovalo oba doplňky konkurenčních privatizačních projektů, které byly dodatečně předloženy také na MSNMP ČR. V souladu s usnesením vlády ČR č. 510/92 a jeho novely č. 562/92, kterým se stanoví postup projednávání a schvalování privatizačních projektů, bylo proto MPO ČR jako zakladateli uloženo zpracování nového privatizačního projektu, který by v zásadních rysech vycházel ze základního projektu na přímý prodej s.p. Elektro-Praga Jablonec firmě Busch-Jaeger Electro GmbH s tím, že současně budou odstraněny jeho formální i věcné nedostatky.

Pro zpracování nového projektu byly od vedení státního podniku vyžádány aktualizované podklady vesměs obsahující majetkoprávní a ekonomicko-statistické údaje. Podnikatelský záměr, návrh kupní smlouvy i další podmínky pro vstup firmy Busch-Jaeger Electro GmbH do privatizovaného subjektu byly rovněž dopracovány v souladu se závěry jednání zahraničních poradců a disponentů ČR a odsouhlaseny na společném jednání zástupců MPO ČR s firmou Busch-Jaeger Electro GmbH dne 18.9.1992. Výsledky byly promítnuty do nového privatizačního projektu, který MPO ČR předalo MSNMP ČR dne 5.10.1992. Účetní hodnota podniku byla 267 183 mil. Kčs a kupní cena 280 mil. Kčs.

K tomuto řešení přistoupilo MPO ČR s vědomím, že stanovisko OS KOVO podniku počítá jen s 49 účasti zahraničního kapitálu a na privatizaci zbývající části vyžaduje spoluúčast zaměstnanců. Proti tomuto staví zahraniční investor svůj požadavek 100 % odprodeje s tím, že nabízená kupní cena přesahuje účetní hodnotu podniku. Kromě toho se zavazuje udržet zaměstnanost, zaručuje odbyt na 300 mil. Kčs výroby zboží nad rámec současného odbytu a respektuje koncepci dalšího rozvoje podniku vyžadující v nejbližším období investice v objemu cca 327 mil. Kčs.

2. Problematika privatizace s.p. Elektro-Praga Jablonec (dále EPG) byla z úrovně resortu MPO ČR již prověřována v roce 1992 v souvislosti se stížností p. Nesvadby, zpracovatele konkurenčního privatizačního projektu ze dne 29.9.1992, na kterou bylo odpovídáno dopisem ministra č.j. 1000/4127/92 dne 27.10.1992. V této věci byl rovněž odeslán ministrův dopis č.j. 1/6242/92 ze dne 29.12.1992 redakci Lidových novin k článku ze dne 27.11.1992 (Abyste nemohli nevědět).

Šetření v uvedených záležitostech byla z úrovně MPO ČR prováděna odbornými útvary v součinnosti s odborem kontroly a vyřizování stížností.

3. Průběh privatizace EPG Jablonec byl dále s autory konkurenčního privatizačního projektu osobně projednán dne 16.12.1992 za účasti zástupců odboru elektrotechniky 3240, ředitele podniku Ing. Konečného a pracovníka našeho odboru kontroly Ing. Osifa. K tomuto jednání předložili zpracovatelé konkurenčních privatizačních projektů bilanci budoucích zdrojů podniku na základě jimi předloženého podnikatelského záměru a přehled exportních nabídek. Bilance zdrojů byla zpracována na situaci odkoupení podniku na dlouhodobý úvěr 7 let i když příslib úvěru od Investiční banky v souladu s doplňkem konkurenčních privatizačních projektů uvažuje s možností poskytnutí pouze střednědobého úvěru bez bližší specifikace. I když byly použity veškeré údaje o výšce obratu i tvorbě zisku, které sami zpracovatelé konkurenčních privatizačních projektů předložili lze konstatovat. že při úvěru s dobou splatnosti 4-5 let dojde k nedostatku zdrojů na investice a technický rozvoj zejména v počáteční fázi privatizovaného podniku. Při úvěru na 7 a více let zase chybí podrobnější marketingové údaje o velikosti relevantního tuzemského i zahraničního trhu. Na tuto skutečnost nedávají odpověď ani konkurenční privatizační projekty ani předložené exportní nabídky. Nelze opomenout ani skutečnost, že kromě předložených údajů nereagují předkladatelé konkurenčních privatizačních projektů ani na nutnost snížení stavu nízkoobrátkových zásob výrobků ani na výrazné zvýšení využitelných kapacit především v závodě Tanvald.

Z uvedených skutečností vyplývá, že v průběhu šetření nebyly shledány závažné argumenty, které by svědčily ve prospěch změny stanovisek MPO ČR, MSNMP ČR a dalších účastníků meziresortního připomínkového řízeni, které proběhlo koncem prosince 1992.

4. Další jednání s pány Bartošem a Nesvadbou proběhlo ještě dne 15.1.1993 u p. náměstka Horáka a za přítomnosti poslance Parlamentu ČR p. Pěničky. Na tomto jednání, kterého se rovněž zúčastnili zástupci odboru 3240 byly všechny souvislosti týkající se privatizace s.p. EPG Jablonec zevrubně projednány, včetně výsledků meziresortního připomínkového řízení. Z úrovně p. poslance bylo konstatováno, že na postupu privatizace neshledává žádné nedostatky. Nutno podotknout, že vedení dozorčí rady podniku i OS KOVO byli vždy v průběhu schvalovacího procesu informováni a existují jejich písemná vyjádření k privatizačnímu projektu zpracovanému z úrovně MPO ČR.

