
- Podvýbor usiluje o nejtěsnější sepětí mezi HV PSP ČR, čs. leteckými subjekty a odbornou veřejností, s cílem podporovat vytváření odpovídajících podmínek pro aktivity, činnost a rozvoj těchto subjektů v domácím i zahraničním prostředí.
- Navrhuje a doporučuje nové nebo novelizované dokumenty legislativního charakteru a podílí se na jejich projednávání.
- Je poradním orgánem HV PSP ČR ve věcech civilního letectví.
- Posuzuje a hodnotí odborné návrhy v oblasti civilního letectví určené k projednání na úrovni PSP ČR nebo subjektu s rozhodujícími pravomocemi.
- Zaujímá stanoviska ke komercializaci a privatizaci čs. leteckých subjektů.
- Projednává principiální záležitosti spojené s činnostmi, rozvojem a strategiemi letišť, leteckých přepravců a dopravců, subjektů leteckého výzkumu, vývoje, průmyslu, školství a sportů a souvisejících vazeb.
- Doporučuje řešení problematik čs. letectví a prostřednictvím poslanecké iniciativy projednává jednotlivá řešení s příslušnými kompetentními instituty.
- Kontroluje přijatá opatření na úrovni PVVLK.
- Úzce spolupracuje s Českou kosmickou kanceláří při přípravě návrhů týkajících se využití kosmického prostoru, podpory kosmického výzkumu a výroby.
- Podporuje vytváření Konceptu evropské politiky pro vesmír a kosmonautiku.
- Podporuje český kosmický a letecký průmysl.
- Podporuje aktivity spojené s kosmonautikou a letectvím včetně zapojení vysokých škol do vědy a výzkumu a kosmických ústavů do záležitostí spojených s využíváním kosmického prostoru.
- Podporuje integraci českého kosmického průmyslu, výzkumu a vědy do evropské komunity.
- Jedná se zástupci vysokých škol a kosmických ústavů o možném využití kosmického prostoru.
- Podporuje aktivity spojené s kosmonautikou.
Od počátků k Podvýboru pro vědu, výzkum, letectví a kosmonautiku

Politické změny v naší zemi v počátku poslední dekády 20. století se významným způsobem dotkly všech oblastí veřejného a politického života, pochopitelně i celého národního hospodářství. Změny vyvolaly nezbytnou reorganizaci v řadě hospodářských oblastí, včetně dopravy a potřebnou novou spolupráci zainteresovaných subjektů v jednotlivých odvětvích, nevyjímaje ani naše letectví.
V roce 1993, kdy byla zřízena Česká republika ústavním zákonem č. 1/1993 s účinností od 1. 1. 1993, bylo letectví převedeno ze Správy pro dopravu Ministerstva pro hospodářskou politiku a rozvoj České republiky týmž dnem do působnosti Ministerstva dopravy.
Bezprostředně poté z iniciativy poslanců a Asociace leteckých dopravců, redakce odborného periodika Letectví a kosmonautika, VZLÚ společně s Asociací leteckých výrobců, České správy letišť, ŘLP-ČR, Ministerstva dopravy ČR, Státní letecké inspekce, AE-ČR a dalších leteckých subjektů vznikla Stálá pracovní skupina pro letectví (SPSL) při HV-PSP/ČR. Do její činnosti se zapojili poslanci-členové HV-PSP/ČR. Za cíl si SPSL vytkla zabývat se problematikou letecké dopravy, leteckých činností, letišť, leteckým výzkumem, vývojem a leteckým průmyslem, vojenským letectvím, leteckých sportů a dalších oblastí, včetně leteckého školství, spojených s dynamickým nástupem rozvoje našeho letectví jako celku. Již po roce prokázaly výsledky činnosti SPSL její oprávněnost a účelnost, na základě usnesení č.470 HV-PSP/ČR (v prvním volebním období) od 16. listopadu 1995 již pracovala jako Stálá komise pro letectví (SKL).
V souladu s jednacím řádem PSP-ČR se SKL stala významným poradním orgánem HV-PSP/ČR, jehož poslanci měli možnost plně spolupracovat s odborníky jednotlivých leteckých oborů, podrobně a otevřeně diskutovat problémy, hledat možnosti a cesty jejich řešení. Hospodářský výbor tak získával odborně fundované a objektivní podklady pro svá další jednání a rozhodnutí a naopak letecké subjekty podporu při řešení stěžejních úkolů, které byly nemalé. Stálá komise pro letectví intenzivně pracovala v průběhu všech volebních období. Byla respektována a vnímána jako samostatná součást HV-PSP/ČR. A proto bylo navrženo ji začlenit v pátém volebním období do Podvýboru pro dopravu. K tomu však nedošlo.
Díky výsledkům činnosti SKL, rozsahu a různorodosti jejích aktivit, v neposlední řadě zejména v oblasti kosmonautiky, se podařilo na základě usnesení HV-PSP/ČR č. 284 ze dne 26. ledna 2005 (ve čtvrtém volebním období) ustavit Podvýbor pro letectví a kosmonautiku (PLaK).
Vzhledem k významným mezinárodním aktivitám bývalé komise PSP-ČR se zaměřením na oblast výzkumu vesmíru a kosmonautiky s postupným cílem začlenit ČR jednak jako řádného člena do struktur ESA, jednak do výzkumných a rozvojových evropský programů, využívání kosmických technologií, apod., včetně pravidelné účasti a předsednictví na meziparlamentních konferencích o vesmíru, rozhodl HV-PSP/ČR, aby o tuto předmětnou oblast zájmu byl s účinností od 7. února 2007 (v pátém volebním období) PLaK rozšířen a nově pojmenován jako Podvýbor pro vědu, výzkum, letectví a kosmonautiku (PVVLK).
Na činnosti PVVLK se v současné době podílí devět poslanců a více jak třicet pět představitelů čs. civilního a vojenského letectví. Jednání se zúčastňují i někteří senátoři. Podle tematického zaměření jednání PVVLK jsou přizíváni příslušní odborníci. Podvýbor PVVLK dle schváleného programu zasedá průměrně devětkrát do roka. Při potřebě naléhavého řešení vzniklých problémů zasedá i mimo plánované termíny.