Výbor pro evropské záležitosti
Aktuality

Zpráva z parlamentního zasedání k Západnímu Balkánu (28. 5. 2008)


Ve dnech 26. – 27. května 2008 se delegace poslanců výboru pro evropské záležitosti, tvořená mpř. Janem Bauerem, mpř. Gabrielou Kalábkovou, posl. Janem Hamáčkem (který je zároveň předsedou zahraničního výboru) a posl. Pavlem Vanouškem, zúčastnila v Bruselu společného meziparlamentního zasedání k tématu „Západní Balkán – dosažení evropské perspektivy pro jihovýchodní Evropu“.

K tomuto zasedání byli přizvány rovněž delegace národních parlamentů zemí západního Balkánu, a účastníci tak měli možnost vyslechnout příspěvky pana Niko Lozančiče, předsedy parlamentu Bosny a Hercegoviny; pana Luka Bebice, předsedy parlamentu Chorvatska; pana Ranko Krivokapiče, předsedy parlamentu Černé Hory; pana Olivera Duliče, předsedy parlamentu Srbska; paní Jozefiny Coba Topalli, předsedkyně parlamentu Albánie a také pana Jakupa Krasniqi, předsedy parlamentu Kosova/ UNMIK.

V průběhu jednání přítomní diskutovali o roli národních parlamentů v procesu integrace zemí západního Balkánu do Evropské unie, o perspektivě ekonomického rozvoje těchto zemí a v neposlední řadě rovněž o problematice imigrace a vízových politik. K uvedeným tématům vystoupil rovněž předseda vlády Slovinska pan Janez Janša, předseda Evropské komise pan Jose Manuel Barroso, eurokomisař odpovědný za oblast rozšíření pan Olli Rehn a ministr zahraničních věcí slovinské vlády pan Dimitrij Rupel.


Lenka Mozgová, tajemnice VEZISP (příhlásit)