Delegace sněmovního výboru pro bezpečnost jednala v Makedonii

22. 6. 2016

Delegace Výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky vedená jejím předsedou Romanem Váňou ve středu 22. června 2016 jednala ve Skopji s Výborem pro obranu a bezpečnost Parlamentu Makedonské republiky, s poslaneckou skupinou pro spolupráci s Parlamentem ČR a se zástupci ministerstva vnitra. Mezi hlavní diskutovaná témata patřila současná migrační krize a bezpečnostní aspekty makedonské vnitropolitické krize.

Hostitelé vyjadřovali vděčnost za velmi důležitou a navíc včasnou materiální, finanční i personální pomoc, kterou Česká republika jejich zemi poskytuje. Zároveň ocenili dlouhodobou a konzistentní podporu v zájmu integrace do euroatlantických struktur.  Opakovaně zazněla chvála vysoké profesionality, odvahy a iniciativnosti příslušníků českých policejních kontingentů, kteří nyní již potřetí pomáhají při střežení makedonsko-řecké hranice.

Předseda české delegace vyzdvihl důležitost pevného a odvážného makedonského přístupu při řešení migrační krize. Zdůraznil, že Makedonie pomáhá celé Evropě. Česká podpora makedonskému směřování do EU i NATO bude pokračovat i v budoucnu. Jako jednu z dalších možných inovativních a pro obě strany přínosných forem pokračování bezpečnostní spolupráce Roman Váňa zmínil možnost výcviku příslušníků makedonských policejních složek na území České republiky. Tato myšlenka byla ze strany hostitelů přivítána velmi pozitivně.Delegace sněmovního výboru pro bezpečnost jednala v Makedonii (22.06.2016)

Navigace sekce Poslanecká sněmovnaISP (příhlásit)