Ing. Radka Maxova

Ing. Radka Maxova

Date of birth: in year 1968

Constituency: Southern Bohemia
Elected on the slate of: ANO2011

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 26. 10. 2013 till 26.10.2017
  • Political group ANO 2011. Member from 30. 10. 2013 till 26.10.2017
  • Committee on Budgetary Control. Member from 4. 12. 2013 till 26.10.2017
  • Committee on Social Policy. Member from 4. 12. 2013 till 26.10.2017
  • Electoral Commission of the Chamber of Deputies. Member from 4. 12. 2013 till 30.10.2014
  • Committee on Social Policy. Vice-chairwoman from 5. 12. 2013 till 26.10.2017
  • Permanent Commission on Family Issues, Equal Opportunities and Minorities. Member from 12. 12. 2013 till 26.10.2017
  • Permanent Delegation to the Inter-Parliamentary Union.  from 12. 12. 2013 till 26.10.2017
  • Permanent Commission on Family Issues, Equal Opportunities and Minorities. Chairwoman from 19. 12. 2013 till 26.10.2017
  • Czech republic - Federal Republic of Germany. Member from 5. 2. 2014 till 6.10.2015
  • Czech republic - Republic of Austria. Member from 5. 2. 2014 till 6.10.2015
  • Czech republic - Republic of Korea. Member from 5. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - Republic of Korea. Chairperson from 5. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - Republic of Azerbaijan. Member from 6. 2. 2014 till 6.10.2015
  • Czech republic - Middle East States (State of Kuwait, Kingdom of Saudi Arabia, United Arab Emirates, Hashemite Kingdom of Jordan, Syrian Arab Republic, Republic of Yemen, Republic of Lebanon, Republic of Iraq, State of Palestine). Member from 7. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - Nordic States (Sweden, Republic of Finland, Kingdom of Norway, Kingdom of Denmark, Republic of Iceland). Member from 7. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - South America States (Argentine Republic, Plurinational State of Bolivia, Republic of Ecuador, Republic of Colombia, Republic of Peru, Republic of Paraguay, Eastern Republic of Uruguay). Member from 7. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - Nordic States (Sweden, Republic of Finland, Kingdom of Norway, Kingdom of Denmark, Republic of Iceland). Chairperson from 7. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - Kingdom of Spain, Portuguese Republic, Republic of Capo Verde. Member from 13. 2. 2014 till 6.10.2015
  • Czech republic - Federative Republic of Brazil. Member from 13. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - Japan. Member from 13. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - Republic of Chile. Member from 13. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - Federative Republic of Brazil. Chairperson from 13. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - Republic of Chile. Chairperson from 13. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Subcommittee on Food Industry, Veterinary Medicine and Animal Production. Member from 26. 3. 2014 till 26.10.2017
  • Subcommittee on Tourism. Member from 10. 4. 2014 till 30.04.2015
  • Political group ANO 2011. Vice-chairwoman from 1. 10. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - Romania, Republic Moldova. Member from 26. 11. 2014 till 6.10.2015
  • Czech republic - Republic of Seychelles. Member from 12. 12. 2014 till 6.10.2015
  • Permanent Commission for the work of the Office of the Chamber of Deputies. Member from 11. 3. 2015 till 26.10.2017
  • Czech republic - Mongolia. Member from 6. 10. 2015 till 26.10.2017
  • Czech republic - Francophone. Member from 9. 12. 2015 till 26.10.2017
  • Chamber of Deputies. Member from 21. 10. 2017 till 2.07.2019
  • Political group ANO 2011. Member from 24. 10. 2017 till 2.07.2019
  • Activities



    ISP (příhlásit)