(12.20 hodin)
(pokračuje Babiš)

Takže ty vaše návrhy jsou vlastně návrhy... Solidární přirážku? No to je váš marketingový podvod! Vy jste říkali dočasně. A co s tím má společného penzijní reforma? Druhý pilíř, který stál 900 mil. ročně? A tady je to 52 mld., nebo 44. Takže jsou to nesmysly. Já to odmítám.

A principiálně naše hnutí je rozpočtově odpovědné, my chceme mít vyrovnaný rozpočet. Nechceme navyšovat daně. Takže neříkejte, že hnutí ANO chce navyšovat daně. My v koaliční vládě jsme společně snížili daně, to se dá všechno dohledat, a znovu dneska. A vrátili jsme to, co vy jste pokazili. A vy dneska navrhujete! Tak v opozici se to lehko navrhuje. Takže já to odmítám a je jasné, že v rámci naší koaliční vlády ten výběr daní funguje, že jsme vybrali podstatně víc peněz a že jsou peníze na všechno. I na ty dálnice, které v minulosti nebyly. Takže děkuji. (Potlesk z lavic ANO.)

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Také děkuji. Pořád se nacházíme mezi body. S přednostním právem pan místopředseda Petr Gazdík, po něm pan ministr Jurečka a pak předseda TOP 09.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Já jenom stručně, velmi se omlouvám, milé kolegyně, milí kolegové. Chtěl jsem hlasovat ne, na sjetině mám ano v tom závěrečném hlasování o návrhu zákona jako celku. Nezpochybňuji hlasování, jenom pro stenozáznam. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Nyní pan ministr Jurečka, po něm pan předseda TOP 09 pan Kalousek.

 

Ministr zemědělství ČR Marian Jurečka Děkuji. Mnoho tady již zaznělo, ale je pro mě neuvěřitelné slyšet tady z úst představitelů bývalé koaliční vlády ODS, TOP 09 a Věcí veřejných o tom, že my tady jsme dneska udělali něco, co odpírá vytvoření lepšího prostředí pro živnostníky. Vy, kteří jste udělali několik zásadních kroků ve vztahu ke zvýšení daňové zátěže, vy tady dneska mluvíte o tom, že my děláme nějaké negativní kroky pro živnostníky. Jestliže tady zaznělo, že jsme tady hýbali s paušály, je potřeba říct i to B. Že jsme tady vrátili to, co vy jste živnostníkům vzali, a jejich rodinám. Dvě a půl miliardy korun jste vzali živnostníkům, protože si nemohli uplatnit slevu na děti a na manželku. My jsme dneska živnostníkům tímto rozhodnutím jednu a půl miliardy zpátky vrátili. Minimálně jednu a půl miliardy. A ta argumentace, že jsme snížili hranici ze dvou milionů korun na milion, tak ta argumentace postrádá jednu zásadní logiku. Protože pokud se bavíme, že výdajový paušál má být pro živnostníka zjednodušením jeho účetnictví ve vztahu k vyměření daně, tak prosím pěkně řekněme také nahlas, že každý, kdo přesáhne jeden milion korun, je plátcem DPH, a pro to, aby platil DPH, musí vést daňovou evidenci, ze které se to DPH počítá. Že tady byl systém, který prostě neměl logiku. A to říkám já jako člověk, který byl jedenáct let živnostníkem, a platil jsem vždycky řádně DPH a dělal jsem účetnictví. A vím, nakolik je to velká zátěž, nebo není. Takže je potřeba toto doplnit jasně, aby ty informace byly korektní. A my jsme tady snížili DPH na léky, na knihy, DPH na nenahraditelnou dětskou mléčnou výživu, DPH v případě pokrmů v restauracích, takže minimálně čtyřikrát výrazné snížení DPH, které se projevilo u živnostníků, u podnikatelů, u rodin ušetřením jejich nákladů nebo vrácením toho, co vy jste jim vzali. Takže to pro pořádek a pro korektnost tady je potřeba říci.

A pokud tady pan předseda Stanjura, prostřednictvím pana předsedajícího, hovořil o tom, že KDU-ČSL tady nepodpořilo některé návrhy ve vztahu ke zjednodušení a zlepšení postavení živnostníků, tak já se potom ptám, proč jste nepodpořili např. návrh, který se týkal farmářských trhů? To by bylo také dobré vysvětlit. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu ministrovi. Pan předseda Kalousek, po něm pan předseda Stanjura, všechno přednostní práva. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji pěkně. Jenom dvě stručné poznámky k tomu, co říkal pan ministr financí.

