prof. JUDr. Helena Valkova, CSc.

prof. JUDr. Helena Valkova, CSc.

Date of birth: in year 1951

Constituency: Capital Prague
Elected on the slate of: ANO2011

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 26. 10. 2013 till 26.10.2017
  • Political group ANO 2011. Member from 30. 10. 2013 till 26.10.2017
  • Political group ANO 2011. Vice-chairwoman from 30. 10. 2013 till 1.10.2014
  • Electoral Commission of the Chamber of Deputies. Member from 21. 11. 2013 till 29.01.2014
  • Committee on Constitutional and Legal Affairs. Member from 4. 12. 2013 till 29.01.2014
  • Committee on Security. Member from 4. 12. 2013 till 29.01.2014
  • Steering Committee. Member from 4. 12. 2013 till 29.01.2014
  • Committee on Constitutional and Legal Affairs. Vice-chairwoman from 5. 12. 2013 till 29.01.2014
  • Standing Commission on Activities of the General Inspection of Security Forces. Member from 19. 12. 2013 till 29.01.2014
  • Government of the Czech Republic.  from 29. 1. 2014 till 1.03.2015
  • Subcommittee on Judiciary and Judicial Selfgovernment. Member from 10. 3. 2015 till 26.10.2017
  • Subcommittee on Judiciary and Judicial Selfgovernment. Chairwoman from 10. 3. 2015 till 26.10.2017
  • Committee on Constitutional and Legal Affairs. Member from 11. 3. 2015 till 26.10.2017
  • Committee on Security. Member from 11. 3. 2015 till 26.10.2017
  • Subcommittee on Finance. Member from 22. 4. 2015 till 26.10.2017
  • Subcommittee on Prisons. Member from 22. 4. 2015 till 26.10.2017
  • Czech republic - Republic of Austria. Member from 30. 4. 2015 till 26.10.2017
  • Committee on Constitutional and Legal Affairs. Vice-chairwoman from 26. 1. 2017 till 26.10.2017
  • Chamber of Deputies. Member from 21. 10. 2017
  • Political group ANO 2011. Member from 24. 10. 2017
  • Activities



    ISP (příhlásit)