Ing. Jan Kasal

Ing. Jan Kasal

Date of birth: in year 1951

Constituency: Vysocina
Elected on the slate of: KDU-ČSL

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 15. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Political group Christian Democratic Union - Czechoslovak People's Party. Member from 19. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Chamber of Deputies. Vicepresident from 11. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Organisational Committee. Member from 16. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Organisational Committee. Vice-chairman from 16. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Permanent Delegation to the Assembly of the Western European Union.  from 6. 8. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee for the Preparation of the Proposal of the Conferment or Awarding of State Awards. Chairman from 7. 8. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee for Heraldy and Vexillology. Member from 19. 9. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee for the preparation of Law Amendments concerning the Rules of Procedure of the Chamber of Deputies. Member from 13. 11. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee for the Preparation of the Proposal of the Conferment or Awarding of State Awards. Member from 13. 11. 2002 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - China Inter-Parliamentary Group. Member from 11. 12. 2002 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Slovakia Inter-Parliamentary Group. Member from 5. 3. 2003 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Russian Federation and Eurasia Inter-Parliamentary Group. Member from 6. 3. 2003 till 15.06.2006
  • Chamber of Deputies. Member from 3. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Political Group of the Christian and Democratic Union - Czechoslovak People's Party. Member from 16. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Political Group of the Christian and Democratic Union - Czechoslovak People's Party. Chairman from 16. 6. 2006 till 15.08.2006
  • Chamber of Deputies. Vicepresident from 14. 8. 2006 till 3.06.2010
  • Steering Committee. Member from 12. 9. 2006 till 3.06.2010
  • Steering Committee. Vice-chairman from 12. 9. 2006 till 3.06.2010
  • Subcommittee for Preparation of Proposals for Conferring or Awarding State Decorations. Member from 8. 11. 2006 till 3.06.2010
  • Permanent Delegation to the Assembly of Western European Union.  from 8. 11. 2006 till 3.06.2010
  • Subcommittee on Heraldy and Vexillology. Member from 17. 1. 2007 till 3.06.2010
  • Permanent Commission on the Constitution. Member from 7. 2. 2007 till 3.06.2010
  • Czech republic - Australia and New Zeland. Member from 1. 3. 2007 till 3.06.2010
  • Czech republic - Slovakia. Member from 1. 3. 2007 till 3.06.2010
  • Czech republic - Poland. Member from 15. 3. 2007 till 3.06.2010
  • Subcommittee for Preparation of an Amendment to the Rules of Procedure of the Chamber of Deputies. Member from 12. 4. 2007 till 3.06.2010
  • Working Group of the Parliament for discussion with Members of National Council of Austria concerning Nuclear Power Plant Temelin. Member from 9. 5. 2007 till 10.06.2008
  • Subcommittee on Election Legislation. Member from 19. 6. 2007 till 3.06.2010
  • Temporary Commission for the resolution of the property issues between the State and churches and religious associations. Member from 25. 6. 2008 till 3.06.2010
  • Temporary Commission for the resolution of the property issues between the State and churches and religious associations. Chairman from 25. 6. 2008 till 3.06.2010
  • Czech republic - Kazakhstan. Member from 25. 3. 2009 till 3.06.2010
  • Czech republic - Bosnia and Herzegovina. Member from 26. 3. 2009 till 3.06.2010
  • Activities



    ISP (příhlásit)