PhDr. Daniel Korte

PhDr. Daniel Korte

Date of birth: in year 1953

Constituency: Capital Prague
Elected on the slate of: TOP09

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 26. 10. 2013 till 26.10.2017
  • Political group TOP 09 a Starostové. Member from 31. 10. 2013 till 26.10.2017
  • Electoral Committee. Member from 4. 12. 2013 till 30.10.2014
  • Committee on Security. Member from 4. 12. 2013 till 26.10.2017
  • Committee on Security. Vice-chairman from 5. 12. 2013 till 22.01.2014
  • Electoral Committee. Verifier of committee from 5. 12. 2013 till 30.10.2014
  • Standing Commission on Telecommunication Interception and Access, Spying and Interference to Electronic communication. Member from 12. 12. 2013 till 26.10.2017
  • Standing Commission on Telecommunication Interception and Access, Spying and Interference to Electronic communication. Chairman from 19. 12. 2013 till 26.10.2017
  • Czech republic - Italy. Member from 5. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - Georgia. Member from 6. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - State of Israel. Member from 6. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Commission of Enquiry on OpenCard Investigations. Member from 25. 3. 2014 till 23.01.2015
  • Subcommittee on Police of the Czech Republic, Communal Police and Private Security Services. Member from 26. 3. 2014 till 26.10.2017
  • Commission of Enquiry on OpenCard Investigations. Vice-chairman from 4. 4. 2014 till 23.01.2015
  • Standing Commission on Activities of the General Inspection of Security Forces. Member from 24. 9. 2014 till 26.10.2017
  • Commission of Enquiry on the Control of Activities of Police Headquarters, Department on Organised Crime and Public Prosecution Office in Olomouc in relation to its restructuring. Member from 29. 6. 2016 till 26.10.2017
  • Activities



    ISP (příhlásit)