Ing. Mgr. Milan Sarapatka, Ph.D.

Ing. Mgr. Milan Sarapatka, Ph.D.

Date of birth: in year 1955

Constituency: Capital Prague
Elected on the slate of: Usvit

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 26. 10. 2013 till 26.10.2017
  • Political group of Usvit - Narodni Koalice. Member from 5. 11. 2013 till 25.03.2015
  • Committee on Foreign Affairs. Member from 4. 12. 2013 till 30.04.2015
  • Permanent Commission on Oversight over the work of the National Security Office. Member from 12. 12. 2013 till 30.04.2015
  • Permanent Delegation to the Inter-Parliamentary Union.  from 12. 12. 2013 till 26.10.2017
  • Permanent Delegation to the NATO Parliamentary Assembly.  from 12. 12. 2013 till 26.10.2017
  • Czech republic - Republic of Poland. Member from 5. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - Republic of Serbia. Member from 6. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - Ukraine. Member from 6. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - South America States (Argentine Republic, Plurinational State of Bolivia, Republic of Ecuador, Republic of Colombia, Republic of Peru, Republic of Paraguay, Eastern Republic of Uruguay). Member from 7. 2. 2014 till 1.09.2015
  • Czech republic - North Africa States (People's Democratic Republic of Algeria, Arab Republic of Egypt, State of Libya, Republic of Tunisia). Member from 13. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - Republic of South Africa. Member from 13. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - Socialist Republic of Vietnam. Member from 13. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - Southeast Asian States (Kingdom of Thailand, Malaysia, Republic of Singapore, Kingdom of Cambodia, Republic of the Union of Myanmar, Lao People's Democratic Republic). Member from 13. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - Sub-Saharan Africa. Member from 13. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - Southeast Asian States (Kingdom of Thailand, Malaysia, Republic of Singapore, Kingdom of Cambodia, Republic of the Union of Myanmar, Lao People's Democratic Republic). Chairperson from 13. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Subcommittee on Power Engineering. Member from 10. 3. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - Kingdom of Morocco. Member from 20. 3. 2014 till 26.10.2017
  • Subcommittee on Integrated Emergency System and Crime Prevention. Member from 26. 3. 2014 till 28.05.2014
  • Subcommittee on Prisons. Member from 26. 3. 2014 till 26.10.2017
  • Subcommittee on Financial Management of Teritorial Self-governing Units and European Funding Use. Member from 9. 4. 2014 till 3.09.2014
  • Subcommittee on Technical Environmental Protection. Member from 9. 4. 2014 till 26.10.2017
  • Subcommittee on Foreign Economic Relations. Member from 15. 4. 2014 till 26.10.2017
  • Subcommittee on Foreign Economic Relations. Chairman from 15. 4. 2014 till 13.10.2015
  • Subcommittee on Defence and Security Policy; Strategic Concept for CR. Member from 30. 4. 2014 till 26.10.2017
  • Committee on Economic Affairs. Member from 30. 10. 2014 till 30.04.2015
  • Czech republic - Romania, Republic Moldova. Member from 26. 11. 2014 till 1.09.2015
  • Czech republic - French Republic. Member from 4. 12. 2014 till 26.10.2017
  • Unclassified Deputies. Member from 25. 3. 2015 till 26.10.2017
  • Czech republic - Republic of Indonesia. Member from 10. 4. 2015 till 26.10.2017
  • Czech republic - Republic of the Philippines. Member from 10. 4. 2015 till 26.10.2017
  • Czech republic - Republic of Indonesia. Chairperson from 10. 4. 2015 till 26.10.2017
  • Czech republic - Islamic Republic of Pakistan. Member from 27. 8. 2015 till 26.10.2017
  • Czech republic - Middle East States (State of Kuwait, Kingdom of Saudi Arabia, United Arab Emirates, Hashemite Kingdom of Jordan, Syrian Arab Republic, Republic of Yemen, Republic of Lebanon, Republic of Iraq, State of Palestine). Member from 27. 8. 2015 till 26.10.2017
  • Czech republic - People's Republic of China. Member from 27. 8. 2015 till 26.10.2017
  • Czech republic - Republic of Azerbaijan. Member from 27. 8. 2015 till 26.10.2017
  • Czech republic - Republic of Turkey. Member from 27. 8. 2015 till 26.10.2017
  • Czech republic - Francophone. Member from 9. 12. 2015 till 26.10.2017
  • Czech republic - Francophone. Chairperson from 9. 12. 2015 till 26.10.2017
  • Czech republic - People´s Republic of Bangladesh. Member from 25. 5. 2017 till 26.10.2017
  • Activities



    ISP (příhlásit)