Ing. Jan Kasal

Ing. Jan Kasal

Date of birth: in year 1951

Constituency: Vysocina
Elected on the slate of: K

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 20. 6. 1998 till 20.06.2002
  • Political group Christian Democratic Union - Czechoslovak People's Party. Member from 25. 6. 1998 till 20.06.2002
  • Organisational Committee. Member from 22. 7. 1998 till 20.06.2002
  • Organisational Committee. Verifier of committee from 23. 7. 1998 till 20.06.2002
  • Subcommittee for Heraldy and Vexillology. Member from 16. 9. 1998 till 20.06.2002
  • Subcommittee for the Preparation of the Proposal of the Conferment or Awarding of State Awards. Member from 17. 9. 1998 till 20.06.2002
  • Subcommittee for the Preparation of the Proposal of the Conferment or Awarding of State Awards. Chairman from 17. 9. 1998 till 20.06.2002
  • Political group Christian Democratic Union - Czechoslovak People's Party. Chairman from 29. 9. 1998 till 20.06.2002
  • Czech republic - Israel. Member from 4. 2. 1999 till 20.06.2002
  • Czech republic - Poland. Member from 4. 2. 1999 till 20.06.2002
  • Czech republic - Slovakia. Member from 4. 2. 1999 till 20.06.2002
  • Czech republic - Russian Federation. Member from 5. 2. 1999 till 20.06.2002
  • Czech republic - Russian Federation. Vice-chairperson from 5. 2. 1999 till 20.06.2002
  • Czech republic - Slovenia. Member from 12. 5. 1999 till 20.06.2002
  • Czech republic - Slovenia. Vice-chairperson from 12. 5. 1999 till 20.06.2002
  • Permanent Delegation to the Assembly of the Western European Union. Member from 20. 5. 1999 till 20.06.2002
  • Committee for Petitions. Member from 13. 12. 2001 till 20.06.2002
  • Chamber of Deputies. Member from 15. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Political group Christian Democratic Union - Czechoslovak People's Party. Member from 19. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Political group Christian Democratic Union - Czechoslovak People's Party. Chairman from 19. 6. 2002 till 16.07.2002
  • Chamber of Deputies. Vicepresident from 11. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Organisational Committee. Member from 16. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Organisational Committee. Vice-chairman from 16. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Permanent Delegation to the Assembly of the Western European Union.  from 6. 8. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee for the Preparation of the Proposal of the Conferment or Awarding of State Awards. Chairman from 7. 8. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee for Heraldy and Vexillology. Member from 19. 9. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee for the preparation of Law Amendments concerning the Rules of Procedure of the Chamber of Deputies. Member from 13. 11. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee for the Preparation of the Proposal of the Conferment or Awarding of State Awards. Member from 13. 11. 2002 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - China Inter-Parliamentary Group. Member from 11. 12. 2002 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Slovakia Inter-Parliamentary Group. Member from 5. 3. 2003 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Russian Federation and Eurasia Inter-Parliamentary Group. Member from 6. 3. 2003 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Russian Federation and Eurasia Inter-Parliamentary Group. Chairperson from 6. 3. 2003 till 10.02.2005
  • Commission of Enquiry on the Settlement between the Czech Republic and Diag Human. Member from 26. 6. 2003 till 31.03.2005
  • Chamber of Deputies. Member from 3. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Activities



    ISP (příhlásit)