Speaches, Press Releases and Notices

21.04.2021   Videokonference předsedů parlamentů zemí V4

Předseda PSP ČR Radek Vondráček se 21. dubna 2021 zúčastnil on-line konference předsedů parlamentů států Visegrádské skupiny V4.

V první části summitu diskutovali předsedové České, Slovenské, Polské a Maďarské republiky o epidemické situaci, vakcinačních strategiích, testování a zkušenostech z rozvolňování protiepidemických opatření.

Ve druhé části, věnované hybridním hrozbám a bezpečnosti v digitálním a v informačním prostoru, seznámili předseda Poslanecké sněmovny a předseda Senátu své zahraniční partnery s okolnostmi útoku na muniční sklad ve Vrběticích v roce 2014 a s jeho důsledky. „Tento útok se mohl udát v každé zemi a v podobné situaci, všude tam, kde se obchoduje s vyřazeným vojenským materiálem z výzbroje bývalé Varšavské smlouvy,“ uvedl Radek Vondráček a poděkoval za solidaritu. Předsedové parlamentů V4 také podpořili společné vyjádření ministrů zahraničních věcí V4 k útoku.

Radek Vondráček rovněž představil vládou České republiky přijatou Strategii vůči hybridním hrozbám.

Předsedové parlamentů koordinovali společná stanoviska k tématům, která se budou diskutovat na nadcházejícím summitu předsedů parlamentů států Evropské unie, např. rozšíření EU na Balkán. Summit se uskuteční v květnu a organizuje jej předseda Spolkového sněmu Německa.


Videokonference předsedů parlamentů zemí V4 (21. 4. 2021)
Videokonference předsedů parlamentů zemí V4 (21. 4. 2021)

Mgr. Radek Vondráček


Mgr. Radek Vondráček


ISP (příhlásit)