Ing. Jan Klas

Ing. Jan Klas

Date of birth: in year 1958

Constituency: Central Bohemia
Elected on the slate of: ODS

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 15. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Political group Civic Democratic Party. Member from 25. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Committee for Defence and Security. Member from 16. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Permanent Commission for oversight of the Security Information Service activities. Member from 24. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Permanent Commission for oversight of the Security Information Service activities. Chairman from 7. 8. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee for Reporting Services. Member from 2. 12. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee for Reporting Services. Chairman from 2. 12. 2002 till 15.06.2006
  • Standing Commission on Supervision of the Disclosure of the State Security Files. Member from 10. 12. 2002 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Israel Inter-Parliamentary Group. Member from 11. 12. 2002 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - USA Inter-Parliamentary Group. Member from 18. 12. 2002 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Germany Inter-Parliamentary Group. Member from 5. 3. 2003 till 15.06.2006
  • Subcommittee on Corruption Issues. Member from 26. 5. 2004 till 15.06.2006
  • Chamber of Deputies. Member from 3. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Political Group of the Civic Democratic Party. Member from 8. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Committee on Defence. Member from 12. 9. 2006 till 5.11.2009
  • Committee on Security. Member from 12. 9. 2006 till 3.06.2010
  • Committee on Security. Vice-chairman from 13. 9. 2006 till 3.06.2010
  • Permanent Commission on Oversight over making State Security Service files accessible. Member from 8. 11. 2006 till 8.12.2006
  • Permanent Commission on Oversight over the work of the National Security Office. Member from 8. 11. 2006 till 3.06.2010
  • Subcommittee on the Secret Services. Member from 16. 11. 2006 till 3.06.2010
  • Subcommittee on the Secret Services. Chairman from 16. 11. 2006 till 3.06.2010
  • Permanent Commission on Oversight over the work of the National Security Office. Chairman from 12. 12. 2006 till 3.06.2010
  • Permanent Commission on Oversight over the work of the Security Information Service. Member from 30. 10. 2008 till 3.06.2010
  • Activities



    ISP (příhlásit)