Stanovisko ředitele odboru kontroly a vyřizování stížností MPO ČR, ve kterém je výslovně uvedeno, že šetřením nebyly zjištěny skutečnosti, které by vedly k podezření z porušení právních předpisů, bylo zasláno p. Nesvadbovi dne 14.1.1993 pod č.j. 1010/21/29/93-192.

V uvedených souvislostech i s ohledem na prověřovaný metodický postup schvalování privatizačních projektů je vyslovené podezření na vznik lobby, mající za cíl prodej s.p. EPG Jablonec zahraniční firmě za podmínek pro ni výhodných, přinejmenším neseriozní.

5. Na základě shora uvedených skutečností schválila vláda ČR svým usnesením č. 27 ze dne 20.1.1993 realizaci zakladatelského privatizačního projektu PP 11458 pro přímý prodej firmě Busch-Jaeger Electro GmbH, Freisenberg, D-5880, Lüdenscheid, SRN za těchto podmínek: Kupní cena 280 000 tis.Kčs. Ode dne účinnosti kupní smlouvy

a) v průběhu dvou let investovat 9 mil. DEM,

b) v průběhu tří let reinvestovat 100 % dosaženého zisku a 75 % ve čtvrtém a pátém roce,

c) zajistit exportní zakázky v objemu 120 mil. Kčs v prvém roce a 300 mil. Kčs ve druhém roce,

d) zaměstnanost ve výši min. současného stavu zajistit po dobu dvou let,

e) převzít závazky vyplývající ze smlouvy č. 132 uzavřené mezi EPG Jablonec a s.p. Bižuterie a to včetně bezúplatného převodu čističky odpadních vod, která byla dle citované smlouvy dočasně převedena do správy EPG Jablonec,

f) poskytnutá náhrada za odstraňované škody na životním prostředí, vypořádaná ve smyslu usnesení vlády ČR č. 455 ze dne 24.6.1992, nepřesáhne částku 15 000 tis. Kčs.

V současné době probíhají jednání FNM ČR s budoucím kupcem na návrhu kupní smlouvy. Výše kupní ceny může být 2 úrovně FNM ČR zvýšena až o 10 % (308 mil. Kčs). V případě, že současný majetek převyšuje tuto hodnotu by byla nutná opět její revize vládou ČR.

Závěr

Lze pochopit úsilí zpracovatelů konkurenčních privatizačních projektů prosadit jimi předložený privatizační projekt všemi dostupnými prostředky. I když všechna hodnotitelská místa brala do úvahy veškeré doplňky a posudky předané z úrovně zpracovatelů, nedospěly tyto instance k jinému řešení než k vládou schválenému usnesení.

Podklady citované v této odpovědi mohou být dle Vašeho uvážení předloženy k nahlédnutí či osobně předány jejich kopie.

Vladimír Dlouhý v. r.

Jiří Skalický v. r.


MINISTR
 
PRO SPRÁVU NÁRODNÍHO MAJETKU
 
A JEHO PRIVATIZACI ČESKÉ REPUBLIKY
 
Ing. Jiří Skalický
 


 V Praze dne 26. dubna 1993
 Č. j. 1004/93-SM
 103/93/KVÚ

Vážený pane poslanče,

dopisem ze dne 23. dubna t. r. č. j. 17286/93/32401000 jsme Vám s ministrem průmyslu a obchodu zaslali společnou odpověď na Vaši interpelaci ve věci privatizace s. p. Elektro-Praga Jablonec nad Nisou, kterou nám předtím zaslal předseda Poslanecké sněmovny svými přípisy ze dne 31. 3. 1993 č. j. 1418/93, resp. č. j. 1437/93.

K shora uvedené společné odpovědi mi dovolte, abych Vám podal k Vaši interpelaci ještě tuto doplňující informaci:

1. Kvalitativní srovnání výrobků státního podniku Elektro-Praga Jablonec nad Nisou s obdobnými výrobky světových výrobců ze strany předkladatelů konkurenčního privatizačního projektu je příliš optimistické. Výrobky uvedeného podniku nejsou vesměs certifikovány některou ze zahraničních autorizovaných zkušeben /VDE/ a proto jsou v současné době na trzích ES neprodejné. Ještě obtížnější situace je v získávání certifikace přístrojů pro letecký průmysl /ZZ spoje/, kdy tato výroba je uváděna jako významný podíl z předpokládaných výnosů.

2. Obava předkladatelů konkurenčního privatizačního projektu, že při projednávání projektů nebyly vzaty v úvahu všechny doplňky k jejich projektu, je neopodstatněná. Tyto doplňky, zejména v oblasti podnikatelského záměru, byly posuzovány jako součást projektu.

S pozdravem


 
Jiří Skalický

Vážený pan

Ing. Karel Hrdý

poslanec Parlamentu ČR

Praha




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP