MUDr. Josef Janecek

MUDr. Josef Janecek

Date of birth: in year 1952

Constituency: Central Bohemia
Elected on the slate of: K

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 20. 6. 1998 till 20.06.2002
  • Political group Christian Democratic Union - Czechoslovak People's Party. Member from 25. 6. 1998 till 20.06.2002
  • Political group Christian Democratic Union - Czechoslovak People's Party. Vice-chairman from 25. 6. 1998 till 20.06.2002
  • Committee for Social Policy and Health Care. Member from 22. 7. 1998 till 20.06.2002
  • Subcommittee for Medicinal Policies and Health Care Reimbursement. Member from 23. 9. 1998 till 20.06.2002
  • Permanent Commission for the work of the Office of the Chamber of Deputies. Member from 16. 10. 1998 till 20.06.2002
  • Czech republic - Great Britain. Member from 10. 2. 1999 till 20.06.2002
  • Organisational Committee. Member from 3. 12. 1999 till 20.06.2002
  • Subcommittee on Health Care Informatics. Member from 26. 4. 2001 till 20.06.2002
  • Chamber of Deputies. Member from 15. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Political group Christian Democratic Union - Czechoslovak People's Party. Member from 19. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Political group Christian Democratic Union - Czechoslovak People's Party. Vice-chairman from 19. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Mandate and Immunity Committee. Member from 11. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Committee for Social Policy and Health Care. Member from 16. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Committee for Social Policy and Health Care. Vice-chairman from 16. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Permanent Delegation to the Central European Initiative. Member from 6. 8. 2002 till 15.06.2006
  • Permanent Delegation to the Central European Initiative. Head of delegation from 8. 8. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee on the Socially Vulnerable Groups. Member from 1. 10. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee on the Socially Vulnerable Groups. Chairman from 1. 10. 2002 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - United Kingdom Inter-Parliamentary Group. Member from 11. 12. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee on Ethical Issues in Health and Social Care. Member from 16. 12. 2002 till 22.06.2004
  • Czech republic - Czech Republic - Germany Inter-Parliamentary Group. Member from 5. 3. 2003 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Austria Inter-Parliamentary Group. Member from 6. 3. 2003 till 15.06.2006
  • Investigative Commission for CME vs. Czech Republic. Member from 21. 5. 2003 till 28.02.2005
  • Commission of Enquiry on General Health Insurance of the Czech Republic management. Member from 9. 12. 2005 till 15.06.2006
  • Activities



    ISP (příhlásit)