Aktuality

Setkání nad zajímavými knižními tituly - 2 (8. 11. 2016)
Tomáš Vilímek - autor vědecké publikace o volbách v Československu v letech 1971 až 1989

S autorem knihy o fenoménu voleb v Československu 70. a 80. let.

Dalším hostem nedávno otevřené řady knihovních podvečerů věnovaných autorům žádaných knižních titulů z fondů Parlamentní knihovny byl 7. listopadu 2016 historik Ústavu soudobých dějin Akademie věd České republiky dr. Tomáš Vilímek, autor vědecké publikace o volbách v Československu v letech 1971 až 1989.

Tomáš Vilímek svým bezmála osmdesátiminutovým líčením potvrdil, že podtitul knihy slibující pojednání o volbách jako o společenském, politickém a státněbezpečnostním fenoménu byl zvolen velmi přiléhavě, neboť ve svém výkladu podrobně doložil a mnoha příkady oživil nejrůznější souvislosti voleb v době takzvané "normalizace".
V autorově podání tak ožila každá statistika volebních účastí mnoha příběhy, které by bez něj zůstály ve stínu zdánlivě známého tématu. Následná zaujatá diskuse přítomných byla dokladem schopnosti Tomáše Vilímka zaujmout posluchače i čtenáře.

Přednáška dr. Tomáše Vilímka Publikace a její autor  Dobový tisk (1971) z fondu PK

Shodou okolností se stejnému autorovi i tématu v tentýž den věnoval pořad Československého rozhlasu:
http://www.rozhlas.cz

Další plánovaný program:
Na příští knihovní podvečer plánujeme diskusi se zakladateli Muzea Varšavského povstání, kteří se mohou pochlubit vytvořením jednoho z největších a nejúspěšnějších projektů mapujících polské dějiny.
Jako hosté vystoupí zástupci vedení Muzea Jan Ołdakowski a Paweł Ukielski, český historik a publicista Jakub Jareš a náměstek ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Ondřej Matějka. Diskuze bude simultánně tlumočena.
Více informací zde: https://www.facebook.com/events/1094014717383858/

ISP (příhlásit)