Projevy, zdravice, tiskové zprávy, program
25.01.2024 Předsedkyně Sněmovny jednala v britském Parlamentu o podpoře Ukrajiny a česko-britské spolupráciPředsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová uskutečnila v čele sněmovní delegace dvoudenní pracovní cestu do Spojeného království. V Londýně jednala s předsedou britské Dolní sněmovny Sirem Lindsay Hoylem o podpoře vzdorující Ukrajině. O česko-britských vztazích pak diskutovala s předsedou Sněmovny lordů Lordem McFall of Alcluith. Delegace měla dále na programu mimo jiné zahájení opětovného působení skupiny přátel ČR v britském Parlamentu, setkání s "Wintonovými dětmi" či debatu s českými vysokoškolskými studenty.
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová navštívila v čele sněmovní delegace Spojené království Velké Británie a Severního Irska. V Dolní sněmovně nejprve jednala se svým britským protějškem Sirem Lindsay Hoylem.
„Naše země mají dlouhodobě velmi podobný názor na řadu zahraničněpolitických témat. Jde jak o situaci na Ukrajině, roli Ruska, ale i o oblast kybernetické kriminality a hybridních hrozeb či dodržování základních lidských práv a svobod ve světě. Naše společné hodnoty nás ještě více sblížily, když se před téměř dvěma roky do Evropy vrátila brutální válka vyvolaná diktátorem Putinem. Je naším společným zájmem i zásadním civilizačním závazkem nenechat Putina na Ukrajině zvítězit,“ uvedla po setkání předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
Sněmovní delegace tvořená dále předsedou meziparlamentní skupiny přátel ČR – Velká Británie Ondřejem Lochmanem a členem téže skupiny Alešem Juchelkou se setkala též s předsedou Sněmovny lordů Lordem McFall of Alcluith. Zúčastnili se rovněž oficiálního zahájení opětovné činnosti skupiny přátel České republiky v Parlamentu Spojeného království.
„Oživení této skupiny velice vítám vzhledem k intenzitě naší vzájemné spolupráce, sdíleným hodnotám parlamentní demokracie i historicky silným vazbám mezi našimi zeměmi a zákonodárnými sbory. Naše silná dvoustranná vazba na co nejvíce úrovních je v době po brexitu naprosto nepostradatelná a nenahraditelná,“ doplnila předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
Pracovní program zahrnoval i zastávku v bývalém sídle československého vojenského zpravodajství v Porchester Gate či setkání s "Wintonovými dětmi" Lady Milenou Grenfell-Baines a Lordem Alfredem Dubsem. Ty spolu s dalšími bezmála sedmi sty děvčaty a chlapci zachránil v roce 1939 z okupovaného Československa anglický humanista Sir Nicholas Winton. V neposlední řadě došlo také na debatu s českými vysokoškolskými studenty a pedagogy působícími na prestižních britských univerzitách.
„Česko-britské vztahy jsou skutečně vynikající. Nejen na politické úrovni, ale i v oblasti investic a vzájemného obchodu, kde vzájemná bilance dosahuje opět předcovidových hodnot. Naše spolupráce vzkvétá i na poli vědy a výzkumu či kulturního života. Neméně důležité je, že se daří i vzájemným mezilidským kontaktům. Ve Spojeném království žije přibližně 80 tisíc českých občanů a přibližně 9 tisíc občanů Spojeného království žije naopak v České republice. To je mimořádně slibným vkladem pro rozvoj našich vztahů i do budoucna,“ uzavřela předsedkyně Markéta Pekarová Adamová.