Milan Chovanec

Milan Chovanec

Date of birth: 31. 1. 1970

Constituency: Plzen
Elected on the slate of: ČSSD

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 26. 10. 2013 till 26.10.2017
  • Political group Czech Social Democratic Party. Member from 29. 10. 2013 till 26.10.2017
  • Government of the Czech Republic.  from 29. 1. 2014 till 13.12.2017
  • Chamber of Deputies. Member from 21. 10. 2017 till 14.04.2019
  • Political group Czech Social Democratic Party. Member from 27. 10. 2017 till 14.04.2019
  • Committee on Security. Member from 15. 12. 2017 till 14.04.2019
  • Standing Commission on Activities of the General Inspection of Security Forces. Member from 15. 12. 2017 till 24.10.2018
  • Committee on Security. Vice-chairman from 12. 1. 2018 till 14.04.2019
  • Subcommittee on Police of the Czech Republic, Municipal Police and Private Security Services. Member from 15. 3. 2018 till 14.04.2019
  • Activities



    ISP (příhlásit)