Projevy, zdravice, tiskové zprávy, program
5. 5. 2025 Předsedkyně PS: Rusko nesmí být za svou nevyprovokovanou agresi odměněno ukrajinským územímPředsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová jednala v Praze s prezidentem Ukrajiny Volodymyrem Zelenským. Hovořili spolu o situaci na Ukrajině v aktuálním celosvětovém kontextu. Paní předsedkyně zdůraznila, že uznání okupovaných ukrajinských území za součást Ruské federace je naprosto nepřijatelné. Vyjádřila též vděk za nasazení a obětavost, kterou Ukrajinci soustavně prokazují a která udržuje diktátora Putina dál od našich hranic.
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová jednala v Praze s prezidentem Ukrajiny Volodymyrem Zelenským.
„Pan prezident ocenil podporu, které se jeho zkoušené zemi od nás dostává. Ve skutečnosti bychom naopak my měli každý den děkovat našim ukrajinským spojencům. Jen díky jejich neuvěřitelnému nasazení a obětavosti se jim totiž daří udržovat ozbrojence bezskrupulózního diktátora Putina od postupu dál na západ a tím pádem i dál od hranic naší země,“ uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
Oba představitelé hovořili rovněž o aktuální situaci a perspektivách Ukrajiny v současném dynamicky se měnícím geopolitickém kontextu.
„Okupovaná ukrajinská území, včetně Krymu, nepovažujeme a nikdy nebudeme považovat za součást Ruské federace. O své budoucnosti a geopolitickém směřování mají právo rozhodovat výhradně Ukrajinci. Rusko nesmí být za svou nevyprovokovanou agresi odměněno ukrajinskými územními ústupky – takový postup by znamenal konec mezinárodního řádu, jak jej známe. Naším bytostným zájmem a dlouhodobým cílem proto zůstává dosažení spravedlivého a trvalého míru,“ dodala po jednání předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
Sněmovní delegaci dále tvořili všichni místopředsedové dolní parlamentní komory a předseda Výboru pro bezpečnost Pavel Žáček.
Poslanecká sněmovna už přijala několik rezolucí na podporu Ukrajiny (mimo jiné k prvnímu dni války, označení ukrajinského hladomoru za genocidu či označení ruského režimu za teroristický). Česko-ukrajinská meziparlamentní spolupráce se odehrává také v rámci Krymské platformy, jejíž druhý parlamentní summit se z iniciativy paní předsedkyně uskutečnil předloni na podzim v Praze.

