Středa 13. prosince 1978

Předsedající místopředseda FS J. Srb: Děkují s. ministrovi Lérovi. Žádá o závěrečné slovo společný zpravodaj výborů Sněmovny lidu poslanec Belko?

Spoločný zpravodaj výboru SL J. Belko: Vážené súdružky a súdruhovia poslanci, obsah rozpravy je v súlade s predloženým vládnym návrhom zákona o štátnom rozpočte československej federácie na rok 1979. Rozprava však ukázala, že jeho realizácia bude spojená s plnením mnohých veľmi náročných úloh vo všetkých oblastiach našej ekonomiky. Je potrebné dosiahnuť vyššej efektívnosti a kvality všetkej spoločenskej práce. K tomuto cieľu bude rozpočtová a finančná politika v budúcom roku vytvárať potrebné predpoklady, pričom bude potrebné tieto zámery vo výrobnej i nevýrobnej sfére nielen podporovať, ale dôsledne a s plnou zodpovednosťou od začiatku roku zabezpečovať. Odporúčam Snemovne ľudu, ako spoločný spravodajca, predložený vládny návrh zákona schváliť.

Předsedající místopředseda FS J. Srb: Děkuji zpravodaji poslanci Belkovi. Přeje si závěrečné slovo společný zpravodaj výborů Sněmovny národů poslanec Křenek?

Společný zpravodaj výborů SN D. Křenek: Soudružky a soudruzi poslanci, připojuji se k tomu, co zde bylo řečeno poslancem Belkem. Průběh a obsah rozpravy odpovídaly duchu 12. plenárního zasedáni ÚV KSČ i včerejšího zasedání předsednictva Federálního shromáždění, které podtrhlo potřebu klást důraz v příštím rozpočtovém období v činnosti Federálního shromáždění zejména na mobilizaci vnitřních rezerv, efektivního plnění úkolů a rozhodného prosazování celospolečenských zájmů při řešení ekonomických úkolů. To nás, poslance Federálního shromáždění, zavazuje k účinnému zapojení do celospolečenského úsilí ke zvládnutí úkolů celého příštího roku. Jako společný zpravodaj výborů Sněmovny národů doporučuji s předloženým vládním návrhem zákona vyslovit souhlas.

Předsedající místopředseda FS J. Srb: Děkuji zpravodaji poslanci Křenkovi.

Soudružky a soudruzi poslanci, můžeme přistoupit k hlasování o předloženém návrhu. Při schvalování vládního návrhu zákona o státním rozpočtu platí podle článku 42 odst. 2 písm. e) zákona o čs. federaci zákaz majorizace, a proto ve Sněmovně národů hlasují odděleně poslanci zvoleni v České socialistické republice a poslanci zvolení ve Slovenské socialistické republice.

V zasedacím sále je přítomno 165 poslanců Sněmovny lidu, 55 poslanců Sněmovny národů zvolených v České socialistické republice, 60 poslanců Sněmovny národů zvolených ve Slovenské socialistické republice.

Obě sněmovny jsou usnášení schopné.

Nejdříve budou hlasovat poslanci Sněmovny lidu.

Kdo z poslanců Sněmovny lidu souhlasí s návrhem zákona o státním rozpočtu československé federace na rok 1979, jak byl předložen, nechť zvedne ruku! (Hlasuje se.) Děkuji.

Je někdo proti? (Nikdo.)

Zdržel se hlasování? (Nikdo.)

S vládním návrhem zákona o státním rozpočtu československé federace na rok 1979 vyslovili souhlas všichni přítomní poslanci Sněmovny lidu.

Nyní budou hlasovat poslanci Sněmovny národů, zvolení v České socialistické republice.

Kdo z těchto poslanců souhlasí s vládním návrhem, nechť zvedne ruku! (Hlasuje se.) Děkuji.

Je někdo proti? (Nikdo.)

Zdržel se hlasování? (Nikdo.)

S vládním návrhem zákona vyslovili souhlas všichni přítomní poslanci Sněmovny národů zvolení v České socialistické republice.

Nyní prosím o hlasování poslance Sněmovny národů, zvolené ve Slovenské socialistické republice.

Kdo z nich souhlasí s vládním návrhem zákona, nechť zvedne ruku! (Hlasuje se.) Děkuji.

Je někdo proti? (Nikdo.)

Zdržel se hlasování? (Nikdo.)

S vládním návrhem zákona vyslovili souhlas také všichni přítomní poslanci Sněmovny národů, zvolení ve Slovenské socialistické republice. Sněmovna národů návrh přijala.

Vzhledem k souhlasnému usnesení Sněmovny lidu a Sněmovny národů konstatuji, že Federální shromáždění Československé socialistické republiky schválilo zákon o státním rozpočtu československé federace na rok 1979.

Podle schváleného pořadu projednáme nyní

II

Vládní návrh, kterým se podle čl. 19 odst. 5b) a odst. 6b) ústavy Mezinárodní organizace práce předkládají Federálnímu shromáždění Československé socialistické republiky texty úmluv a doporučení přijatých na 62. zasedání Mezinárodní konference práce v Ženevě v roce 1976 se stanoviskem vlády Československé socialistické republiky (tisk 54).

Návrh jménem federální vlády odůvodní ministr práce a sociálních věcí s. Štanceľ.

Prosím, aby se ujal slova.

Ministr práce a sociálnych vecí ČSSR M. Štanceľ: Vážený súdruh predseda, vážené súdružky a súdruhovia poslanci, dovoľte, aby som zdôvodnil stanovisko vlády ČSSR k dohovorom a odporúčaniam, ktoré boli prijaté na 62. zasadaní Medzinárodnej konferencie práce v októbri 1976 v Ženeve.

62. Medzinárodná konferencia práce sa zaoberala výhradne otázkami, ktoré sa dotýkajú pracovníkov námornej dopravy, predovšetkým ich pracovných a životných podmienok. Boli prijaté tri dohovory a tri odporúčania.

Z prevedeného dôkladného porovnania a zhodnotenia uvedených troch dohovorov a odporučení vyplýva, že ratifikácia dohovoru č. 145 by vyžadovala v našich podmienkach a predpisoch určitú úpravu napr. kolektívnych zmlúv o zabezpečení trvalého zamestnania a registrov námorníkov i napriek tomu, že základné normy stanovené v dohovore sú obsahové v ČSSR plne zabezpečené.

Zabezpečenie našich pracovníkov v námornej doprave je dokonca na vyššej úrovni, ako požaduje tento dohovor. Sú ovšem určité rozdiely, napr. v dĺžke dovolenky. Podľa dohovoru má byť zaručená v rozsahu aspoň 30 kalendárnych dní.

Dohovor č. 147 upravuje niektoré čiastkové otázky týkajúce sa bezpečnosti práce na lodiach, pracovného času, kvalifikácie a výcviku námorníkov, účinnej kontroly plnenia opatrení, ktoré boli prijaté v predchádzajúcich dohovoroch Medzinárodnej organizácie práce.

Odporúčania č. 154 a 155 podrobnejšie rozvádzajú ustanovenia uvedených dohovorov a odporučenie č. 153 o ochrane mladých námorníkov upravuje pracovné a životné podmienky mladistvých pracovníkov v námornej doprave.

Pre mladých námorníkov platia u nás rovnaké ustanovenia a podmienky ako pre mladých pracovníkov iných odvetví národného hospodárstva.

Dohovory prijaté na 62. Medzinárodnej konferencii práce ratifikoval zatiaľ malý počet štátov a to dohovor č. 145 tri štáty - Francia, Španielsko a zo socialistických štátov MĽR, dohovor č. 146 len Švédsko a dohovor č. 147 Francia a Španielsko. Z konzultácií s členskými štátmi RVHP vyplynulo, že NDR uvažuje o ratifikácii dohovoru č. 145 o stálosti zamestnania námorníkov, podobne ako to urobila Maďarská ľudová republika.

Naša republika má v súčasnosti 12 námorných lodí. Zamestnávame asi 380 námorníkov a ďalších asi 270 námorníkov je pripravených pre ďalšie eventuálne potreby na pevnine. Z tohto malého rozsahu námornej dopravy vyplýva, že prijaté dohovory nemajú pre nás osobitný význam.

Naše pracovno-právne predpisy zabezpečujú pre námorníkov rovnaké pracovné a životné podmienky, ako pre ostatných pracujúcich v našom národnom hospodárstve. Preto ČSSR neratifikovala doteraz žiadny z 36 dohovorov Medzinárodnej organizácie práce, ktoré sa týkajú námornej plavby, rybolovu na mori, prípadne práce v prístavoch. Preto vláda ČSSR zaujala stanovisko nepristupovať k dohovorom prijatým na 62. Medzinárodnej konferencie práce.

Prosím, vážené súdružky a vážení súdruhovia poslanci, aby ste so stanoviskom vlády ČSSR k predloženým dohovorom a odporúčaniam Medzinárodnej organizácie práce, vyslovili súhlas.

Předsedající místopředseda FS J. Srb: Děkuji ministru Štanceľovi za výklad k projednávanému vládnímu návrhu.

Návrh byl přikázán k projednání výborům ústavně právním, zahraničním a výborům pro sociální politiku.

Za Sněmovnu lidu byla pověřena funkcí společné zpravodajky členka výboru pro sociální politiku poslankyně Hana Králíčková.

Společná zpravodajka výborů SL poslankyně H. Králíčková: Vážený soudruhu předsedo, vážené soudružky a soudruzi poslanci, vážení hosté, československou účast na činnosti Mezinárodní organizace práce hodnotíme tradičně jako součást aktivní mírové politiky socialistických států. Proto je také správné, aby naše účast v této organizaci byla vedena snahou soustavně propagovat přednosti vyspělé socialistické společnosti a napomáhat na tomto mezinárodním fóru všemi dostupnými prostředky k odhalování tíživého postavení pracujících v kapitalistických státech a konfrontovat je s rozvíjením a upevňováním životních a sociálních jistot našich pracujících. Přitom pochopitelně musíme velice obezřetně hodnotit její neobjektivní systém kontroly, který je často zneužíván proti socialistickým státům.

Proto je plně na místě velmi precizně a odpovědně zvažovat účelnost ratifikace navrhovaných úmluv. Nebylo by jistě dobré, aby případný jen formální nesoulad našich právních předpisů se stal záminkou pro politické zneužívání v neprospěch našeho státu.

Soudružky a soudruzi poslanci, v souladu s článkem 19 ústavy Mezinárodní organizace práce předkládá dnes vláda Československé socialistické republiky Federálnímu shromáždění k projednání texty úmluv a doporučení přijatých na 62. zasedání Mezinárodní konference práce v Ženevě v roce 1976, které se prakticky týkají životních a sociálních jistot námořníků v dálkové dopravě na námořních lodích.

Jak známo, námořní doprava zaujímá v obchodní a přepravní činnosti mnoha přímořských států významné místo. Také Československá socialistická republika provozuje námořní přepravu zboží, ve srovnání s přímořskými státy jde však o rozsah velice malý a několik obchodních lodí, které tvoří naši obchodní flotilu, slouží především vlastním potřebám československého exportu a importu.

Soudruh ministr Štanceľ nám podrobně osvětlil a odůvodnil stanovisko vlády Československé socialistické republiky k předloženým úmluvám a doporučením.

Dovolte mi nyní, abych se jako společná zpravodajka výborů Sněmovny lidu vyjádřila k jednotlivým úmluvám a doporučením.

Úmluva č. 145 a doporučení č. 154 o stálosti zaměstnání námořníků, jak je uvedeno v materiálu, je pro naše podmínky nepraktická. U nás, jak všichni víme, nehrozí žádnému pracujícímu občanu, že by pro něho nebyla práce. Naše ústava zaručuje právo na práci na rozdíl od kapitalistických ústav skutečně neformálně a toto právo je také plně realizováno v praxi. Našemu národnímu hospodářství se spíše nedostává potřebný počet pracovních sil.

Stálé zaměstnání má u nás všechno práceschopné obyvatelstvo, tedy i početně malá skupina čs. námořníků. I když bychom z tohoto hlediska mohli úmluvu ratifikovat, formální opatření, která by z ratifikace vyplynula, by byla pro nás neúčelná. Vláda Československé socialistické republiky proto doporučuje k úmluvě č. 145 a doporučení č. 154 nepřistupovat.

Úmluva č. 146 o každoroční placené dovolené námořníků tak, jak je navrhována, není v plném souladu s československým právním řádem, který zaručuje spravedlivě a přiměřeně délku dovolené všem kategoriím pracujících a tedy i malé skupině námořníků na našich obchodních lodích podle zákoníku práce. Také v tomto případě vláda Československé socialistické republiky doporučuje k úmluvě č. 146 nepřistupovat.

Zdůvodnění stanoviska vlády Československé socialistické republiky k úmluvě č. 147 o minimálních standardech obchodních lodí a doporučení č. 155 o zlepšení standardů obchodních lodí pokládám za plně opodstatněné. Naše právní předpisy upravující otázku ochrany a bezpečnosti při práci, podmínky práce i sociální zabezpečení pracujících, jsou velmi rozsáhlé a plně zabezpečují všem, pracujícím - tedy i námořníkům - ochranu zdraví při práci. Jinak řada ustanovení této úmluvy a doporučení nemá význam pro Československou socialistickou republiku, neboť náš stát nemá vlastní námořní přístavy a zjišťování splnění podmínek úmluvy, pokud jde o standard obchodních lodí, tu odpadá. Vláda Československé socialistické republiky nedoporučuje k úmluvě a doporučení, přistoupit.

Také pokud jde o doporučení č. 153 o ochraně mladých námořníků ztotožňuji se se stanoviskem vlády. Stávající právní předpisy o ochraně mladistvých pracovníků zajišťují v plném rozsahu ochranu všech mladistvých pracovníků, tedy i mladistvých námořníků.

Jak vyplývá z předloženého návrhu vlády Československé socialistické republiky, z výkladu soudruha ministra i ze stanovisek výborů Sněmovny lidu, nedoporučuje se přistupovat k žádné úmluvě ani doporučení přijatým na 62. zasedání Mezinárodní konference práce v Ženevě v roce 1976, a proto navrhuji Sněmovně lidu vyjádřit souhlas se stanoviskem vlády Československé socialistické republiky a to, nepřistupovat k uvedeným úmluvám a doporučením. Děkuji za pozornost.

Předsedající místopředseda FS J. Srb: Děkuji společné zpravodajce výborů Sněmovny lidu poslankyni Králíčkové. Nyní uděluji slovo poslankyní H. Škardové.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP