(19.20 hodin)
(pokračuje Bartoš)

Druhá věc, na kterou bych chtěl upozornit - a já bych prosil pana místopředsedu sněmovny pana Filipa, aby tady nevykřikoval urážky o nějaké manipulaci. Kdybych si bral to, co říká § 57, tak se jedná o - podklad má být sněmovní tisk, kdyby se aplikoval tento paragraf, který má být poslancům doručen. Toto není sněmovní tisk. Pokud v našem případě tedy platí, že pro návrh, který nebyl pirátský návrh, ale byl zde za několik klubů předložen, tak o čem by se teda hlasovalo v návrhu pana Tomia Okamury? Co je ta věc, která se dnes celé dopoledne diskutovala?

Na páteční schůzi, kde jsme se sešli zástupci poslaneckých klubů a předsedové poslaneckých klubů, kde byli i zástupci KSČM, jsme tu věc debatovali. Od pana Kováčika nezaznělo nic, že by to nebylo platné, že by neexistovala platforma, o které se bavíme, že by ta zpráva byla nějaká virtuální. Nic takového nezaznělo. Dnes byla schůzka ještě jednou, kde jsme se měli bavit o těch usneseních. Řešili jsme i možnosti, kdo se tím může zabývat v této fázi. Já jsem zval i pana Kováčika. Ten pak napsal, že přijde předseda. Za KSČM u té schůzky nikdo nebyl. Tyto věci jsme si mohli vyjasnit.

Nicméně § 57 hovoří o sněmovním tisku a samozřejmě není podmínkou, že musíte mít za 24 hodin doručeno cokoliv, o čem se ve Sněmovně jedná. Zrovna tak bychom nemohli mít nějaká stanoviska, která se třeba týkají nějaké aktuální situace, o níž Sněmovna běžně hlasuje.

Jinak tato zpráva má své číslo, které jsem již citoval, REGC414CZ0133. Je to dokument, který už mají ministerstva. Je to dokument, který má magistrát, je ve veřejném prostoru. Takže i seznámení se s těmi hlavními závěry tohoto návrhu výsledku auditu Evropské komise - měli samozřejmě poslanci možnost se s ním seznámit. Ostatně z něj citovali i členové vlády.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Já přečtu dvě omluvy. Paní poslankyně Dana Balcarová se omlouvá od 19.20 z osobních důvodů až do konce jednacího dne. A pan poslanec Radek Koten se omlouvá do konce jednacího dne dnes z pracovních důvodů. Jelikož jsem nezaznamenal žádnou další dohodu, tak budeme pokračovat ještě tím jedním bodem, protože jednací den je do 21 hodin.

 

Takže zahajuji bod

240.
Projednání opakovaného fyzického útoku
na člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Ladislava Jakla

Prosím, aby se slova ujal navrhovatel tohoto bodu poslanec Tomio Okamura, což jsem já. Takže požádám pana místopředsedu Pikala, aby mě jenom krátce vystřídal. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Tak třetí střídání. Pane místopředsedo, máte slovo.

 

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Vážené dámy a pánové, já navrhuji, aby v souvislosti s tím opakovaným fyzickým útokem na člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Ladislava Jakla, nominovaného za SPD a zvoleného touto Sněmovnou, Sněmovna přijala usnesení: "Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky považuje podobné útoky za nepřijatelné ohrožení demokracie a svobody v České republice." To je vše. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Já také děkuji. Paní ministryně Schillerová se nám omlouvá do konce jednacího dne. A já bych se vás, pane místopředsedo, zeptal, jestli zůstanete zpravodajem. Pokud ne, tak ho budeme muset najít.

Otevírám všeobecnou rozpravu a ptám se, jestli se do ní někdo hlásí. Pokud tomu tak není, všeobecnou... a pan poslanec Radek Rozvoral. Omlouvám se. Prosím máte slovo.

 

Poslanec Radek Rozvoral: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, vážení členové vlády, ve svém projevu bych se rád zmínil o tom, jaká panuje v současné době politická kultura, a zmíním ty, kteří jsou za tento stav zodpovědní.

