Projevy, zdravice, tiskové zprávy, program

7.11.2023   Předsedkyně Sněmovny: Střední Evropa jako úkol

V Poslanecké sněmovně se dnes uskutečnila odborná panelová debata na téma spolupráce v rámci střední Evropy. Debata, kterou iniciovala a zahájila předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová, se v dolní parlamentní komoře konala ve spolupráci s Asociací pro mezinárodní otázky. Paní předsedkyně ve svém úvodním příspěvku zmínila společnou historii, zájmy i problémy středoevropských zemí a zdůraznila potřebu hledání společných řešení.

 

V Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR se dnes uskutečnila odborná panelová debata s názvem Česká republika a možnosti spolupráce ve střední Evropě.

 

Celý náš region čelí významným výzvám. Společná historie pochopitelně nezaručuje, že máme stejné názory či že automaticky sledujeme shodné zájmy. Mnohdy tomu může být přesně naopak,“ uvedla ve svém úvodním příspěvku předsedkyně Poslanecké sněmovny a iniciátorka setkání Markéta Pekarová Adamová a dodala: „Přesto stojí za připomenutí i řada pojítek. Střední Evropa je dlouhodobě obhájcem pevných transatlantických vztahů. Jsme proexportní a otevřené ekonomiky a máme společný zájem i na co nejliberálnějším obchodě a ekonomické spolupráci s USA. V neposlední řadě nás pojí také silná podpora státu Izrael, což je důležité jak v kontextu probíhajícího boje židovského státu s teroristy z hnutí Hamás, tak i v dlouhodobější snaze o vyváženější pozici Evropské unie k Blízkému východu jako takovému.

 

„Velmi často se bavíme o regionálních formátech – V4, či Slavkovská skupina. Měli bychom se ale v první řadě bavit o tom, jaké cíle vlastně sledujeme a až poté řešit jak a v rámci jakých formátů je prosazovat. Bezpečná a prosperující střední Evropa je přeci náš společný úkol,“ dodala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

 

Debata, která se v dolní komoře českého Parlamentu konala ve spolupráci s Asociací pro mezinárodní otázky, volně navazovala na sérii dřívějších expertních setkání a kulatých stolů věnovaných aktuálním globálním výzvám a problémům, jakož i aktivní roli moderní parlamentní diplomacie při jejich řešení.


Předsedkyně Sněmovny: Střední Evropa jako úkol (7. 11. 2023)

Ing. Markéta Pekarová Adamová


Ing. Markéta Pekarová Adamová


ISP (příhlásit)