Ing. Martin Kolovratnik

Ing. Martin Kolovratnik

Date of birth: 11. 4. 1975

Constituency: Pardubice
Elected on the slate of: ANO2011

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 26. 10. 2013 till 26.10.2017
  • Political group ANO 2011. Member from 30. 10. 2013 till 26.10.2017
  • Electoral Commission of the Chamber of Deputies. Member from 21. 11. 2013 till 26.10.2017
  • Electoral Commission of the Chamber of Deputies. Chairman from 21. 11. 2013 till 26.10.2017
  • Electoral Committee. Member from 4. 12. 2013 till 26.10.2017
  • Committee on Economic Affairs. Member from 13. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Subcommittee on Transportation. Member from 26. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Committee on Economic Affairs. Vice-chairman from 26. 2. 2014 till 26.10.2017
  • The Supervisory Board of the State Fund of Transport Infrastructure. Member from 7. 5. 2014 till 7.05.2018
  • Czech republic - Republic of India, Democratic Socialist Republic of Sri Lanka. Member from 29. 4. 2015 till 26.10.2017
  • Committee on Economic Affairs. Chairman from 28. 6. 2017 till 26.10.2017
  • Chamber of Deputies. Member from 21. 10. 2017
  • Political group ANO 2011. Member from 24. 10. 2017
  • Electoral Commission of the Chamber of Deputies. Member from 14. 11. 2017
  • Electoral Commission of the Chamber of Deputies. Chairman from 15. 11. 2017
  • Committee on Economic Affairs. Member from 28. 11. 2017
  • Electoral Committee. Member from 28. 11. 2017
  • Committee on Economic Affairs. Vice-chairman from 6. 12. 2017
  • Subcommittee on Power Engineering. Member from 13. 12. 2017 till 9.01.2019
  • Subcommittee on Transportation. Member from 11. 1. 2018
  • Subcommittee on Transportation. Chairman from 11. 1. 2018
  • Czech republic - United States of America. Member from 10. 4. 2018
  • Czech republic - Great Britain. Member from 13. 4. 2018
  • Czech republic - State of Israel. Member from 13. 4. 2018
  • Czech republic - United Arab Emirates. Member from 13. 4. 2018
  • Czech republic - Kingdom of Saudi Arabia. Member from 25. 4. 2018
  • The Supervisory Board of the State Fund of Transport Infrastructure. Member from 15. 5. 2018 till 7.11.2018
  • Activities

    Contacts

    Constituency Office:

    Trida Miru 302, 530 02  Pardubice

    Assistant:

    • Lukáš Luzar
    • Milan Seidl
    • Roman Sodomka

    Seat in the Chamber

    Sedadlo č. 97


    ISP (příhlásit)