(14.10 hodin)
(pokračuje Kováčik)

Řešením, aspoň tak vidíme u nás v KSČM, je pokusit se ona pracovní místa udržet, pokusit se ona pracovní místa rozvíjet, pokusit se pojistit jejich dlouhodobou existenci. Protože není, pravda, povinností státu pomáhat soukromým firmám, ale je povinností státu starat se o své občany tak, aby nepřicházeli bezdůvodně o práci. Chceme, aby tam zůstala pro ty lidi práce. Chceme, aby bezprostředně aktuálně teď v této situaci měly jejich rodiny zajištěny prostředky k životu.

V posledních dnech a hodinách se situace nějakým způsobem řeší. Slyšeli jsme všichni, že zájem projevily jisté finanční skupiny nebo finančníci. Já v této chvíli mohu prohlásit, že je jedno, kdo přijde s pomocí, kdo přijde s nějakým záchranným plánem pro to, aby i nadále ta pracovní místa tam mohla být. Každý, kdo se o to pokusí a kdo se pokusí nikoli přiživit, nikoli sát na té situaci, nikoli na té situaci profitovat, ale v té situaci pomoci, má naše uznání.

Chci se v této souvislosti ještě zmínit o tom, že nebýt silných odborů, a zde musím poděkovat hornickým odborům a jejich představitelům, nebýt silných odborů, zdaleka ani veřejnost není tak dobře informována o této situaci. A musím říci, že byť mnozí lidé zpochybňují vůbec samu existenci odborů nebo důvod členství v odborech, tak právě v takovéto situaci, v mezní situaci, kdy jsou ohroženy jistoty, a to ty základní jistoty, má smysl v odborech být, má smysl se v odborech angažovat a má smysl se pokoušet prostřednictvím odborové organizovanosti vyvíjet soustředěný tlak na řešení takovýchto krizových situací.

Paní a pánové, možná jste sami na své vlastní kůži zatím nepocítili, co to je existenční strach. Ti lidé bezprostředně teď v OKD, ale následně i ti další, dříve kdysi dávno zařazovaní do kategorie jedna, to už bezprostředně na své kůži pociťují. Těm z vás, kteří jste mě poslouchali, co vám tady říkám, dokonce těm z vás, kteří pro to budou hlasovat, tak těm děkuji a prosím, abychom se skutečně vážně tou situací zabývali. Vzhledem k vážnosti navrhuji, aby ten bod byl zařazen na zítřejší den jako první bod po pevně zařazených bodech odpoledne.

V případě, že nebude dostatek vůle k tomu, abychom se tou vážnou situací v hornictví zabývali, avizuji, že uděláme všechno pro to, aby byla k tomuto tématu, nejen k OKD, ale obecně - my nechceme stavět zaměstnance jednotlivých oborů a odvětví proti sobě, protože je řada dalších ohrožených zaměstnanců - budeme dělat všechno pro to, aby byla k tomuto bodu svolána mimořádná schůze Poslanecké sněmovny. Děkuji za pozornost. (Potlesk z řad poslanců KSČM.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Ještě pár informací. Paní poslankyně Putnová - karta číslo 54, pan poslanec Laudát se omlouvá dnes od 14.45 do 17.00 hodin, potom pan poslanec Fiedler se omlouvá od 14.00 do 15.00 a pan poslanec Komárek od 17.15 do konce jednání. (V sále je stálý hluk.)

Teď s přednostním právem pan předseda klubu Úsvit.

 

Poslanec Marek Černoch: Dámy a pánové, dobrý den, hezké odpoledne. Já se chci připojit k podobnému návrhu, jako přednesl předseda poslaneckého klubu KSČM, na zařazení nového bodu s názvem Informace vlády ČR o postupu ve věci nevýhodné privatizace OKD. Navrhli bychom tento bod i po dohodě s členy ostatních klubů, že bychom ho zařadili na příští čtvrtek po projednání bodu ombudsmanky Šabatové.

