Radek Vondráček na Konferenci předsedů parlamentů EU ve Vídni

11. 4. 2019

Předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Radek Vondráček se ve dnech 8. – 9. dubna 2019 ve Vídni účastnil Konference předsedů parlamentů Evropské unie. Zapojil se do otevřené diskuze a vedl čtyři bilaterální jednání.

Výroční zasedání předsedů parlamentů členských států Evropské unie, kandidátských a přidružených zemí a Evropského parlamentu pořádal tentokrát parlament Rakouska po ukončení předsednictví v Radě EU. Program byl rozdělen do dvou panelů. První se věnoval Evropské unii a jejím sousedům, stěžejním tématem druhého panelu byly květnové volby do Evropského parlamentu a další rozvoj spolupráce mezi národními parlamenty a evropskými institucemi.

„Na Konferenci předsedů parlamentů Evropské unie jsem podpořil rozšíření směrem na Balkán. EU je unavena brexitem, migrací a pod tíhou krizí trochu zapomíná na naše jihovýchodní sousedy. Ocenil jsem jejich zlepšující se vzájemnou regionální spolupráci, která je sama o sobě přínosem pro nás všechny. V tomto postoji jsme zajedno s Rakouskem i s kolegy ve V4,“ shrnul hlavní body svého diskuzního příspěvku Radek Vondráček. 

Na okraj summitu vedl předseda Poslanecké sněmovny bilaterální jednání s předsedou Shromáždění Portugalské republiky Eduardem Ferro Rodriguesem, s předsedou Parlamentu Černé Hory Ivanem Brajovićem, s předsedou parlamentu Švédska Andreasem Norlénem a rovněž s předsedou Poslanecké sněmovny italského parlamentu Robertem Ficem.

Za více než rok práce ve funkci předsedy Sněmovny znám většinu předsedů parlamentů osobně a na summitu máme dost prostoru navázat na naše předchozí diskuze. Hovořil jsem mj. s předsedou Národní rady Parlamentu Rakouské republiky Wolfgangem Sobotkou, s maršálkem polského Sejmu Markem Kuchcińskim či s Wolfgangem Schäublem, předsedou Německého spolkového sněmu. Diskutovali jsme o nadcházejících volbách do Evropského parlamentu a o tom, co občané od Evropské unie očekávají. Věnovali jsme se společným tématům evropské spolupráce – brexitu, efektivitě nového rozpočtu EU, migraci a vztahu k africkým státům, které postupně získáváme na naši stranu v boji proti ilegální migraci. Informoval jsem je o spolupráci Visegrádské skupiny,“ upřesnil Radek Vondráček.

Finální text závěrů Konference najdete v příloze.Radek Vondráček na Konferenci předsedů parlamentů EU ve Vídni (11.04.2019) Radek Vondráček na Konferenci předsedů parlamentů EU ve Vídni (11.04.2019) Radek Vondráček na Konferenci předsedů parlamentů EU ve Vídni (11.04.2019) Radek Vondráček na Konferenci předsedů parlamentů EU ve Vídni (11.04.2019)
EN Conclusions final 09.04.2019.pdf (Dokument PDF, 352 KB)

Navigace sekce Poslanecká sněmovnaISP (příhlásit)