V naší svobodné zemi má každý občan právo vyjádřit svůj názor, což mu zaručuje naše Ústava. Ústava též stanovuje, že si občané mohou zvolit představitele, kteří vzejdou z demokratických voleb, a ti se pak budou podílet na řízení naší země. Každý občan se může svobodně rozhodnout, koho a jaké politické uskupení podpoří. Vítěze voleb by následně měli všichni respektovat a chovat k nim úctu, i když zrovna nepatří k těm, kterým vyjadřovali svoji podporu ve volbách. Tímto jednáním a chováním se pozná kulturní, etická, sociální a společenská vyspělost občanů. Mám svůj názor a v případě, má-li většina jiný, tak se umím podřídit a respektuji jej.

Z mého pohledu k ovlivňování našich občanů, aby změnili svůj politický názor, masivně docházelo v souvislosti s tvrdou kampaní vedenou s cílem nedopustit, aby se naším prezidentem stal Miloš Zeman. Smutné na tom je, že hlavními iniciátory byli převážně velmi vzdělaní lidé, kteří si na svém vzdělání zakládají a kteří za podpory probruselských sponzorů a za významné pomoci médií, ke kterým se přidaly i české veřejnoprávní instituce, chtěli Miloše Zemana zdiskreditovat. Z institucí byla a stále je nejvíce aktivní Česká televize a její zpravodajství, které po celou dobu neplní své hlavní poslání, kterým je předkládat našim občanům pravdivé a objektivně vyvážené informace o politické situaci u nás i ve světě. Touto formou masírují naše občany k nenávisti k některým lidem, viz k panu prezidentovi, panu premiérovi nebo našemu předsedovi hnutí SPD Tomio Okamurovi.

Naši občané, kteří celý den pracují a snaží se zabezpečit své rodiny a blízké, nemají čas sledovat politiku do nejpodrobnějších detailů. Ale večer, když usednou k televizi, aby se dozvěděli, co je nového u nás a ve světě, dostávají neobjektivní, jednostranně vedené informace. Jsou jim nehorázným způsobem podsouvány nepravdy, a jak říká jedno české přísloví, stokrát opakovaná lež se stává pravdou. A některé politické subjekty na tom staví svoji propagaci.

Musím zmínit, že velký podíl na tomto stavu nese i současné Ministerstvo vnitra pod vedením předsedy ČSSD Jana Hamáčka. Je to právě rezort Ministerstva vnitra, který by neměl podporovat sílící nenávist mezi občany a měl by tvrdě postihovat všechny formy i náznaky protiprávního jednání, zejména s politickým podtextem. To, že se tak Ministerstvo vnitra nechová, svědčí například výroky citovaného proti našemu hnutí SPD, které zveřejnil odbor bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra ve zprávě s názvem Projevy extremismu a předsudečné nenávisti, souhrnná situační zpráva čtvrtého čtvrtletí roku 2018. Zpracovatelé této zprávy asi z důvodu zalíbení se panu ministrovi napadají naše hnutí SPD a zmiňují, že patříme mezi politické subjekty, které staví svůj program dominantně na protimuslimské, protiimigrantské a protiromské rétorice a na vyhroceném nacionalismu. Zpracovatelé zprávy se panu ministrovi Hamáčkovi chtěli, jak se říká, trefit do noty, takže ještě výrok směřovaný neprávem proti našemu hnutí uvedli do názvu zprávy, a to i přesto, že se ve zprávě cituje, že hnutí SPD není dle definice Ministerstva vnitra extremistické hnutí. To znamená, že bylo třeba si vymyslet nějaký termín, který by hnutí SPD dehonestoval, a tak se vymyslela předsudečná nenávist.

To je jeden extrém ministra vnitra k jeho politické odpovědnosti k současným náladám a vyvolávaným politickým konfliktům, kdy se z pozice ministra vnitra snaží diskreditovat svoji politickou konkurenci. Jako druhý extrém ministra vnitra Jana Hamáčka zmíním jeho postoj ke kauze verbálního a fyzického napadení pana Jakla. Policisté měli od počátku provést úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů výtržnictví, ublížení na zdraví a násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci. Policie o tomto incidentu ani na svých stránkách moc neinformovala, natož aby tuto informaci o napadení slušného občana s politickým podtextem objektivně zveřejnila média.

V této souvislosti zmíním incident spočívající v potyčce poslance za TOP 09 Dominika Feriho. Média byla plná zpráv, že poslanec Feri byl napaden za to, že je členem TOP 09 a že je to projev hodný odsouzení. Ano, s tímto tvrzením naše hnutí SPD jednoznačně souhlasí a odsuzujeme jakákoliv jednání nesoucí znaky násilí a napadání osob ohledně politického názoru. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP