Projevy, zdravice, tiskové zprávy, program

3.03.2022   Významné dny se rozšíří o Den národního vzdoru a Den odchodu okupačních vojsk

2. března 2022 – Poslanecká sněmovna dnes schválila senátní novelu zákona, která rozšiřuje počet významných dnů o dva nové. Jde o Den národního vzdoru (27. května) a Den odchodu okupačních vojsk (25. června).  

 

Dnešním rozhodnutím splácíme historický dluh vůči našim předkům. Den odchodu okupačních vojsk si zejména ve světle aktuální neospravedlnitelné okupace Ukrajiny zaslouží připomínat jako memento. Den národního vzdoru nás pak upomíná, že proti zlu a bezpráví je někdy zapotřebí vystupovat i se zbraní v ruce,“ uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová.

 

Den národního vzdoru bude připomínán 27. května. Toho dne byl totiž v roce 1942 proveden útok československého odboje v čele s vojáky Janem Kubišem a Jozefem Gabčíkem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tento hrdinský čin, od něhož letos uplyne rovných 80 let, měl dalekosáhlé zahraničně-politické důsledky a pomohl k oduznání mnichovské dohody.

 

Den odchodu okupačních vojsk bude nově 25. června. Právě toho dne byl v roce 1991 podepsán Protokol vlády ČSFR a vlády SSSR o ukončení odchodu sovětských vojsk z území tehdejšího Československa.

 

Významný Den odchodu okupačních vojsk bude každý rok připomínkou naděje lidí při odjezdu okupantů. Ale je za ním i hluboký smutek z poroby a ponížení. Nesmíme na to zapomínat i v těchto dnech, kdy jeden nepříčetný jedinec ovládá chod dějin nejen Evropy. Jsem rád, že můj senátní návrh zákon podpořilo svým podpisem 46 členů horní komory,“ kvitoval senátor Lumír Kantor, který stojí za senátní novelou zákona. Ta byla schválena již v prvním sněmovním čtení a nabyde účinnosti ještě před letošním uplynutím obou významných dnů.

 

Celkový počet významných dnů z hlediska české státnosti, dějin a národního sebeurčení se tak zvýší na 17. Na rozdíl od státních a ostatních svátků nejsou významné dny dobou pracovního klidu.


Významné dny se rozšíří o Den národního vzdoru a Den odchodu okupačních vojsk (3. 3. 2022)

Ing. Markéta Pekarová Adamová


Ing. Markéta Pekarová Adamová


ISP (příhlásit)