Marek Cernoch

Marek Cernoch

Date of birth: in year 1969

Constituency: Central Bohemia
Elected on the slate of: Usvit

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 26. 10. 2013 till 26.10.2017
  • Political group of Usvit - Narodni Koalice. Member from 5. 11. 2013 till 26.10.2017
  • Committee on European Affairs. Member from 4. 12. 2013 till 26.10.2017
  • Committee on European Affairs. Verifier of committee from 5. 12. 2013 till 26.10.2017
  • Political group of Usvit - Narodni Koalice.  from 10. 12. 2013 till 19.01.2015
  • Committee on Constitutional and Legal Affairs. Member from 12. 12. 2013 till 26.10.2017
  • Committee on Constitutional and Legal Affairs. Verifier of committee from 12. 12. 2013 till 22.01.2014
  • Permanent Delegation to the Parliament. Assembly of the Council of Europe.  from 12. 12. 2013 till 26.10.2017
  • Subcommittee on Preparation of Recommendations for Conferring or Awarding State Decorations. Member from 19. 12. 2013 till 17.06.2014
  • Czech republic - Federal Republic of Germany. Member from 5. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - Canada. Member from 6. 2. 2014 till 17.06.2014
  • Czech republic - Kingdom of Morocco. Member from 6. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - United States of America. Member from 6. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - Middle East States (State of Kuwait, Kingdom of Saudi Arabia, United Arab Emirates, Hashemite Kingdom of Jordan, Syrian Arab Republic, Republic of Yemen, Republic of Lebanon, Republic of Iraq, State of Palestine). Member from 7. 2. 2014 till 17.06.2014
  • Czech republic - Nordic States (Sweden, Republic of Finland, Kingdom of Norway, Kingdom of Denmark, Republic of Iceland). Member from 7. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - Commonwealth of Australia, New Zealand. Member from 13. 2. 2014 till 17.06.2014
  • Czech republic - Republic of India, Democratic Socialist Republic of Sri Lanka. Member from 13. 2. 2014 till 17.06.2014
  • Czech republic - Republic of South Africa. Member from 13. 2. 2014 till 17.06.2014
  • Czech republic - Sub-Saharan Africa. Member from 13. 2. 2014 till 17.06.2014
  • Czech republic - North Africa States (People's Democratic Republic of Algeria, Arab Republic of Egypt, State of Libya, Republic of Tunisia). Member from 13. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - Southeast Asian States (Kingdom of Thailand, Malaysia, Republic of Singapore, Kingdom of Cambodia, Republic of the Union of Myanmar, Lao People's Democratic Republic). Member from 13. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - Swiss Confederation. Member from 13. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Sobcommittee on Innovation, Aviation and Astronautics. Member from 26. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Subcommittee on Judiciary and Judicial Selfgovernment. Member from 18. 3. 2014 till 17.06.2014
  • Subcommittee on Public Defender of Rights Legislative Incentives. Member from 18. 3. 2014 till 26.10.2017
  • Subcommittee on the Constitution of the Czech Republic and Parliamentary Procedures. Member from 18. 3. 2014 till 26.10.2017
  • Subcommittee on European Funds and Cross-boarder Cooperation. Member from 17. 4. 2014 till 26.10.2017
  • Subcommittee on European Funds and Cross-boarder Cooperation. Vice-chairman from 17. 4. 2014 till 26.10.2017
  • Subcommittee on Defence Acquisitions, Military Equipment Trade and Innovation of the Army of the Czech Republic. Member from 30. 4. 2014 till 17.06.2014
  • Subcommittee on European Funds and Cross-boarder Cooperation.  from 7. 5. 2014 till 26.10.2017
  • Subcommittee on Finance. Member from 31. 10. 2014 till 2.04.2015
  • Czech republic - Republic of Seychelles. Member from 12. 12. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - United Mexican States. Member from 12. 12. 2014 till 26.10.2017
  • Political group of Usvit - Narodni Koalice. Chairman from 19. 1. 2015 till 26.10.2017
  • Subcommittee on Migration and Asylum Policy. Member from 10. 2. 2015 till 26.10.2017
  • Subcommittee on Judiciary and Judicial Selfgovernment. Member from 10. 3. 2015 till 26.10.2017
  • Permanent Commission for the work of the Office of the Chamber of Deputies. Member from 11. 3. 2015 till 30.04.2015
  • Steering Committee. Member from 18. 9. 2015 till 26.10.2017
  • Activities



    ISP (příhlásit)