Výbor pro obranu
Zahraniční cesty

Egypt Sinaj - MFO (18. 4. 2016)
Předseda výboru David Kádner s delegací výboru pro obranu navštívili misi MFO na Sinaji.

Předseda výboru pro obranu s poslanci navštívili ve dnech 12. - 13. 4. 2016 misi MFO – Multinational Force and Observers na Sinaji. Na základě žádosti Egypta a mezinárodní organizace dohlížející na dodržování bezpečnostních podmínek mírové dohody mezi Egyptem a Izraelem působí od listopadu 2009 tři důstojíci AČR v operaci MFO. Od 4. listopadu 2013 v misi slouží jednotky leteckého kontingentu – letecký a pozemní personál AČR – s letounem CASA C -295.

V současné době působí v MFO 1660 přílušníků ozbrojených sil 12 zemí, více než 170 civilních pracovníků a téměř 500 dodavatelů.

Poslanci měli možnost prohlídky jižní základny v Sharm el Sheikh. Mezi hlavní úkoly příslušníků MFO patří provoz kontrolních a propouštěcích míst a hlídková a pozorovatelksá činnost podél hranic obou zemí. Čeští vojáci jsou oceňováni za velký přínost při monitorování situace nad egyptkso-izraelskou hranicí společně s mezinárodními pozorovateli na palubě letounu CASA a za zajišťování přepravy osob a materiálu ve prospěch mise MFO.Navigace sekce Výbor pro obranuISP (příhlásit)