Úterý 4. dubna 1978

Súdružky a súdruhovia, som presvedčená, že do popredia organizačno-hospodárskej a ideovo-výchovnej práce s ľuďmi a hodnotenia výsledkov činnosti jednotlivých kádrov všetkých stupňov, ktoré v poľnohospodárstve pôsobia, ako aj celých pracovných kolektívov družstiev, by mali byť teraz postavené dva dôležité momenty, ktoré, myslím, sú vzájomne spojené. Predovšetkým - ktorýkoľvek, dokonca najvyšší výsledok rozvoja družstevnej výroby by sa mal postupne hodnotiť podľa toho, ako efektívne sa využívajú výrobné fondy, hmotné, finančné a iné zdroje, ktoré v stále rastúcom meradle smerujú do nášho poľnohospodárstva.

A za druhé, dosiahnuté výsledky by mali byť posudzované a hodnotené nielen v porovnaní s výsledkami práce v minulosti, ale predovšetkým podľa toho, nakoľko zodpovedajú požiadavkám rozvoja národného hospodárstva.

Podľa týchto kritérií by mala byť principiálne hodnotená tiež práca vedúcich funkcionárov družstiev, odborníkov a poľnohospodárskych výrobných kolektívov. V takejto náročnej klíme by sa všetky kolektívy pracujúce v poľnohospodárstve a každý jednotlivý pracovník objektívne postupne dostali do situácie, keď nie je možné ospravedlniť neuskutočniteľnosť, organizačnú neschopnosť, nehospodárnosť, keď zásada"jeden za všetkých a všetci za jedného" bude stále dôslednejšie napĺňaná reálnym obsahom. Takýto postup hodnotenia a posudzovania výsledkov práce v poľnohospodárstve musel by sa priaznivo prejaviť v ďalšom rozvoji iniciatívy poľnohospodárskych pracovníkov, v hľadaní a využívaní všetkých dostupných materiálových, finančných, výrobných, časových a iných rezerv.

Môžem to, súdružky poslankyne a súdruhovia poslanci, doložiť na príkladoch zo svojho volebného obvodu. V uplynulom roku sme zaznamenali v našom Nitrianskom okrese druhú najlepšiu úrodu obilia, a to aj napriek značnej nepriazni počasia. Dosiahnuté výsledky sú predovšetkým výsledkami vlastnej iniciatívy družstevníkov, ktoré majú konkrétny výraz v socialistickom súťažení, v kolektívnych a individuálnych socialistických záväzkoch. V našom okrese je do socialistickej súťaže zapojených viac než polovica všetkých družstevníkov. Celookresný socialistický záväzok vlani predstavoval 14 614 tis. Kčs a bol v skutočnosti splnený v sume 22 767 tisíc Kčs. V našom Nitrianskom okrese nie je jediný poľnohospodársky podnik, v ktorom by socialistické súťaženie nemalo výrazný podiel na hospodárskych výsledkoch, ale aj na ideovo-výchovnej práci. V okrese pracuje v poľnohospodárstve 126 brigád socialistickej práce, v ktorých pôsobí takmer 2000 družstevníkov. Tak ako každá nová vec, má aj vyšší stupeň socialistického súťaženia ešte svoje "detské choroby", niektoré nedostatky vo vyhodnocovaní súťaže, v morálno-politickom a hmotnom oceňovaní tých najlepších, v propagácii, súťažení atď. Nemôže byť však spor o tom, že pozoruhodné výsledky dosiahnuté v spoločensko-politickom, ekonomickom, kultúrnom vývoji našej dediny boli a sú do značnej miery vyvolané práve rozvojom iniciatívy ľudí, tvorivým hľadaním a novátorstvom, ktoré sa prejavujú v masovom rozvoji socialistického súťaženia. Preto jeho ďalšiemu stimulovaniu podriaďujeme teraz hospodársko-organizátorskú a ideovo-výchovnú prácu v našich poľnohospodárskych závodoch.

Súdružky a súdruhovia, skúsenosti, ktoré som získala v práci s ľuďmi a medzi nimi, ma znovu presvedčili o múdrosti súčasného hesla aj príkazu" ako budeme dnes pracovať, tak budeme zajtra žiť". Preto som za plnenie programového vyhlásenia vlády ČSSR.

Předseda FS A. Indra: Děkuji poslankyni Obžerové, slovo má poslanec Trávníček.

Poslanec SN T. Trávníček: Soudružky a soudruzi poslanci, členové zahraničních výborů Sněmovny lidu a Sněmovny národů mají ze svého denního styku s voliči ve svých volebních obvodech i při jiných příležitostech jednoznačnou zkušenost, že otázky mezinárodní politiky se těší mimořádnému zájmu občanů, že naši občané pečlivě a s hlubokým uspokojením sledují, jak vláda Československé socialistické republiky, ministerstvo zahraničních věcí v denní praxi realizují velké, vpravdě všelidské myšlenky, obsažené v programu dalšího boje za mír, mezinárodní spolupráci, svobodu a nezávislost národů, který byl schválen XXV. sjezdem KSSS a které se staly nedílnou součástí programu XV. sjezdu KSČ.

Odpověď na to, proč se spolu s úkoly hospodářské a sociální politiky KSČ těší otázky mezinárodní politiky tak živému zájmu občanů, je jasná. Jde o skutečně prvotní zájem dělnické třídy, pracujícího lidu, každého občana Československa, aby se mohli v míru plně podílet na budování rozvinuté socialistické společnosti, požívat hmotných a duchovních plodů své vlastní práce, aby měl životní jistoty a perspektivy a trvalou záruku jednoho z nejzákladnějších lidských práv, reálného práva na život, na život v míru a v bezpečnosti.

V tom je třídní, revoluční, humanistický náboj mezinárodní politiky Sovětského svazu, naší republiky, všech zemí socialistického společenství, politiky, kolem níž se nezadržitelně upevňuje a rozšiřuje jednota všech lidí dobré vůle, všech pokrokových lidí celého světa.

Při příležitosti oslav 60. výročí Velkého října si naši občané znovu uvědomili, že je zákonitá souvislost, nepřetržitá kontinuita mezi Dekretem o míru, prvním dekretem Vítězného října, a skutečností, že v Sovětském svazu jsou vtěleny zásady mírové zahraniční politiky do nové ústavy, základního zákona sovětského státu.

Dovolte, abych při této příležitosti zdůraznil, jak si všechen náš lid upřímně a hluboce váží osobní neutuchající iniciativy Leonida Iljiče Brežněva v tomto historickém zápase. Každý si při studiu dokumentů Komunistické strany Sovětského svazu, projevů s. L. I. Brežněva, naposledy při četbě jeho velmi lidsky a poutavě napsaných Vzpomínek na malou zemi, musí znovu naléhavě připomenout oběti, utrpení a hrdinství sovětského lidu, jeho armády, uvědomit si, že zde jsou zdroje, odkud pramení odhodlání strany, sovětského lidu, osobně soudruha Brežněva, vybojovat pro sovětský lid, dělnickou třídu a pracující lid celého světa životadárný mír.

Trpělivá, důsledná mírová politika Sovětského svazu, podporovaná po vítězství nad fašismem Československem, zeměmi socialistického společenství, přinesla po desítkách let zuřivého odporu, po letech studené války vpravdě historické úspěchy. Potvrzují to např. podpisy hlav států nebo předsedů vlád prakticky celé Evropy, Spojených států a Kanady pod Závěrečný akt konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě. Proces uvolňování mezinárodního napětí, který se v posledních letech rozvinul a který se řídí zásadou mírového soužití států s různým společenským zřízením, nezadržitelně postupuje.

Naši občané si však naléhavě uvědomují, že existují síly reakce, imperialismu, jejich spojenců nejrůznějšího ražení, vojensko-průmyslových komplexů v USA i v zemích Severoatlantického paktu, které se usilovně snaží zabrzdit nebo dokonce zvrátit tento pozitivní vývoj rozdmycháváním dalšího horečného, stále nebezpečnějšího zbrojení. Boj za zastavení horečného zbrojení, za zákaz všech zbraní hromadného ničení, za postupné až úplné odzbrojení je dnes klíčovým, rozhodujícím úkolem všech, kdož si přejí, aby uvolňování napětí pokračovalo, jimž leží na srdci osud celého lidstva. Proto naši voliči bezvýhradně podporují všechny iniciativy Sovětského svazu, naší vlády, zemí socialistického společenství zaměřené na další rozvoj dorozumění a spolupráce, na to, aby se proces zmírňování mezinárodního napětí stal nezvratný. Svoje stanovisko vyjádřili např. ve všelidovém plebiscitu více než dvanácti milióny podpisů pod Novou stockholmskou výzvu.

V poslední době pak celá Národní fronta, všechny politické strany, společenské a zájmové organizace, prakticky všechen československý lid řekl své rozhodné slovo i k antihumánnímu úmyslu prezidenta Spojených států severoamerických zahájit výrobu a rozmístit v Evropě novou zbraň hromadného ničení, zaměřenou právě proti právu člověka na život, proti všemu živému - neutronovou bombu. Udivuje nás, jak tento záměr může prezident USA srovnat se svým svědomím.

Poslanci zahraničních výborů Sněmovny lidu a Sněmovny národů mají povinnost tlumočit na tomto fóru nejvyššího zákonodárného sboru nad tímto záměrem rozhořčení všeho československého lidu, vyjádřil jeho vůli, aby vláda ČSSR co nejenergičtěji bojovala po boku SSSR, všech pokrokových lidí světa proti této antihumánní a dalším zbraním hromadného ničení, proti horečnému zbrojení, za úplné odzbrojení. S tímto mandátem všeho československého lidu mohou naši představitelé vystupovat v Radě bezpečnosti, na mimořádném Valném shromáždění o odzbrojení, na připravované mezinárodní konferenci o odzbrojení i na všech vhodných a příslušných fórech.

Soudružky a soudruzi poslanci, náš lid chová tradičně city solidarity se všemi národy, které ještě musí za svobodu, skutečnou politickou, ekonomickou a kulturní nezávislost bojovat. Proto náš lid a v souladu s ním i poslanci obou zahraničních výborů s hlubokým uspokojením konstatují, že mezinárodní politika ČSSR je všude ve světě věrná těmto zásadám solidarity, že ČSSR plně podporuje spravedlivý boj arabského lidu Palestiny, etiopského lidu za jednotu a celistvost svého státu a za revoluční přeměny, boj národů Afriky za nezávislost, proti rasismu a apartheidu, chilského lidu proti fašistické juntě, korejského lidu za sjednocení země. Že stojí vždy na straně těch, kteří podporu a pomoc ve svém spravedlivém boji potřebují. Tuto svoji solidaritu prokázal náš lid mnohokrát v minulosti konkrétními činy, morální, politickou i materiální pomocí bojující Kubě, Vietnamu, Angole, Mozambiku a dalším.

Jako poslanci našeho lidu rádi tlumočíme jeho stanovisko, aby naše vláda zcela ve smyslu zásad mírového soužití, Závěrečného aktu helsinské konference prohlubovala a rozšiřovala vzájemně výhodné styky s rozhodující většinou států světa. Naši občané upřímně, z přesvědčení podporují snahu naší vlády rozvíjet dobré styky se dvěma našimi bezprostředními sousedy z kapitalistického světa, s Rakouskou republikou a Německou spolkovou republikou. Přivítali s uspokojením výsledky návštěvy předsedy vlády s. L. Štrougala v Rakousku jako znamení zlepšujících se vzájemných vztahů. S všeobecnou podporou se setkává i nadcházející návštěva generálního tajemníka ÚV KSČ, prezidenta republiky s. G. Husáka v Německé spolkové republice. Právem očekáváme, že tato návštěva dobré vůle splní své poslání a že přispěje poté, co byly smluvně upraveny vzájemné vztahy mezi našimi státy, vyhlášena nulita hanebné mnichovské dohody, k vytvoření skutečně dobrých, vzájemně prospěšných, rovnoprávných sousedských vztahů s Německou spolkovou republikou. Je to v zájmu nejen obou států a jejich lidu, ale i v zájmu dalšího uvolňování napětí v Evropě a ve světě.

Naši občané s důvěrou ve vlastní síly, opírajíce se o pevné spojenectví se Sovětským svazem, zeměmi socialistického společenství a o solidaritu se všemi mírumilovnými, pokrokovými lidmi hledí s jistotou do budoucna. Znepokojuje je ovšem, že síly světové reakce imperialismu se nejen po nevládní linii jako dosud, ale dnes i po vládní linii uchylují k nejrůznějším výpadům proti naší socialistické vlasti, organizují a koordinují lživé kampaně proti našemu společenskému zřízení. Na všechny tyto výpady a pomluvy budeme reagovat klidně, s vědomím naší pravdy, ofenzívně. Jsme to my, kteří k tomu mají všechny věcné argumenty.

Naši občané dobře vědí, kdo je podněcovatelem tohoto kazimírského díla a jaké k tomu má důvody. Představitelé reakce nejrůznějšího ražení chtějí dezorientovat pracující ve svých zemích v době, kdy se kapitalismus nachází v hluboké všeobecné krizi, kdy se v kapitalistické společnosti hrubě porušuji základní lidská práva. Chtějí stále rafinovanějšími metodami, demagogií, pomluvami, lží dokázat v rozporu se skutečností pracujícím, že socialismus nemůže prý být východiskem pro řešení jejich životních starostí a problémů. Vystupují pod hesly zuřivého antikomunismu a v jeho nejvýraznější současné podobě - antisovětismu. Pokoušejí se vrážet klín mezi státy socialistického společenství, narušovat jednotu, solidaritu dělnické třídy a jejich organizací ve světě, využívají existujících rozdílů rasových, národnostních, náboženských a dalších. Jde tedy v současné době o zesilující se zápas všeho pokrokového se vším, co chce pokrokovému vývoji ve světě zabránit.

V nedávné době se tyto pokusy projevily i ve vystoupeních některých delegátů z kapitalistických států na nedávné konferenci v Bělehradě. Zahraniční výbory Sněmovny lidu a Sněmovny národů oceňují postup československé delegace, který byl konstruktivní a který důsledně vycházel z pozic československé mírové politiky, z odhodlání vyváženě a komplexně plnit principy obsažené v Závěrečném aktu helsinské konference. I naše delegace přispěla k tomu, že se tyto principy nepodařilo pokřivit a revidovat a že Závěrečný akt plně platí i nadále v jeho autentické podobě.

Soudružky a soudruzi poslanci, v historickém zápase za mír a společenský pokrok ve světě mají naši občané ve svých rukou nepřemožitelné, vítězné zbraně. Především je to jednota dělnické třídy, pracujícího lidu, obou našich bratrských rovnoprávných národů a její neustálé upevňování kolem politiky KSČ. Je to vpravdě životadárné přátelství, spojenectví a spolupráce naši socialistické vlasti se Sovětským svazem, jednota zemí socialistického společenství budovaná na zásadách socialistického a proletářského internacionalismu. Jejím konkrétním projevem byla internacionální pomoc před 10 lety, která zachránila socialistické vymoženosti našeho lidu. Deset let našeho úspěšného a tvůrčího vývoje plně potvrzuje správnost a nezbytnost této pomoci. Nejnovějším projevem této jednoty a spolupráce je i let československého kosmonauta v rámci programu Interkosmos.

Rozhodující a nejúčinnější zbraní československého lidu v tomto zápase je pak jeho každodenní mírová, tvůrčí, obětavá práce při stále kvalitnějším a efektivnějším plnění všech úkolů obsazených v programu XV. sjezdu KSČ, stálé posilování morální, politické, ekonomické i vojenské moci našeho státu. 11. plénum ÚV KSČ k tomu řeklo své závazné stanovisko.

Soudružky a soudruzi poslanci, protože vláda Československé socialistické republiky a její ministerstvo zahraničních věcí důsledně realizují program XV. sjezdu strany, zásady mírové politiky strany a státu, dělají vše pro další upevňování přátelství, spolupráce a spojenectví se Svazem sovětských socialistických republik, pro posilování jednoty zemí socialistického společenství, pro rozvoj solidarity se všemi, kdož ve světě za svobodu, nezávislost, mír a společenský pokrok bojují, mohou se plně spolehnout na aktivní podporu zahraničních výborů Sněmovny národů, Sněmovny lidu, celého Federálního shromáždění, všeho našeho lidu.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP