Aktuality

Informace z PK 11/2021 (6. 10. 2021)
5.10. - výročí narození Václava Havla

5. října uplynulo 85 let od narození významné osobnosti české moderní historie – Václava Havla. Disident, literát, dramatik a nakonec i prezident představuje téma mnohovrstevnaté a nadčasové; na jeho osobu lze nahlížet z několika perspektiv.

V tomto informačním listu chceme představit nejzajímavější publikace o V. H. nebo přímo od něho, které má Parlamentní knihovna ve svém fondu a které nakoupila v posledních letech. Jde tedy o poměrně nové přírůstky – čtivé a poutavé.

Milovníci memoárů nechť zaměří svou pozornost na sekci rodina a biografie, kde najdou třeba vzpomínky dědečka Václava Havla, jenž byl známým architektem, nebo příběh Havlova strýce Miloše, významného filmového producenta. Dále máme ve fondu v zahraničí oceňovanou biografii V. H. od Michaela Žantovského, nově jsme zakoupili také vzpomínkovou knihu od Jitky Vodňanské Voda, která hoří nebo knihu fotografií Bohdana Holomíčka Album Václav. Rádi Vám zapůjčíme také průvodce po stavbách spojených s životem V. H. od historika architektury Zdeňka Lukeše a upozorňujeme na knižní rozhovor s Ivanem M. Havlem Právě proto, že jsem. Kategorie literát a spisovatel Vám nenabízí jen notoricky známé Dopisy Olze, ale třeba i zamyšlení V. H. nad divadlem, filmem… a v odpovědi k Dopisům Olze též Dopisy od Olgy, které sestavil Ivan M. Havel, ale od Olgy vlastně tak úplně nebyly... Zkrátka Havla je u nás v Parlamentní knihovně mnoho!

A pokud byste se rozhodli vzpomenout na divadelního autora jinak než s knihou, tak Vám doporučujeme představení Olga (Horrory z Hrádečku) v podání originálního Divadla Letí. Hru napsala současná česká autorka Anna Saavedra a stala se hitem od svého uvedení, ověnčena mnoha cenami.

 

Z fondu Parlamentní knihovny jsme připravili následující výběrovou bibliografii k tématu "Václav Havel":

ISP (příhlásit)