Projevy, zdravice, tiskové zprávy, program

7.09.2022   Předsedkyně Sněmovny: V úsporách energií musíme jít příkladem

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová pověřila vedoucího Kanceláře Poslanecké sněmovny Martina Plíška zavedením opatření k šetření energií ve Sněmovně. Ta začnou platit od dnešního dne. Prakticky se již ale v posledních měsících realizovala. Celkové úspory by jen do konce letošního roku měly činit více než 660 tisíc korun.  

 

V Poslanecké sněmovně jsme přijali opatření, která uspoří energii a svým dílem pomohou snížit závislost na ruském režimu. Čelíme energetické krizi a klimatické krizi zároveň a tomu bychom měli přizpůsobit své chování. Poslanecká sněmovna by v tom neměla být výjimkou. Naopak. Měla by jít ostatním příkladem a ukázat cestu k úsporám, kterou se mnozí z nás mohou vydat,“ uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

 

V topné sezóně budou od nynějška objekty Poslanecké sněmovny centrálně vytápěny pouze od 7 do 17 hodin. To je o dvě hodiny méně než doposud. V kancelářích, zasedacích prostorách a jídelnách se pak teplota vytápění sníží z maximálních 23 na 20 maximálně stupňů. Na chodbách a schodištích to potom bude 15 místo někdejších 18 stupňů.

 

Všechny klimatizace jsou nově používány ke chlazení až od venkovní teploty 30 stupňů. Prostory jsou chlazeny, aby teplota v nich byla maximálně o 5 stupňů nižší než venkovní teplota. Tato praxe se v Poslanecké sněmovně prakticky uplatňovala již v průběhu tohoto léta.

 

Teplota teplé vody v ohřívačích vody bude navíc centrálně nastavena v rozmezí 45 až 60 stupňů, což znamená snížení až o 20 stupňů oproti dřívějšku.

 

Ve všech objektech Poslanecké sněmovny je nezbytné v maximální možné míře šetřit energiemi, snížit jejich spotřebu a zamezit jejich plýtvání. Celková úspora do konce letošního roku by měla činit přes půl milionu korun za elektrickou energii a dalších 120 tisíc korun za plyn,“ dodal vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny Martin Plíšek.


Ing. Markéta Pekarová Adamová


Ing. Markéta Pekarová Adamová


ISP (příhlásit)