Aktuality

Setkání nad zajímavými knižními tituly - 5 (10. 4. 2017)
Historik Alfons Adam - studie pobočných koncentračních táborů vČR

Ve čtvrtek 30. března 2017 byla ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů a Institutem Terezínské iniciativy představena kniha historika Alfonse Adama Otroci Třetí říše. Pobočné koncentrační tábory na území České republiky.
Autor poutavým způsobem přiblížil výsledek svého výzkumu k tématu nucené práce během druhé světové války. Na území dnešního Česka během tohoto období vzniklo třicet osm pobočných koncentračních táborů, které spadaly do správy koncentračních táborů Flossenbürg, Gross-Rosen a Osvětim. Zde vykonávaly otrockou práci ve prospěch válečné mašinérie Třetí říše tisíce žen, mužů, židovských i politických vězňů z mnoha států Evropy. Z celkového množství téměř čtyř desítek táborů byly detailněji představeny čtyři (Litoměřice, Žacléř, Holýšov, Brno) z pohledu jejich vzniku, fungování i počtu obětí.

Následná živá diskuze byla obohacena silným momentem přítomnosti překladatelky německého originálu představované knihy do češtiny paní  PhDr. Dagmar Leiblové, která z důvodu svého původu  prošla jako dítě terezínským ghettem a koncentračními tábory v Osvětimi-Birkenau, Hamburku a Bergen-Belsenu.

Zahájení přednášky
vedoucí Archivu PS mgr. P. Dvořáček
Autor knihy Alfons Adam Dagmar Lieblová
předsedkyně Terezínské iniciativy

Z celé akce je pořízen videozáznam.

Odkaz na webové stránky ÚSTRu s dalšími informacemi ke knize zde.

ISP (příhlásit)