Josef Smykal

Josef Smykal

Date of birth: in year 1954

Constituency: Zlin
Elected on the slate of: ČSSD

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 15. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Political group Czech Social Democratic Party. Member from 21. 6. 2002 till 15.06.2006
  • Committee for Science, Education, Culture, Youth and Sport. Member from 16. 7. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee for Physical Education. Member from 19. 9. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee for the Youth. Member from 19. 9. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee on Transportation. Member from 25. 11. 2002 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic Baltic states Inter-Parliamentary Group. Member from 11. 12. 2002 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic Slovenia Inter-Parliamentary Group. Member from 11. 12. 2002 till 15.06.2006
  • Subcommittee on the Financial Management of Regional Governments and for the use of European Union Funding. Member from 4. 3. 2003 till 15.06.2006
  • Czech republic - Czech Republic - Slovakia Inter-Parliamentary Group. Member from 5. 3. 2003 till 15.06.2006
  • Subcommittee for Rural Development. Member from 1. 5. 2003 till 15.06.2006
  • Working Group for resolving the problem of unneeded property and ecological disposal of unneeded munitions of the Ministry of Defense of the Czech Republic. Member from 2. 7. 2003
  • Subcommittee for the Youth. Chairman from 20. 10. 2004 till 15.06.2006
  • Chamber of Deputies. Member from 3. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Political Group of the Czech Social Democratic Party. Member from 5. 6. 2006 till 3.06.2010
  • Committee on the Budget. Member from 12. 9. 2006 till 3.06.2010
  • Political Group of the Czech Social Democratic Party. Vice-chairman from 3. 10. 2006 till 3.06.2010
  • Subcommittee on the Financial Management of Regional Governments and for the use of European Union Funding. Member from 1. 12. 2006 till 3.06.2010
  • Czech republic - Bulgaria. Member from 17. 1. 2007 till 3.06.2010
  • Czech republic - Slovakia. Member from 1. 3. 2007 till 3.06.2010
  • Czech republic - the Russian Federation. Member from 14. 3. 2007 till 3.06.2010
  • Czech republic - Baltic states. Observer from 15. 3. 2007 till 3.06.2010
  • Czech republic - Slovenia. Observer from 15. 3. 2007 till 3.06.2010
  • Czech republic - the People's Republic of China. Observer from 21. 3. 2007 till 3.06.2010
  • The Supervisory Board of the Land Fund of the Czech Republic. Member from 20. 6. 2007 till 21.01.2009
  • Chamber of Deputies. Member from 29. 5. 2010 till 28.08.2013
  • Activities



    ISP (příhlásit)