Těch 41 mld., které by podle jeho názoru nezodpovědně rozvrátily rozpočet a o které vy jste lidem zvýšili daně, protože k 1. 1. 2016 to mělo být o 41 mld. méně - a bylo to uzákoněno, vy jste zrušili ten příslušný zákon a ty peníze vybíráte dál - tak těch 41 mld., o které jste od 1. 1. 2016 lidem zvýšili daně, by bylo velmi snadno rozpočtově zvládnutelných a bylo to rozpočtově odpovědné, kdybyste naprosto neodpovědně nenavýšili výdaje o 80 mld. Tam je ten problém! Ten problém je ve výdajích. Ne v daních. Kdybychom neměli 30 tis. nových státních zaměstnanců, kdybychom nevyhazovali peníze z okna zleva zprava, kdybychom neodpouštěli daně těm, kterým by odpuštěny být neměly, tak prostě to bylo rozpočtově odpovědné a bylo to zvládnutelné. Takže odmítám, že to je rozpočtově neodpovědné. Snížit daňovou zátěž o 41 mld. je rozpočtově odpovědné a snadné, pokud se současně chovám také rozpočtově odpovědně na výdajích. Za prvé.

Za druhé, pan ministr financí tady napadl pana poslance Kučeru. Já bych rád pojmově ujasnil, že když dáváte někomu investiční pobídku, tak mu odpouštíte daně. Dělá to vláda. Takže samozřejmě že si pan ministr ty daně odpustil. Ne že ne. A to, že si žádné daně neodpustil, je asi takové pravdivé prohlášení, jako že nikdy nevěděl o bonzáckém webu. To si myslím, že to jsou zhruba stejně pravdivá prohlášení a že z pravdivých prohlášení pana ministra už bychom mohli vytvořit hodně dlouhý seznam.

Děkuji za pozornost. (Potlesk z lavic TOP 09.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu předsedovi. Dále s přednostním právem pan předseda Stanjura, po něm s hlasováním paní poslankyně Kovářová, následuje pan předseda Laudát, pan ministr Babiš, prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Jsem trochu na rozpacích, chtěl jsem reagovat na slova ministra zemědělství, on jako obvykle tu byl maximálně tři minuty, řekl svoje a odešel. Tak nevím, jestli vám to mám říkat, nebo ne. Ale on je jako ten pyroman, který zakládá požár, pak ho hasí a chce medaili za to, že hasí požár.

Kdo hlasoval pro zavedení EET na farmářských trzích? Já ne, pane ministře zemědělství! Vy jste hlasoval pro zavedení EET mimo jiné na farmářských trzích. Já a nikdo z mých kolegů nebyl pro. To je podobné jako s tím Budvarem, že jo? Taky nejdřív něco podpořil, zapomněl a pak dává poslanecký návrh zákona.

Ale fakta jsou jednoduchá. Už jednou v tomto volebním období vláda a potom vládní většina v parlamentu snížila výdajové paušály pro živnostníky, pro ty, kteří uplatňují výdajový paušál ve výši 80 a 60 %. To už bylo poprvé. Dnes to bylo podruhé. Já nevím, co na tom konstatování chcete změnit, pane ministře zemědělství. Ze dvou na jeden milion. A my jsme navrhli navrácení slev na manželku a děti bez omezení. A vy jste, pane ministře zemědělství, hlasoval proti! Takže když už to chcete říkat všechno, tak to řekněte všechno! Vy si selektivně vybíráte, podpoříte něco, pak k tomu přidáte něco, pro co hlasovat nemůžeme, dáte to dohromady, a pak nám to vyčítáte.

My jsme pro ten bod, který vrací slevy na manželku a děti, hlasovali. Protože jsme si vymínili a po dohodě, a děkuji vládním poslancům, že nám to umožnili, že se o něm hlasovalo zvlášť, a ne v balíčku včetně snížení daňových paušálů. Takže my jsme hlasovali pro navrácení těchto slev bez změny výdajových paušálů a tak je to správně. A očekával bych, že tento logický postup podpoří Sněmovna. Protože pokud stát chce - a my říkáme, že má a že je to dobrá politika státu uplatňovat slevy na děti pro ty, kteří platí daně, tak nemá rozlišovat, jestli otec, matka, zda jsou zaměstnanci, nebo živnostníci, anebo zda jsou živnostníci s výdajovými paušály, nebo nejsou. Ty děti to nejsou schopny nijak ovlivnit. Takže správná prorodinná politika je to odpouštět, tu slevu, aby se těm, kteří platí daně, bez ohledu na to, jakou formou.

Mimochodem, všimněte si, ten zákon, podle kterého se platí, je jeden. A jmenuje se o dani z příjmů fyzických osob. Ano, jsou tam různé druhy příjmů, různý přístup, ale je to jeden zákon. A tady najednou rozlišujeme zrovna u slev to, co dělá rodič. Dokonce nejenom jestli to je živnostník, ale zda používá nebo nepoužívá výdajový paušál. Tak jsme na to jenom upozornili.

Pan ministr zemědělství se hrozně rozčiluje, tak uvidíme, tak ať obhajuje svoje. Ale je to jeho hlasování pro zavedení EET pro malé podnikatele, drobné podnikatele, pro farmářské trhy a takhle bych mohl jmenovat. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP