Jan Hamacek

Jan Hamacek

Date of birth: in year 1978

Constituency: Central Bohemia
Elected on the slate of: ČSSD

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 3. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Political Group of the Czech Social Democratic Party. Member from 5. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Committee on European Affairs. Member from 12. 9. 2006 till 3.06.2010
  • Committee on Foreign Affairs. Member from 12. 9. 2006 till 3.06.2010
  • Committee on Foreign Affairs. Chairman from 13. 9. 2006 till 3.06.2010
  • Permanent Commission on Oversight over the work of the Security Information Service. Member from 8. 11. 2006 till 3.06.2010
  • Czech republic - Macedonia (FYROM). Member from 29. 4. 2009 till 3.06.2010
  • Investigation Commission for investigating of progression of organized crime and special interest groups into the operation of public administration authorities. Member from 9. 12. 2009 till 3.06.2010
  • Czech republic - Azerbaijan. Member from 3. 2. 2010 till 3.06.2010
  • Czech republic - Azerbaijan. Chairperson from 3. 2. 2010 till 3.06.2010
  • Chamber of Deputies. Member from 29. 5. 2010 till 28.08.2013
  • Political group Czech Social Democratic Party. Member from 4. 6. 2010 till 28.08.2013
  • Steering Committee. Member from 7. 7. 2010 till 6.12.2011
  • Committee on Foreign Affairs. Member from 7. 7. 2010 till 19.12.2012
  • Political group Czech Social Democratic Party. Vice-chairman from 7. 7. 2010 till 14.12.2012
  • Committee on Foreign Affairs. Vice-chairman from 8. 7. 2010 till 19.12.2012
  • Permanent Delegation to the NATO Parliamentary Assembly.  from 24. 9. 2010 till 15.02.2013
  • Permanent Delegation to the NATO Parliamentary Assembly. Head of delegation from 24. 9. 2010 till 15.02.2013
  • Czech republic - the French Republic. Member from 9. 12. 2010 till 28.08.2013
  • Czech republic - the United States of America. Member from 9. 12. 2010 till 28.08.2013
  • Czech republic - the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland. Member from 10. 12. 2010 till 28.08.2013
  • Czech republic - the Federal Republic of Germany. Member from 10. 12. 2010 till 28.08.2013
  • Czech republic - North Africa States (Peoples Democratic Republic of Algeria, Great Socialist Peoples Libyan Arab Jamahiriya, the Republic of Tunisia). Member from 14. 12. 2010 till 28.08.2013
  • Czech republic - South Caucasus and Central Asia States (the Republic of Kazakhstan, the Republic of Uzbekistan, the Kyrgyz Republic, the Republic of Tajikistan, Turkmenistan). Member from 14. 12. 2010 till 28.08.2013
  • Czech republic - the Republic of Turkey. Member from 22. 6. 2011 till 28.08.2013
  • Czech republic - the Republic of Azerbaijan. Member from 27. 9. 2011 till 28.08.2013
  • Czech republic - the Republic of Azerbaijan. Chairperson from 27. 9. 2011 till 28.08.2013
  • Czech republic - the Arab Republic of Egypt. Member from 25. 10. 2011 till 28.08.2013
  • Steering Committee. Member from 13. 12. 2011 till 9.11.2012
  • Permanent Commission on Oversight over the work of the Security Information Service. Member from 9. 11. 2012 till 28.08.2013
  • Steering Committee. Member from 19. 12. 2012 till 28.08.2013
  • Chamber of Deputies. Vicepresident from 19. 12. 2012 till 28.08.2013
  • Steering Committee. Vice-chairman from 19. 12. 2012 till 28.08.2013
  • Permanent Delegation to the NATO Parliamentary Assembly.  from 19. 2. 2013 till 28.08.2013
  • Activities



    ISP (příhlásit)