PhDr. Ivan Gabal

PhDr. Ivan Gabal

Date of birth: in year 1951

Constituency: Central Bohemia
Elected on the slate of: KDU-ČSL

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 26. 10. 2013 till 26.10.2017
  • Political Group of the Christian and Democratic Union - Czechoslovak People's Party. Member from 31. 10. 2013 till 26.10.2017
  • Committee on Defence. Member from 4. 12. 2013 till 26.10.2017
  • Committee on Security. Member from 4. 12. 2013 till 26.10.2017
  • Committee on Defence. Verifier of committee from 5. 12. 2013 till 26.10.2017
  • Committee on Defence. Vice-chairman from 5. 12. 2013 till 26.10.2017
  • Standing Commission on Telecommunication Interception and Access, Spying and Interference to Electronic communication. Member from 12. 12. 2013 till 26.10.2017
  • Standing Commission on Activities of the General Inspection of Security Forces. Member from 13. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Commission of Enquiry on OpenCard Investigations. Member from 25. 3. 2014 till 23.01.2015
  • Subcommittee on Police of the Czech Republic, Communal Police and Private Security Services. Member from 26. 3. 2014 till 1.02.2016
  • Subcommittee on Police of the Czech Republic, Communal Police and Private Security Services.  from 26. 3. 2014 till 1.02.2016
  • Subcommittee on Defence Acquisitions, Military Equipment Trade and Innovation of the Army of the Czech Republic. Member from 30. 4. 2014 till 26.10.2017
  • Subcommittee on Defence and Security Policy; Strategic Concept for CR. Member from 30. 4. 2014 till 26.10.2017
  • Subcommittee on Defence and Security Policy; Strategic Concept for CR. Chairman from 21. 5. 2014 till 26.10.2017
  • Subcommittee on Migration and Asylum Policy. Member from 10. 2. 2015 till 18.12.2015
  • Activities



    ISP (příhlásit)