Aktuality

Setkání nad zajímavými historickými tématy - pozvánka (30. 4. 2018)
3. 5. 2018 - VONS - 40 let od založení

Parlamentní knihovna a Archiv Poslanecké sněmovny si Vás dovolují pozvat na přednášku historika Jaroslava Pažouta na téma "Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS)", která se uskuteční ve čtvrtek 3. května 2018 od 17 hodin v Informačním středisku Poslanecké sněmovny, Malostranské nám. 6/18, Praha 1 (v podloubí paláce Smiřických).

Letošní rok si připomínáme 40 let od založení Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS). Tato nezávislá iniciativa, založená 27. dubna 1978, si kladla za cíl sledovat případy osob, které byly trestně stíhány nebo vězněny za projevy svého přesvědčení či které se staly oběťmi policejní a justiční zvůle, seznamovat s těmito případy veřejnost i úřady a postiženým osobám pomáhat.
Mezi jeho zakládající členy patřili takové výrazné postavy disentu, jako byli Václav Havel, Václav Benda, Petr Uhl či Jiří Dienstbier. Sami členové VONS se často stali terčem perzekuce ze strany režimu.

***

Z akce bude pořízena audiovizuální dokumentace (včetně fotografií). Účastí na akci uděluje účastník Ústavu pro studium totalitních režimů souhlas s pořízením a zveřejněním audiovizuálního záznamu a fotodokumentace své osoby, a to za účelem prezentace činnosti Ústavu, a k dalšímu zpracování osobních údajů pro vlastní potřebu Ústavu.

***

Z fondu Parlamentní knihovny k tomuto tématu nabízíme:


VONS.pdf (Dokument PDF, 88 KB)ISP (příhlásit)