Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

167 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Miloše Skočovského

na místopředsedu vlády a ministra financí Ivana Kočárníka a na ministra životního prostředí Františka Bendu

ve věci financování výstavby druhého stupně chemického čistění kouřových plynů ve spalovně Brno - Líšeň

Místopředseda vlády a ministr financí Ivan Kočárník zaslal odpověď na interpelaci poslance Miloše Skočovského dopisem ze dne 13. dubna 1993.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď místopředsedy vlády a ministra financí Ivana Kočárníka na interpelaci poslance Miloše Skočovského. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 20. dubna 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha


MÍSTOPŘEDSEDA VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY

a ministra financí

Ing. Ivan Kočárník, CSc.

 V Praze dne 13. dubna 1993
 Čj. 122/18 803/1993

Vážený pane poslanče,

k Vaší interpelaci ve věci financování výstavby druhého stupně chemického čištění kouřových plynů ve spalovně Brno-Líšeň sděluji:

Jedním z rozhodujících kriterií při tvorbě územních rozpočtů na rok 1993 bylo posílení finanční soběstačnosti a tím snížení závislosti územních orgánů na dotacích ze státního rozpočtu. Konstrukce rozpočtů obcí a okresních úřadů se odvíjí od příjmů, jejichž objem limituje rozsah a strukturu výdajů. Vytváří rovněž tlak na zvyšování vlastních příjmů a k maximální hospodárnosti při vynakládání finančních prostředků.

Zákonem České národní Lady č. 10/1993 Sb., o státním rozpočtu České republiky na rok 1993, byla ve výdajích kapitoly Všeobecná pokladní správa schválena částka 3,3 mld Kč, určená k financování objemově velkých staveb místních rozpočtů formou individuálních dotací.

Přes četné požadavky na zařazení dalších staveb do tohoto systému financování, nebylo možné - s ohledem na reálné možnosti tvorby zdrojů státního rozpočtu v roce 1993; vyčlenit na tento účel více prostředků než v minulém roce. U některých nezbytných investičních akcí měst a obcí však státní rozpočet našel možnosti řešeni. Např. při jednání s Magistrátem města Brna bylo dohodnuto uskutečnit jako prioritní akci ve městě rekonstrukci inženýrských sítí a kanalizace výstavbou ražených kolektorů. Na financování této stavby, o rozpočtových nákladech přes 300,0 mil. Kč, se státní rozpočet podílí v roce 1993 částkou 111,8 mil. Kč.

Výstavba druhého stupně chemického čištění kouřových plynů ve spalovně v Brně - Líšni je financována ze zdrojů Státního fondu životního prostředí, což vylučuje účast státního rozpočtu (dle Směrnice ministerstva životního prostředí České republiky o poskytování finančních prostředků ze Státního fondu životního prostředí České republiky).

Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem se nemůže státní rozpočet podílet na financování této investiční akce.

Pro financování velkých investičních staveb podobného charakteru lze kromě vlastních zdrojů, vyrovnávací dotace (o jejím použití na investiční či neinvestiční účely rozhoduje okresní shromáždění resp. obecní zastupitelstvo) a zdrojů Státního fondu životního prostředí České republiky, použít služeb Komunální banky, která připravuje poskytování úvěrů komunální sféře za výhodnějších úrokových podmínek.

S pozdravem

Kočárník

Vážený pan

Ing. Miloš Skočovský, Csc.

poslanec PSP ČR

Praha














Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP