Ing. Alfred Michalik

Ing. Alfred Michalik

Date of birth: in year 1944

Constituency: Moravia-Silesia
Elected on the slate of: ČSSD

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 3. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Political Group of the Czech Social Democratic Party. Member from 5. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Committee on Health Care. Member from 12. 9. 2006 till 3.06.2010
  • Committee on the Budget. Member from 12. 9. 2006 till 3.06.2010
  • Permanent Commission on Banking. Member from 8. 11. 2006 till 3.06.2010
  • Subcommittee on Public Financing of Research, Investments and Grants. Member from 16. 11. 2006 till 3.06.2010
  • Subcommittee on Financial Markets and Lotteries. Member from 1. 12. 2006 till 3.06.2010
  • Subcommittee on the work of the Tax and Customs Administrations. Member from 1. 12. 2006 till 3.06.2010
  • Subcommittee on Public Financing of Research, Investments and Grants. Vice-chairman from 16. 1. 2008 till 3.06.2010
  • Chamber of Deputies. Member from 29. 5. 2010 till 28.08.2013
  • Political group Czech Social Democratic Party. Member from 4. 6. 2010 till 28.08.2013
  • Committee on Health Care. Member from 7. 7. 2010 till 28.08.2013
  • Committee on the Budget. Member from 7. 7. 2010 till 28.08.2013
  • Subcommittee for Preparation of Proposals for Conferring or Awarding State Decorations. Member from 22. 9. 2010 till 28.08.2013
  • Subcommittee on Banking, Insurance and Capital Markets. Member from 13. 10. 2010 till 28.08.2013
  • Subcommittee on Financial Management of Teritorial Self-governing Units and European Funding Use. Member from 13. 10. 2010 till 28.08.2013
  • Subcommittee on Taxation, Customs and Lotteries. Member from 13. 10. 2010 till 28.08.2013
  • Subcommittee on Taxation, Customs and Lotteries. Vice-chairman from 4. 11. 2010 till 14.03.2012
  • Subcommittee on Health Care Economics, Health Insurance and Medication Policy. Member from 18. 11. 2010 till 28.08.2013
  • Subcommittee on Health Care Economics, Health Insurance and Medication Policy. Vice-chairman from 18. 11. 2010 till 28.08.2013
  • Czech republic - the Federal Republic of Germany. Member from 10. 12. 2010 till 28.08.2013
  • Czech republic - the Republic of Poland. Member from 10. 12. 2010 till 28.08.2013
  • Czech republic - the Republic of Austria. Member from 14. 12. 2010 till 28.08.2013
  • Committee on the Budget. Vice-chairman from 23. 2. 2011 till 28.08.2013
  • The Supervisory Board of the Viticultural Fund. Member from 19. 2. 2013 till 19.02.2017
  • Activities



    ISP (příhlásit)