Ostravsko-karvinské doly se dnes nacházejí v insolvenci. Jsou před krachem. V Moravskoslezském kraji je reálně ohrožena práce pro více než 10 tisíc pracovních míst v samotném OKD a dle odhadu odborářů pro dalších 20 tisíc lidí v navazujících odvětvích. Podstatou ale je, že tento hrozící kolaps Moravskoslezského kraje je důsledkem zlodějny, která se jmenuje privatizace OKD.

Fakta. Pro účely privatizace byla společnost OKD v roce 2004 oceněna pouze na částku 4,5 mld. Kč. Znalecký posudek firmy Ernst & Young ale následně zjistil hodnotu čistého obchodního majetku OKD k 31. prosinci roku 2005 ve výši 52 mil. Kč, z čehož jen neprovozní aktivita, jako bytový fond, komerční nemovitosti, finanční majetek, tvoří přes 22 mld. Kč.

Dámy a pánové, kauzu 44 tisíc hornických bytů v Havířově, Ostravě a Karviné všichni velmi dobře známe. V rámci privatizace se však prodalo i cca 20 dceřiných společností OKD, z nichž drtivá většina nebyla vůbec pro výpočet privatizace oceněna, a panu Bakalovi je předali úplně zdarma. Jde např. o další hornické byty v Kladně či společnost OKD Doprava, která byla v době privatizace prakticky největším soukromým železničním přepravcem v zemi a jejíž tržní hodnota činila zhruba 1 mld. Kč. Noví vlastníci si neoceněné dceřiné společnosti nechali ocenit od dvou znaleckých ústavů a z posudků vyplynulo, že hodnota firem činí 12 mld. Kč. Jednu z nich, Koksovny OKK, např. skupina Zdeňka Bakaly prodala za více než 2,5 mld. Mezi další prodaný majetek získaný zdarma od státu patří např. Hornická nemocnice v Karviné či hotely v Praze, Frýdku-Místku a Petrovicích u Karviné, které Bakalova skupina prodala celkem za téměř 150 mil. Kč.

Byl jsem minulý čtvrtek s kolegyní Olgou Havlovou na dole Paskov, kde jsme mluvili s horníky, mluvili jsme s vedením, a z té diskuse, kterou jsme tam měli, vyplynulo, že na překlenutí současné krize by stačilo 200 mil. Kč, což je v porovnání s ohromnými miliardovými částkami jenom zlomek. 200 mil. Kč, tak aby důl Paskov podle ekonomické rozvahy byl schopen přežít.

Každému, kdo je v této zemi, je jasné, že OKD je jedna z největších zlodějen a tunelů, které tady kdy byly. A pokud říkáme A a říká se tady "pojďme řešit OKD", tak bychom to měli opravdu řešit, a ne to nechat jen tak vyplynout. Proto vás chci požádat a poprosit, abyste podpořili tento mimořádný bod, aby byl ten, kdo je za to zodpovědný, jasně pojmenován. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Zeptám se, zda se ještě někdo hlásí s přednostním právem. Je tomu tak. Pan předseda klubu ODS.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Hezké odpoledne, vážený pane předsedo, vážení členové vlády, kolegyně, kolegové. Dovolte mi, abych navrhl zařazení nového bodu, který by měl název Stanovisko Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR k plánovanému udělení tržního statutu Číně.

Jestli před chvílí dva mí předřečníci hovořili o těžké situaci v Moravskoslezském kraji ohledně OKD, či krachujícího OKD, tak chci říct, že pro náš kraj přichází ještě větší hrozba, a to je možné udělení tohoto statutu Číně. Chci připomenout, že tři největší hutnické firmy v mém volebním regionu měly obrat kolem 80 mld. Kč, zaměstnávají zhruba 15 tisíc zaměstnanců přímo. Pak je samozřejmě řada dodavatelských firem a také řada drobných podnikatelů a živnostníků -

Jestli to levici nebaví, pane předsedo, zkuste mi zjednat klid.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Tak počtvrté. Prosím všechny diskutující, aby se přesunuli mimo jednací sál. A pokud to nepomůže, tak je budu vyvolávat. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP